Donanım Yazılım

Arduino Nedir , Bileşenleri Nelerdir ve Özellikleri ?

Bu yazımızda arduino nedir ayrıntılı incelerken en dikkat çeken bileşenlerinden de kısaca bahsedeceğim. Başlık ilginizi çektiyse hemen yazımıza başlayalım.

Arduino Nedir ?

Açık kaynaklı bir platform olan arduino, bir devre kartı üzerinde bulunan mikro denetleyici ile çıkış birimlerine veriler gönderip giriş birimlerinden bilgiler alıp bunları kontrol eden bir devredir. Giriş birimlerinde takılı olan aygıtlardan aldığı bilgiler sayesinde hesaplamalar yapıp buna göre çıkış birimine takılı aygıtları yönetebilme kapasitesine sahiptir. Bu verileri yorumlamasını sağlayan kodları ise yüklememiz gerekmektedir. Bu kodları yazabilmek ,yüklemek ve kodlama yapmak için iki adet platform bulunmaktadır. Birincisi arduino’nun kendi editörü.

arduino-editor
arduino-editor
 • Arduino Editör : Bu editör kodlama ağırlıklı olduğu için üst yaş grubu için  uygun olmaktadır.
 • Scratch for arduino : Bu editör ise daha alt yaş grupları için uygundur ve scratch bilgisi olan öğrencilerin hemen kullanabilmesine olanak tanımaktadır. Görsel bloklar sayesinde kodlama yapmamıza olanak verdiğinden daha küçük yaş grubu çocuklarda bu program tercih edilmelidir.

Her iki editörle de yaptığımız kodlamaları USB kablosu yardımıyla bilgisayarımızdan Arduinoya aktarabiliyoruz.

Önemli not: Bazen yüklediğimiz kodlar ilk etapta çalışmayabilir. Böyle durumlarda arduino devresi üzerinde bulunan reset düğmesi ile reset atıp yeniden yazdığımız kodları okumasını sağlayabiliriz.

Set Almalımıyım ?

Arduino nedir kavramını açıkladıktan sonra en önemli konu bileşenleridir. Genellikle Robotik Kodlama Bileşenleri satan firmalar set halindeki versiyonlarını daha çok satmaktır ve bu setler daha çok tercih edilmektedir. Başlangıç düzeyinde iseniz bu setleri tercih edebilirsiniz fakat ileri düzey projeler düşünüyor ve bunları tasarlamak istiyorsanız setleri almakla uğraşmak yerine direkt ihtiyacınıza uygun bileşenleri tercih etmelisiniz.

Arduino Bileşenleri Nelerdir ve Görevleri nedir ?

Hazır setlerde çok bulunmayan ve ilginç projeler yapabileceğiniz donanım bileşenlerden bahsetmek isterim. Fiyat olarak bazıları pahalı gelebilir. Zaten bundan dolayı hazır setlere bu bileşenler pek eklenmez. Bu bileşenlerden kısa kısa bahsedeyim.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  Droidcam Nedir Nasıl Kullanılır Canlı ders İkinci Kamera Ayarları
mesafe-sensörü
mesafe-sensörü
 1. Mesafe Sensörü: Utrasonik ses sinyalleri sayesinde önünde bulunan cisim ile mesafesini ölçen alettir. Genelde robot gözlerine benzemektedir.
  arduino-motor-sürücü-shield-nedir
  arduino-motor-sürücü-shield-nedir
 2. Motor Shield ( Motor Sürücüsü ) :  Tasarladığımız devrede motor çalıştırmak istiyorsak bu devrenin kullanılması uygun olacaktır.
  arduino-gsm-sürücü-shield-nedir
  arduino-gsm-sürücü-shield-nedir
 3. GSM Shield ( GSM Sürücü ) : Tasarladığınız devrede cep telefonu ile işlemler yapma veya devrenizi uzaktan kontrol etmek istiyorsanız tam sizin aradığınız sürücüdür. Biraz pahalı olmasına ve gsm bant genişliklerine uygunluk gibi sorunlara dikkat edilmesi gerekmektedir.
 4. Bluetooth Shield: Bluetooth ile projenizi kontrol etmek ve devre bileşenlerini çalıştırmak istiyorsak bu sürücüyü kullanmalıyız.
  toprak-nem-sensörü-Bluetooth-Shield
  toprak-nem-sensörü-Bluetooth-Shield
 5. Toprak Nem Sensörü: Algılı uçları toprağa saplanan ve iki uç arasındaki iletkenlik sayesinde toprağın nemini ölçen bileşendir. Bu sensör sayesinde otomatik sulama devreleri tasarlayabilirsiniz. Hatta gsm sürücü de ekleyip daha kapsamlı proje yapabilirsiniz.
  makey-makey-shield
  makey-makey-shield
 6. Makey Makey Shield: Çok hassas elektirik sinyallerini tespit edebilme özelliğine sahip bir bileşendir. Bu shield sayesinde meyvelerden piyano oluşturabileceğiniz devreler tasarlayabilirsiniz.

Daha bir çok bileşen bulunmaktadır fakat ilginç ve dikkat çekici projelerde kullanabileceğiniz bileşenleri yazmayı istedim. Bu bileşenler içerisinden  tasarladığınız bir projeye uygun olacak olanları alarak istediğiniz devreleri kurabilirsiniz. Şimdiden kolay gelsin.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu