Programlama

Python Nedir , Ne İşe Yarar ve Nasıl Kullanılır

Bu yazımızda python nedir , ne işe yarar hangi amaçla kullanılır, Hangi editörü kullanmalısınız, kurulumu ve neler yapılır sorularına kısa kısa değinmek istiyorum. Bu konuda bilgi edinmek isterseniz yazımıza hemen başlayalım.

Python Nedir , Ne İşe Yarar ?

Günümüzde dikkat çeken bir programlama dil haline gelmesi ile nedir bu python ve ne işe yarar ? sorusu akıllara geliyor. Aslında bu dil 90 lı yıllarda Guido van Rossum tarafından geliştirilmeye başlanan ve 91 yılında kullanılmaya başlanan bir programlama dilidir. Bu dilin revaçta olmasının sebebi bir çok avantajı ile diğer programlama dillerinden ayrılıyor olmasıdır.

Neden Python Öğrenmeliyim ?

Neden python öğrenmeliyim diye düşünüyorsanız başlıca avantajları bu konu da fikir verebilir.

 1. Öğrenilmesinin kullanımının kolay olması.
 2. Daha az kodla daha kolay programlama yapılabilmesi.
 3. Ücretsiz dil olması.
 4. Hızlı bir programlama dili olmasından dolayı tercih edilmektedir.
 5. İş imkanlarının çokluğu.
neden-python-öğrenmeliyim
neden-python-öğrenmeliyim

Genelde liselerde ve üniversitelerde programlama öğretmek için tercih edilen başlıca dillerden biridir. Tabi bu dili popüler yapan en büyük etmen ünlü şirketlerin bu dili tercih etmesidir. Örnek verecek olursak. NASA, Cern, Reddit ve Google gibi firmalar bu dili kullanmaktadır. Bu da iş olanaklarını artırmakta ve bu dile ne kadar hakim olursanız iş imkanlarınızda o kadar artacaktır.

Python Editörü Nasıl Kurulur Ve Kullanılır ?

Bir çok editör ile bu programlama dilini kodlamak mümkünken. En çok kullanılan python editörleri ;

 • Wing İDE
 • Canopy
 • Pycharm

Bu editörler den birini de kullanabilirsiniz fakat en basit olarak kendi sitesinden bulunan editörle de kodlamak mümkün. Yazımızda bu yöntemden bahsetmek istiyorum. Giriş seviyesinde programcı için kendi editörü yeterli olacaktır.

Öncelikle bu programlama dilinin sitesi olan websitesine  giriş yapıyoruz. Anasayfa da yükleme menüsüne tıklayıp açılan menüden en güncel versiyonunun yükleme butonuna tıklayarak programımızı erişiyoruz. Kafa karışıklığı olmasın diye nereden edineceğinizi gösteren resim aşağıda.

python-editörü-nasıl-kurulur-ve-kullanılır
python-editörü-nasıl-kurulur-ve-kullanılır

İşlem bittikten sonra yükleme dosyasını çalıştıralım ve karşımıza aşağıdaki gibi bir ekran çıkacak

python-kurulumu
python-kurulumu

Bu ekranda install now seçeneğine tıklayarak programımızın yükleme işlemini başlatıyoruz en son close seçeneği ile yükleme işlemi bitiriyoruz. Kurulum bu kadar.

Başlat altında tüm programlar bölümüne yüklenmiş olan klasörünün içinden IDLE dosyasını çalıştırarak basit kodlama işlemleri yapmaya başlayabiliriz.

shell-editör-nedir
shell-editör-nedir

Shell Editör Nedir ?

Yeri gelmişken shell editör de ne demek kısaca ondan da bahsedelim: Eş zamanlı komutları çalıştıran editör türüdür yani kodların tamamını yazıp bitirip çalıştırmak yerine her komut satırı anlık çalışacaktır. Bu da size kod hatalarının bir çok satır kod yazmadan önce müdahale etmenize olanak sağlayacaktır. Dezavantajı ise hatalı satırları düzeltme konusunda yeni başlayanlar için karışıklık olmaktadır.

Bu editörü basit düzey kodlama işlemleri yapmak için kullanabilirsiniz. Yeni başlayanlar için uygun olacaktır. Daha gelişmiş bir editörle çalışmak isterseniz Wing İDE , Canopy, Pycharm gibi editörleri tercih edebilirsiniz. Bu editörler arasında en çok Pycharm editörü kullanılmaktadır.

Örnek Kod Denemesi

Hemen bir örnek uygulama kodu ile programımızı deneyebiliriz.

isim = input(' Lütfen İsminizi Giriniz : ')
print("Merhaba "+isim)

input komutu ile klavyeden bir değer girilip bunu isim değişkenine atamış olursunuz, Ayrıca ekrana görüntüleme komutu olan print komutu ile çift tırnak içindeki mesajımıza ek isim değişkenini de ekranda görüntülemiş olursunuz.

Bunun gibi basit komutlarla başlayarak adım adım ilerleyebilirsiniz.

Python Nasıl Öğrenilir?

Programlama dillerinin tamamında olduğu gibi öncelikle algoritma nedir ve akış şemaları konusunu öğrenerek işe başlamalısınız. Bu aşamayı öğrenip algoritma mantığı ile düşündüğünüz zaman artık bir çok programla dilini kavrayabilirsiniz. Bundan sonra yapmanız gereken basit diller ile basit kodlar yazarak işe başlamak. Sonuç olarak Python dili sizin için uygun bir başlangıç olacaktır. 20 Yıl önce bu soru soran olsa direk qbasic derdim :)

python-i̇le-neler-yapılabilir
python-i̇le-neler-yapılabilir

Python İle Neler Yapılabilir ?

 1. İnternet Uygulamaları Geliştirilebilir.
 2. Web sitelerini inceleyen botlar geliştirilebilir.
 3. Ağ programcılığı yapılabilir.
 4. Yapay zeka uygulamaları yapılabilir.
 5. Gelişmiş programlar tasarlanabilir.
 6. Oyunlar yapılabilir.

Daha ayrıntılı bilgi için Python ile neler yapılabilir başlıklı yazımızı inceleyebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu