Teknoloji

Algoritma Ne Demek Kısaca Açıklayıp Örnekler Verelim

Bu yazımızda Algoritma ne demek olduğunu kısaca açıklayıp basit örneklerle aklınızda ki soru işaretlerini kaldırmak istiyorum. Hemen Yazımıza başlayalım.

Algoritma Ne Demek Kısaca Açıklayalım?

Bir problemi çözmek için yada bir hedefe ulaşmak için kullanılan yola algoritma denilmektedir. Günlük hayatta bir çok problemle karşılaşırız fakat sürekli karşılaştığımız durumlar olduğu için artık bunlar bizim için problem gibi görünmez. Basit bir sorun bile olsa bu karşılaştığımız durumları çözümü için izlediğimiz yollara algoritma denilmektedir. Algoritma ne demek kısaca problem çözme sürecinde izlenen ve çözüme ulaşan yol olarak ta tanımlayabiliriz. Sonuca bir çok yoldan ulaşılabilir ama doğru ve en kısa yol algoritma için en önemlisidir. Çünkü kodlama yaparken çok kod bloğu kullanmak kodlama açışından uydun değildir. Tabi yapılan kodun çalışan daha kısa kod alternatifi varsa bunu tercih etmek çok önemlidir. Bununda en büyük avantajı yapılan programın daha az bilgisayarı yorması olacaktır.

Algoritma ne demek kavramını kısaca açıkladığımıza göre anlaşılabilir düzeyde örneklerle konuyu ayrıntılandıralım.

Örnek olarak çay demlememizin gerektiğini düşünelim ve bunu yapmak için gerekli aşamaları sıralayalım.

  1. Çaydanlığa Suyu koy
  2. Ocağı aç
  3. Suyun Kaynamasını bekle
  4. cayı koy kaynayan suyu üresine ekle
  5. 15 – 20 dakika bekle
  6. Çayı iç

İşte çay demlemek için oluşturduğumuz bu aşamalara algoritma denilmektedir. Bu aşamaları daha ayrıntılı yada daha az ayrıntılı olarak yazabiliriz. Programlamada da bu şekilde basit yada daha zor sorunlar oluşabilir bu sorunları çözümü için aşamalar geliştirilir. İşte buna algoritma denir. Çözüme ulaşan kod bloklarının sayısı programcıya göre değişebilir. Ama programımız için en uygunu doğu ve kısa olan kod bloğudur.

Peki Akış Şeması ( Diyagramı ) Ne Demek ?

Algoritmanın bir sonraki gösterim aşamasına Akış şeması ( diyagramı ) denilmektedir. Algoritma aşamalarını şekiller sayesinde daha anlaşılabilir olarak göstermeye denilmektedir. Problemin algoritma halinde çözümünü yazdıktan sonra bu çözümü bir aşama daha ile götürmek adına Akış Şemaları kullanılır. Akış şemaları şekillerini ve görevlerini açıklayacak olursak.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  İOS Nedir , Ne İşe Yarar Ve Sürümleri Nelerdir ?
Akış-Şeması-Diyagramı-Ne-Demek-nedir-bu
Akış-Şeması-Diyagramı-Ne-Demek-nedir-bu

Akış şemasında her simge bir algoritma aşaması için kullanılır ve bir yönde ilerler. Bu ilerlemeyi sadece karar akış şeması sayesinde yön değiştirme işlemi için kullanılabilir. Kafa karışıklığını önlemek adına algoritma için yazdığımız çay demleme aşamalarını akış şeması haline dönüştürelim.

akış-şeması-örneği-1-nedir-bu
akış-şeması-örneği-1-nedir-bu

İşte bu algoritma da planladığımız aşamaları akış şeması sembolleri ile göstermiş halidir.

Daha karmaşık ve işin içine işlem de eklenmiş bir örnek çözelim.

Örnek: iki sayının kullanıcı tarafından girildiği ve bu girilen iki sayıyı toplayıp sonucu ekranda gösteren bir program düşünelim. Şuan da bir programlama dili bilmediğimizi düşünerek bu örneğin algoritmasını yazacak olursak.

  • 1. sayıyı giriniz
  • 2. sayıyı giriniz
  • Bu sayıları topla
  • Çıkan sonucu göster

Yazdığımız bu algoritma aşamalarını akış şeması olursak gösterecek olursak.

akış-diyagramı-örnek-nedir-bu
akış-diyagramı-örnek-nedir-bu

ve karşımıza bu şekilde bir akış diyagramı ( şeması ) çıkacaktır.

Sonuç

Sonuç olarak bir problemi daha ayrıntılı görüp sonuca ulaşabilmek ve alt aşamaları incelemek için algoritma ve akış şeması kullanılmaktadır. Bu mantığı anladıktan sonra artık günlük hayatta yaptığınız bir çok işin algoritma mantığını düşünebilir ve aşamalarını sıralayabilirsiniz.Günümüz koşullarında teknoloji hayatımızın her alanında yer almakta ve bu teknolojik araçları geliştiren kişilere ihtiyaçta her geçen gün artmaktadır. Bunun için algoritma ve kodlama bilmek önümüzdeki süreçte en çok aranan iş kollarından biri olacaktır. Bunun için okullarımızda küçük yaşlardan itibaren eğitim olarak verilmesi gerektiğini düşünüyorum.

 

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu