Web 2.0 Araçları

Sanal Sınıf Nedir , Uygulamaları Nelerdir , En İyi 5 Uygulama

Bu yazımızda sanal sınıf nedir ve en çok tercih dilen uygulamaları nelerdir konularından kısa kısa bahsetmek istiyorum. Hazırsanız yazımıza başlayalım.

Sanal Sınıf Nedir ?

Uzaktan eğitim sürecinin bir mihenk taşı olduğu bu dönemde öğretmenlerin en çok araştırdığı konular arasında hiç kuşkusuz sınıf yönetimi gelecektir. İşte bu web 2.0 araçları bir çok özellik ile sizlerin sanal ortamda sınıflarınızı daha kolay yönetmenizi sağlayacaktır. Bu araçları tanıyacak olursak sundukları özellikler genel olarak şunlardır.

 • Sınıf yönetimini sağlamak.
 • Öğrencileri ödevlendirmek.
 • Ödevleri kontrol etmek ve takip etmek.
 • Etkinlikler göndermek.
 • Denemeler yapmak yada sınavlar yapmak.
 • Canlı dersler yapmak.

Gibi bir çok özelik sunmalarından dolayı tercih edilmektedirler. Kısaca sınıfınızı sanal ortama taşıyıp öğrencilerinizi takip ettiğiniz bu platformlara verilen isimdir. Her uygulamanın ufak tefek farkları olsa da genel olarak yukarıda saydığım özellikleri ve daha fazlasını kullanmanıza imkan tanımaktadırlar.

Sanal Sınıf Uygulamaları Nelerdir ?

Sınıflarınız daha iyi yönetebilmek için kullanabileceğiniz web 2.0 araçları en çok kullanılanlar olarak sıralayacak olursak ;

 • Google Classroom
 • Eba
 • Edmodo
 • Classdojo
 • Flipgrid

Yukarı da saydığım uygulamalardan kısa kısa bahsedecek olursak.

En İyi Sanal Sınıf Uygulamaları Hakkında Kısa Bilgiler

google-classroom-nedir-nasıl-kullanılır-nedir-bu
google-classroom-nedir-nasıl-kullanılır-nedir-bu

1- Google Classroom

Google’in biz öğretmenler için geliştirdiği bir servistir. Google meet ile birlikte canlı derslerinizi de birleştirerek bu platformu daha kullanışlı hale getirebilirsiniz. Bir çok platformun bu aracı desteklemesi en büyük avantajıdır. Google classroom uygulamasının nasıl kullanıldığı konusunda daha ayrıntılı bilgi almak için.

2- EBA

Hem Türkiye’nin eğitim portalı hem de öğrencilerini takip edebileceğiniz bir sanal ortamdır EBA. Sadece bunları söylemek EBA için yetersiz olur eğitime dair her şeyi eğitim bilişim ağında bulabilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  Google Formlar Nedir , Nasıl Kullanılır Görseller İle Anlatım

3- Edmodo

Ücretsiz ve sade ara yüzü ile çok kullanışlı bir web 2.0 aracıdır. Diğer uygulamaların sunduğu bir çok özelliği yine bu araçta bulabilirsiniz. Sade bir kullanım alanı olması nedeni ile daha çok ortaokul ve lise kademeleri için uygun olacaktır.

classdojo-başarı-belgesi
classdojo-başarı-belgesi

4- Classdojo

Görsel karakterler emojilerle desteklenmiş veli , öğrenci ve öğretmen işbirliğini destekleyen bir uygulamadır. Daha çok ilkokul ve ortaokul kullanımı için uygun diyebiliriz. Bu araç hakkında daha ayrıntılı bilgi almak için.

5- Flipgrid

Öğrencileri daha aktif olarak derslere atılmasını sağlamaya yönelik bir web 2.0 aracıdır. Ödev verme ve bu ödevleri daha etkileşimli olarak tekrar sunmalarına olanak sunar. Bu sayede öğrendikleri konuyu arkadaşlarının yaptığı çalışmaları izleyerek tekrar etme ve daha iyi öğrenmelerine olanak tanır.

Uzaktan Eğitimde Kullanılabilecek En İyi Sanal Sınıf Yazılımları Avantajları Nelerdir?

Uzaktan eğitimin yapıldığı bu dönemde bir çok web 2.0 aracına da ilgi artmış durumda. En çokta sanal sınıf uygulamalarına. Bu uygulamalar ile dersleri verimli kullanma adına canlı derse başlamadan öğrencilerinize içerikler göndererek gelişimlerinizi ve ders yükünü hafifletebilirsiniz. Zaten bu uygulamaları ders ortamını sanal ortama taşıma mantığında geliştirildikleri için bir çok avantaj sağlamışlardır.

Bu yazımızın da sonuna geldik sanal sınıf uygulamaları nelerdir konusunda aklınıza takılabilecek sorulara cevap vermeye çalıştık umarım faydalı olmuştur. Sizde bu konuda görüşlerinizi ve önerilerinizi yorumlar bölümünü kullanarak bizimle paylaşabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu