Web 2.0 Araçları

Quizizz Nedir , Nasıl Kullanılır Ve Oyun Nasıl Hazırlanır ?

Quizizz Nedir ?

Kahoot web 2 aracını daha önce deneyip beğendiyseniz ve alternatif yeni araç arıyorsanız quizizzi deneyebilirsiniz. Kahoot hakkında bilginiz yoksa kahoot nedir nasıl kullanılır yazımızı inceleyebilirsiniz. konumuza dönecek olursak  quizizz nedir ; bu uygulama da yine bilgisayar cep telefonu akıllı tahta ve tablet gibi bileşenleri birleştirerek bir quiz sınavı yapmak ve değerlendirmek için kullanılan web 2.0 aracıdır. Bu uygulama sayesinde öğrencilerimizde yarışma ve eğlence duyguları ile istediğimiz konuda hem tekrar yaptırmış hem de güzel bir aktivite yapmış oluyoruz. Birazda kahoot ile arasındaki farklarından bahsedecek olursak.

Quizizz Hakkında

Kimler Kullanabilir ? Orta Okul, Lise Kademesi
Uygulama Ücretli mi? Ücretsiz Kullanım , Ücretli Versiyonu da var
Üyelik gerekli mi? Evet gerekli, Öğrenciler için gerekli değil
Uygulamanın desteklediği diller hangileri? İngilizce

Kahoot dan Farkları Nelerdir ?

En büyük fark kahoot ta sorular yönetici kısmında yani tahtada ya da projeksiyon ile yansıtılan bölümde görülmektedir.  Quizizz de ise yönetici bölümünde sadece yarışmacıların hangi soruda oldukları ve puanları gibi bilgiler görülmektedir. Sorular her öğrencinin bilgisayarı ya da cep telefonunda göründüğü için her öğrencinin cevap süresi farklılık gösterebiliyor.

Bu uygulamada da yine hızlı cevaplanan soruların puanı da yüksek oluyor. Fakat her öğrenci kendi istediği sürede cevapladığı için soruları daha dikkatli bir şekilde inceleyip düşünme fırsatı bulabiliyor. Bundan dolayı bu uygulamada doğru cevap sayısı birinci olmak için önemli hale geliyor. Kahoot ta ise daha soruyu tam okumadan yarışma hırsı ile yanlış işaretleyen çok oluyordu bu uygulama sayesinde bu sorun çözülmüş oluyor.

Öğrenciler doğru cevap verdiklerinden ek özellikler veren simgeler kazanıyorlar ve bir sonraki soruda bu özellikleri kullanabiliyorlar. Örneğin bir simgenin görevi süre uzatma bu simgeyi kazandınız ve bir soruda takılıyorsunuz bunu kullanıp sorunun standart süresini uzatabiliyorsunuz bunun gibi ve daha bir çok joker simgeler bulunmakta.

kahoot nedir başlıklı yazımızı inceleyerek kahoot hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

Genel olarak web 2.0 araçlarından quizizz  ve kahoot arasındaki farklar bu şekilde nasıl kullanacağınız konusunda da biraz bilgi verelim.

Quizizz Nasıl Üye Olunur ?

Bu uygulamanın üyeli işlemlerini kısaca anlatacak olursak.

 • Öncelikle web sitesi olan https://quizizz.com/ adresine giriş yapalım.
 • Sağ üst köşede bulunan sing up sekmesini seçelim.
  quizizz-nasıl-üye-olunur
  quizizz-nasıl-üye-olunur
 • Karşımıza resimde görülen ekran gelecektir. Bu ekranda 1 nolu yerden gmail hesabınızla direk üye olabileceğiniz gibi 2 nolu yerden bir başka mail adresi kullanarak ta üye olabilirsiniz. Mail adresi girdikten sonra next sekmesini seçelim.
 • Yeni gelen ekranda uygulamanı ne için kullandığınızı tercih etmelisiniz.
  quizizz-nedir-nasıl-kullanılır
 • At a school seçerek devam edelim.
 • Ardından öğretmen sekmesini seçelim.
 • Ve son olarak bizden istenen bilgileri doldurarak üyeli işlemlerini tamamlayalım.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  Edmodo Nedir , Nasıl Kullanılır Kayıt ve Giriş İşlemleri

Quizizz Nasıl Kullanılır ?

quizizz web sitesi : Site

adresine giriş yapıp üye olabilirsiniz. Yada google üyeliğinizle de giriş yapabilirsiniz. Çıkan bir sonraki ekranda öğretmen bölümünü seçip uygulamanın ana ekranına giriş yapabiliyoruz.

quizizz-menuler-nelerdir
quizizz-menuler-nelerdir

Ana ekranda profil resmimizin hemen altında bulunan find a quiz bölümü sayesinde istediğimiz quizleri arayıp etkinliğe başlayabiliriz. Ya da create a new quiz bölümü sayesinde yeni bir sınav oluşturabilirsiniz. Report bölümünde ise yaptığınız sınavların istatistiklerine ulaşabiliyorsunuz. Bir sınav seçip live game butonuna bastığınız zaman etkinlik başlıyor.

join-my-quiz-pin-giriş-sayfası
join-my-quiz-pin-giriş-sayfası

açılan ekrandan öğrencilerin girmesi gereken site joinmyquiz.com ve girecekleri game code görülecek. Öğrenciler de girişi yaptıktan sonra etkinliği başlatıp eğlenceli bir quiz deneyimi yaşayabilirsiniz.

Quizizz de yapılan quiz sınavının soruları öğrencilere farklı sıralarda görünmekte ve bu sayede bir birlerinden etkilenme düzeyi azalmaktadır. Ayrıca Etkinlik sırasında doğru cevapların ardından verilen hediyeler sayesinden cevapları azaltabilir, soru süresini uzatabilir, ek puan alabilir yada diğer oyuncuların ekranlarına titreşim yollayabilirsiniz. Bu özellikler sayesinde etkinlik daha eğlenceli bir hal almaktadır.

Yapılan bir etkinlik sırasında ana ekranda sadece puanlama tablosu görülmektedir. Ve bu puanlama tablosu öğrencilerin her cevap verdiğinde online olarak değişmektedir. Örnek bir tabloyu da ekleyelim.

öğrenci-dereceleri-ekranı
öğrenci-dereceleri-ekranı

quizizz sitesine giriş yapmak için https://quizizz.com/

Quizizz Nasıl Hazırlanır ?

Eğer hazır sorulara girmek yerine kendi sorularını hazırlamak istiyorsanız öncelikle üye girişi ana sayfaya girmelisiniz. Ardından sol menüde bulunan create butonu ile yeni bir sınav hazırlama başlayabilirsiniz. Adım adım anlatacak olursak;

 1. Create butonuna bastıktan sonra açılan sayfaya sınavımıza bir isim ve alan belirlemeliyiz.
 2. Açılan sayfadan sorulacak soruları oluşturmak için soru türlerini seçerek tek tek soruları oluşturmaya başlamalısınız. Soru hazırlayabileceğiniz türler;
 • Çoktan seçmeli
 • İşaretlemeli
 • Anket tarzı
 • Boşluk doldurma
 • Slide
 • Açık uçlu

Sonuç Olarak Quizizz Web 2.0 Aracının Avantajı Nedir ?

 • Kişi bazlı ilerleyen quiz yapısı olması sayesinden öğrenciler birbirlerinden etkilenmiyor.
 • Soruları çözmek için verilen süre yeterli olduğu için geç kalan öğrenciler için avantaj sağlıyor.
 • Emojiler ve soruları bildikce verile ek özellikler eğlenceği bir üst seviyeye taşıyor.

Quizizz nedir başlıklı yazımızın sonuna geldik. Son olarak belirtmeliyim ki denediğim tüm sınıflarda öğrenciler kahoot dan daha çok eğlendiği quiz etkinliği quizizz olmuştur. Eğitimde yeni araçlar kullanmak istiyorsanız tam size göre bir web 2.0 aracıdır.

İlgili Makaleler

2 Yorum

 1. Merhabalar çok güzel bir yazı olmuş. Benzer bir paylaşımı QuizFlight için de yapabilir misiniz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu