Web 2.0 Araçları

Cram Nedir Nasıl Kullanılır Oyun Nasıl Hazırlanır ?

Bu yazımızda Cram uygulamasından bahsetmek istiyorum. Yazımızda Cram nedir nasıl kullanılır ve oyun nasıl hazırlanır başlıklarında bilgiler vermek istiyorum. Hazırsanız yazımıza başlayalım. 

Cram Hakkında

Kimler Kullanabilir ? Her yaş grubuna uygun.
Uygulama Ücretli mi? Ücretsiz bir araçtır.
Üyelik gerekli mi? Oyun Hazırlamak için üyelik gerekli.
Uygulamanın desteklediği diller hangileri? Türkçe dil desteği bulunmamakta.

Cram Nedir ?

Derste işlediğiniz konunun daha iyi öğrenilmesini istiyorsanız ve bunu oyunlaştırmak istiyorsanız Cram web 2.0 aracı tam aradığınız uygulamalardan biridir. Ayrıca bu uygulama sayesinden çok kolay bir şekilde bilgi kartları hazırlayıp kazanımları eğlenceli hale getirebilirsiniz. Hazırladığınız bu etkinleri bir çok cihazda kolaylıkla kullanabilirsiniz. Dilerseniz canlı derslerinizde dahi öğrencilerinize hazırladığınız oyunları yaptırabilirsiniz. Peki nasıl yapılır? birazda bu sorunun cevabını vererek yazımıza devam edelim.

Cram Üyelik İşlemleri Nasıl Yapılır ?

 1. Öncelikle https://www.cram.com/ adresinden siteye giriş yapmalısınız.
 2. Ardından ana sayfada bulunan Sing in tuşuna basmalısınız. 
 3. Daha sonra bu sayfada bulunan facebook , gmail ve twitter sekmeleri ile direk giriş yapabilirsiniz. Mail adresi ile üyelik açmak isterseniz sing up butonuna basarak üyelik işlemlerine başlayabilirsiniz.

  "<yoastmark

 4. Daha sonra yukarda ki resimde görülen ekran karşınıza gelecektir. Bu alanda istenen bilgileri girdikten sonra sing up butonuna basmalısınız.
 5. Artık üyelik işlemi tamamlanmıştır.

Cram Nasıl Kullanılır ( Oyun Nasıl Yapılır ) ?

Bu web 2.0 aracında oyun hazırlamak için öncelikle web sitesine giriş yapmamız gerekmektedir. Daha sonraki adımları madde madde anlatmak istiyorum.

cram-nedir-nasıl-kullanılır

 

 1. İlk olarak ana sayfaya giriş yaptıktan sonra resimde görülen Create butonuna basarak oyunumuzu hazırlamaya başlayabilirsiniz.
 2. Ardından Oyun için belirleyeceğiniz açıklamalar bölümünü doldurmanız gerekmektedir. 

  "<yoastmark

  Bu ekranda 1nolu yer başlık , 2 nolu yer konu , 3 nolu yer açıklma ve 4 nolu yer herkese açık yada sadece size özel paylaşım alanları bulunmakta.

 3. Daha sonra bu alanları doldurarak sorular kısmını yapmaya başlayabilirsiniz. Sorular ve cevapların girildiği bölümleri doldurmanız gerekmektedir. Bu sayede sorularımızı ve cevaplarımızı hazırlamış olacağız.

  cram-oyun-yapma-adımları

 4. Ardından Create set butonuna basarak hazırladığımız etkinliği deneyebiliriz. 
  caram-web-2.0-aracı-oyun-seçenekleri
  caram-web-2.0-aracı-oyun-seçenekleri
 5. Ardından Tamamladığımız çalışmayı 4 farklı yöntemle kullanabilirsiniz. Fakat en etkili olanı hiç kuşkusuz game sekmesi olacaktır. Diğer seçenekler ise ; eşleştirme kartı , hafıza etkinliği , test ve oyundur.

  oyunlaştırma web 2.0 aracı örnek oyun

 6. Son olarak Game sekmesine basarak uygulamanın oluşturduğu 2 adet oyundan birini seçerek  deneyebilirsiniz.

Alternatif Konularınızı Oyunlaştırma Araçları Nelerdir ?

Konularınızı ve ders kazanımlarınızı oyunlaştırarak öğrencilerinize öğretmek istiyorsanız kullanmanız gereken alternatif uygulamaları liste olarak verelim.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu