Web 2.0 Araçları

Hihaho Nedir , İnteraktif Video Nasıl Hazırlanır ve Üyelik

Hihaho Nedir ?

Nedir bu Hihaho ; videolarınızı interaktif özelliklerle zenginleştirip kullanabileceğiniz eğlenceli bir web 2.0 aracıdır. Bu web sitesinin kullanımı kolay olup tek yapmanız gereken üye olmaktır. Hihaho interaktif video hazırlama aracının ne demek olduğunu açıkladığımıza göre gelin bu web 2 aracına nasıl üye olunur ve kullanılır konularını resimlerle anlatmaya çalışayım.

Nasıl Üye Olurum ?

Öncelikle web sitesi olan hihaho.com adresine giriş yapmalıyız. Ardından sağ üst bölümde bulunan “Sing Up” butonuna basalım.

hihaho-üyelik-işlemleri-nasıl-yapılır
hihaho-üyelik-işlemleri-nasıl-yapılır

Ekran da görüldüğü gibi açılan sayfada bizden istenen bilgileri sırası ile dolduralım. politikaları ve ben robot değilim tiklerini klikledikten sonra sign me up butonuna basarak üyelik işlemlerini tamamlayalım. Bu versiyonun kullanımı 14 gün olan uygulamanın sonrasında hazırlama araçlarından sınırlamalar olacağını bilmeniz gerekmektedir. Üyelik işlemi bu kadar basit artık video hazırlama seçeneklerini inceleyebiliriz.

Hihaho Web 2 Aracı ile Nasıl İnteraktif Video Hazırlanır ?

Üyelik işlemleri bitince hemen interaktif video hazırlama işlemlerine başlayabilirsiniz. Karşımıza aşağıdaki resimde görüldüğü gibi ekran gelecek. Burada yeni video ekle butonuna basarak işlemlere devam edelim.

yeni-interaktif-video-ekleme
yeni-interaktif-video-ekleme

Artık video ekleme bölümüne ulaşacağız. Bu sayfada bulunan video platformlarından birinde yüklü olan videoları kullanabileceğiniz için ya önceden kendi çektiğiniz videoyu yüklemeniz gerekmekte yada hazır videolar üzerinden de çalışabilirsiniz.

hihaha-video-eklenecek-platformlar
hihaha-video-eklenecek-platformlar

Youtube üzerinden video aramak istiyorsanız arama bölümüne istediğiniz video ismini yazmanız yeterli olacaktır.Bu isimle uyumlu bir çok video listeleyecektir. Listeden bir video seçip add interactions butonuna basalım. Bu bölümde belirtmek istediğim bir konuda kendi youtube üyeliğinize girip istediğiniz video ile çalışabilirsiniz.

Artık karşımıza interaktif videoları düzenleyeceğimiz ekran çıkacaktır. Tüm video düzenleme işlemleri buradan yapacağız. Anlatımı kolay olsun diye kullanılacak seçenekleri numaralandırdım. Bu numaralarda bulunan seçenekleri kısa kısa ne işe yaradıklarını anlatayım.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  Scratch Nedir Ne İşe Yarar ve Nasıl Kullanılır ?
hihaho-interaktif-video-düzenleme-ekranı-nedir
hihaho-interaktif-video-düzenleme-ekranı-nedir

Hihaho İnteraktif Video Düzenleme Ekranı Nasıl Kullanılır ?

 1. Video içerisine sorular ekleyip bunların cevaplanmasını istiyorsanız kullanabilirsiniz.
 2. Ekranı durdurma
 3. Zaman çizelgesi üzerinde zıplamalar oluşturma video içerisinde zamanlar arası atlama yaptırma.
 4. Menü ekleme ve bu menüleri istediğiniz zaman aralığına zıplayan butonlar yapma.
 5. Video üzerine yazı yazma
 6. Kayan yazı yapma
 7. Resim ekleme
 8. Dikkat çeken bir buton oluşturma
 9. Bağlantı ekleme
 10. Video içerisinde bir bölümü parlak hale getirme
 11. Ses ekleme
 12. Büyütme

Her bir seçeneğe bastığınızda o özellikle ilgili alt seçenek karşınıza çıkacak ve düzenlemeler yapabileceksiniz.Düzenlemenizi kaydetmek için save düzenlemeyi iptal etmek için cancel butonlarından birine seçebilirsiniz..

Her yaptığınız düzenleme zaman çizelgesinde belirecektir. Zaman çizelgesi alanından istediğiniz düzenlemeleri geri açıp tekrar düzenleyebileceğiniz gibi isterseniz çöp kutusuna basarak o düzenlemeyi kalıcı olarak silebiliriz.

Hihaho interaktif video hazırlama ve kullanımı konusunu resimlerle anlatmaya çalıştım. Daha farklı web 2.0 araçları konusunda bilgi almak isterseniz diğer yazılarımızı incelemenizi tavsiye ederim.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu