Web 2.0 Araçları

Surveymonkey Nedir , Nasıl Kullanılır ve Üyelik İşlemleri

Surveymonkey nedir başlıklı bu yazımızda Üyelik işlemleri nasıl yapılır , nasıl kullanılır bu web 2 anket aracının avantajları nelerdir konularına değinmeye çalışacağız. Hemen yazımıza başlayalım.

Surveymonkey Hakkında

Kimler Kullanabilir ? Lise ve Üniversite Kademesi
Uygulama Ücretli mi? Ücretsiz kısıtlı kullanım
Üyelik gerekli mi? Üyelik gerekli
Uygulamanın desteklediği diller hangileri? Türkçe ve diğer diller

Surveymonkey Nedir ( Ne İşe Yarar ) ?

Bu web 2.0 aracı en çok tercih edilen anket araçlarından biridir. Bir çok soru hazırlama yöntemi sayesinde ve özellikleri ile bu versiyonunun avantajları ile ön plana çıkmaktadır. Web 2 araçları denildi mi aklımıza hemen etwinning gelmektedir. En çok tercih edilme sebeplerinden biride hiç kuşkusuz etwinning projelerinde kullanılmasıdır fakat bir çok alanda da tercih edilmektedir.

Yüksel lisans yada doktora yapıyorsanız anket çalışması için başvurabileceğiniz kaynakların başında surveymonkey gelecektir. Yada bir işletmeniz var ve müşteri memnuniyeti konusunda çalışmalar yapmak istiyorsunuz işte tam size göre olan araç budur. İsterseniz hemen üyeli işlemlerinden ve nasıl kullanıldığından bahsedeyim.

Surveymonkey Üyelik İşlemleri Nasıl Yapılır ?

Hemen web sitesi olan siteye giriş yapıyoruz. Sağ üst köşede bulunan kaydol butonuna basarak üyelik işlemlerini başlatıyoruz. Bundan sonraki adımları madde madde anlatayım ki problemsiz üyelik işlemini tamamlayınız.

survey-monkey-nedir-üyelik-i̇şlemleri-nasıl-yapılır-kayıt-formu
survey-monkey-nedir-üyelik-i̇şlemleri-nasıl-yapılır-kayıt-formu
 1. Resimde görülen üyelik formunda bizden istenen bilgileri doldurmakla işlemlere başlamalısınız. Eksiksiz bir şekilde doldurduktan sonra hesap oluştur butonuna basarak kullanım türü seçeceğimiz aşamaya geçebiliriz.
  sorveymonkey-üyelik-işlemleri-2.-aşama-nedir-bu
  sorveymonkey-üyelik-işlemleri-2.-aşama-nedir-bu
 2. Sonraki aşamada uygulama anket çalışmalarınızı ne tür bir sektörde kullanacağınız konusunda bilgi edinmek istiyor biz bur da eğitim işaretleyelim. Hemen altına yeni bir soru bölümü açılacak bu kısmada en altta bulunan öğrenci sekmesini seçelim ve son olarak bir başka bölüm daha gelecek burada da bireysel katılımcıyı seçip ileri butonuna basalım.
 3. Daha sonra yeni bir soru sayfası karşımıza gelecek bu sayfada ilk olarak ne tür bir anket yapmak istiyorsunuz diye soruyor ve bizde öğrenci geri bildirimi sekmesini seçip ileri butonuna basalım.
 4. Son olarak üyelik işlemini artık tamamladık ve bizim için hazırlanmış surveymonkey ana sayfasına ulaştık. Artık bundan sonraki kısmını surveymonkey nasıl kullanılır başlığından anlatmaya devam edeyim.

Survermonkey Nasıl Kullanılır , Anket Nasıl Yapılır ?

surveymonkey-nasıl-kullanılır-nedir-bu
surveymonkey-nasıl-kullanılır-nedir-bu

Surveymonkey üyelik işlemini tamamladıktan sonra resimdeki sayfa karşımıza gelecek. Hemen anket oluştur butonuna tıklayarak surveymonkey anketi hazırlama işlemleri anlatmaya başlayalım. İlk aşama olarak şablon seçme ekranı karşımıza gelecek da bulunan hazır şablonlardan birine seçebileceğiniz gibi isterseniz boş bir şablonla da işlemlere devam edebilirsiniz. Biz öncelikle sol bölümde bulunan sıfırdan başlayın ( boş şablon ) seçeneği ile nasıl anket oluşturulur anlatalım.

anket-adı-ve-soru-tipi
anket-adı-ve-soru-tipi

Karşımıza resimdeki ekran gelecek bu bölümde anketimize bir isim verelim. Alt bölümde bulunan seçeneklerden  yani katılımcıların sorularla karşılaşma stillerini ihtiyacımıza göre belirleyip anket oluştur butonuna basalım.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  Jigsaw Planet Nedir , Nasıl Kullanılır Resimli Anlatım
surveymonkey-anket-nasıl-oluşturulur
surveymonkey-anket-nasıl-oluşturulur

Artık surveymonkey anketleri hazırlayacağımız sayfaya ulaştık buradaki seçenekleri ekran görüntüsünde numaralandırdım bu numaralar üzerinden hangi seçenek ne işe yaramaktadır sırası ile kısaca tanıtayım.

 1. Anket tasarlama sayfası ( Resimde gördüğümüz ekran )
 2. Hazırladığımız çalışmanın bilgisayar , cep telefonu ve tablet görünümlerine bakıp değerlendirme ekranı.
 3. Yaptığınız surveymonkey çalışmasını paylaşmak için gerekli olan bilgilere ulaşacağınız ekran.
 4. Verilen cevapları analiz edip sonuçları çıktı olarak alma imkanı sunun sayfa.
 5. Sonuçların sergileyebilme imkanı sunan sayfa. Tercihen seçilecek bir özellik.
 6. Çalışmanızda kullanacağınız anket türlerini seçebileceğiniz panel.
 7. Çalışmanıza logo eklemek isterseniz buradan yapabilirsiniz.
 8. Anketin başlığını ilk girişte yapmıştık burada ise alt başlık eklemesi yapabilirsiniz.
 9. Çalışmanızda kullanacağınız soruları ekleyeceğiniz bölüm.

Her bir soruyu hazırladıktan sonra yeni soru butonu sayesinden yeni sorular ekleyebilirsiniz. En son anket sayfanız tamamlandıktan sonra bitir butonu ile çalışmanızı sonlandırıp kaydedebilirsiniz.

Surveymonkey Anketi paylaşma ( Yanıt Topla ) bölümünden biraz daha bahsetmek istiyorum. Bu sayfa giriş yaptığınız zaman sizden ne tür bir paylaşımda bulunmak istediğiniz konusunda bilgi isteyecektir. Anket katılımcılarına siz ulaşacaksanız anketi dilediğiniz gibi gönderin seçeneğini seçmelisiniz. Ardından link olarak paylaşım yapmak için web bağlantısı al butonu ile sizin için oluşturulmuş link i istediğiniz katılımcılarla paylaşıp anketinizi doldurmalarını sağlayabilirsiniz. Burada bir çok paylaşım seçeneği bulunmaktadır.  İsterseniz bunlardan başka birini seçerek sorularınızı yanıtlayacak kişilere ulaşabilirsiniz.

Surveymonkey Benzeri Anket Hazırlama Siteler Nelerdir ?

Anket hazırlamak için surveymonkeye bağlı kalmanıza gerek yok daha bir çok alternatifi bulunmakta. Bunlardan En iyi olanı kuşkusuz google forms. İleriki günlerde google formlar nedir ve  kullanımı hakkında da bir yazı hazırlamayı düşünüyorum. Diğer alternatiflerinde isimlerini verecek olursak;

 • Typeform
 • Apester
 • Polleverywhere

Survey monkey Avantajı Nedir ?

 • Türkçe dil desteğinin olması.
 • Bu üyelik modelinde sunduğu anket seçeneklerinin çokluğu.
 • Surveymonkey uygulamasının kullanım kolaylığı.
 • Paylaşım seçeneklerinin çokluğu.
 • Sonuçlarınızı dışarı aktarma imkanı vermesi.

Dezavantajı Nelerdir ?

 • Hazırladığınız anketler için soru sayısının sınırlı olması
 • Aylık cevap sayısının sınırlı olması
 • Anket sayısının sınırlı olması
 • Dışa aktarmada daha fazla seçeneğe erişimin olmaması

Sonuç Olarak

Tez çalışmanız da yada okulda öğrencilerinizden geri bildirimler almak istiyorsanız kullanabileceğiniz, kullanımı kolay bir anket aracıdır. Kullanıcı modellerinin kullanımının sınırlamaları olsa da anket çalışmalarınızda ihtiyacınızı yeteri kadar karşılayacak bir uygulamadır surveymonkey. Profesyonel kullanımı tercih edecekseniz ücretli versiyonlarının satın alındığı sayfada bulunan ücretlendirme ve sunduğu özellikler seçenekleri inceleyebilirsiniz. Yazımızda surveymonkey nedir , nasıl üye olunur ve surveymonkey nasıl kullanılır konularına değindik umarım faydalı olmuştur.

Son olarak daha farklı web 2.0 araçları nelerdir ve bu araçlar hakkında bilgi almak isterseniz web 2.0 araçları kategorisini inceleyebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu