Donanım Yazılım

ASCII Kodları Nedir ? Klavyede Olmayan Harfler ve Simgeler

Bu yazımızda yazı yazarken karşılaştığınız bir sorunun çözümüne odaklanmak istedim. Klavyede olmayan harfler ve simgeler yada işaretlerin (örn: sonsuzluk ) nasıl yazıldığını ve alternatif çözümlerini yazımızda bulabilirsiniz. Genelde çoğu kullanıcının isminden bile haberi olmadığı Ascii kodları nedir kavramını açıklayacağım.

ASCII Kodları Nedir ?

ascii kodları nedir sorusunun en basit tanımı klavyede olmayan simgeleri yazabilme sistemi olarak tanımlayabiliriz.Görsel programlama dillerinin gelişmediği zamanlarda program yazarken gerçekten çok faydalı olan bir sistemdi ascii. Yazılımların gelişmesi ve alternatif yöntemlerin çoğalması ile bilinirliği gittikçe azaldı. Asii kodlarının birazda geliştirilme sürecinden bahsedelim.

Ascii kod sisteminin temeli 1963 yılına dayanmaktadır. Önceden her bilgisayar firmasının kendine göre bir kod sistemi bulunmakta idi ve bu farklı bilgisayarlar birbirleri ile iletişim kurmada sorun yaşıyorlardı. Bob Benner adındaki mühendis bu karmaşaya son vermek için her karaktere karşılık gelen kod sistemini geliştirdi ve bunu standart olarak kabul edilmesi sağlandı. Bu sayede bilgisayarlar arasındaki karakter kod karmaşası ortadan kalktı.

Günümüzde ise klavyede yazılamayan karakterleri oluşturmak için kullanılan bir sistem olarak bilinir hale geldi. Her karakterin ikilik , onluk ve on altılık sayı sisteminde kod karşılığı bulunmaktadır. aşağıdaki tabloda sadece karakterlerin onluk sayı sistemi karşılıkları bulunmaktadır. bizde bu rakamları kullanarak istediğimiz işaretleri yazabiliriz. Yazımızda bu tablodaki işaretler ve ayrıca alternatif yöntemler kullanılarak en çok aranan sonsuzluk işareti , tl işareti ve euro işareti nasıl çıkarılır konularında bilgiler bulabilirsiniz.

Ascii Kodları Nasıl Kullanılır Klavyede Olmayan Harfler ve Simgeler Nasıl Yazılır?

Bir yazı yazıyorsunuz yada programlama ile uğraşıyorsunuz ve ihtiyacınız olan bir karakter klavyede yok işte bu tabloda kodlarına bakarak o karakteri çıkışabilirsiniz. Peki nasıl yapılıyor derseniz aşağıdaki tablodan istediğiniz simgenin yanında bulunan rakamı  alt tuşuna basıp yazdığınız zaman istediğini simge çıkacaktır. En güncel 256 karakterin bulunduğu ascii kodlarını tablo şeklinde verelim.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  Meb Kısa URL oluşturma Servisi Nedir ve Nasıl Kullanılır ?
ascii-nedir-nasıl-kullanılır
ascii-nedir-nasıl-kullanılır

Örneklerle anlatacak olursak. Yazınızda  dolar simgesini kullanmak istiyorsunuz yapmanız gereken tablodan  dolar işaretinin ascii kodunu bulmak ve klavyeden alt tuşuna basıp rakamları yazmak

  • ALT + 36  yazınca $ dolar simgesinin çıktığını görebilirsiniz.

Başka bir örnek verecek olursak  kalp simgesi yazmak istiyorsunuz bunun için kullanılacak tuşlar ise.

  • ALT + 3 yazınca ♥ kalp simgesinin çıktığını görebilirsiniz.

Bu tablodaki şekilleri ve harfleri kullanarak kendinize şekilli nickler yapabilirsiniz.Bu tablo haricindeki simgelerden ve harflerden kullanmak istiyorsanız bunun için bir başka alternatif yolu kısaca anlatayım.

Alternatif Olarak Klavyede Olmayan harfler ve semboller Nasıl Yapılır?

Ascii kod tablosunda aradığınız işaret ve harfler yok yazınızda kullanmak istiyorsanız. Bu işlem için en kolay yöntemlerden biri microsoft word Programını kullanmaktır. Örneğin Sonsuzluk işaretini yazınızda kullanmanız lazım bunun için Word programında Ekle menüsüne girip buradan Simge seçeneğinden sonsuzluk işaretini bulup yazınıza ekleyebiliriz.Word programında eklediğimiz işareti kopyalayıp her hangi metin içerisinde kullanabilirsiniz. Resimde de görüldüğü gibi.

klavyede-olmayan-harflerin-yazımı-sonsuzluk-işareti
klavyede-olmayan-harflerin-yazımı-sonsuzluk-işareti

Tabloda Olmayan Sonsuzluk İşareti Nasıl Yaparım ?

En kolay yöntem ise bu yazıda ekli olan ve internette en çok aranan simgelerden olan sonsuzluk , tl ve euro işaretini kopyalayıp istediğiniz yazıya yapıştırıp kullanmanızdır.

  1. Sonsuzluk işareti ∞  ∞
  2. TL işareti ₺      klavyeden Alt GR + T tuşlarına birlikte basarak tl işareti çıkarabilirsiniz
  3. Euro işareti  €    klavyeden Alt GR + E tuşlarına birlikte basarak euro işareti çıkarabilirsiniz.

Ascii Kodları İle İsim Yazma

Güncel olarak hazırladığımız yukarıdaki tabloya bakarak yazmak istediğiniz ismin harflerine karşılık gelen rakamları kullanarak yazabilirsiniz. Örnek ile anlatacak olursak;

Ali adını yazmak istiyoruz bunun için a , l ve i harflerini ascii kod karşılılarına bakarak yapmalıyız. Bu rakamlar

A = Alt + 65

l = Alt + 108

i = Alt + 105

Alt tuşuna basak bu rakamları sıra sıra tuşlayın ve artık istediğiniz ismi yaşmış olursunuz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu