Bilim

ESA Nedir Kısaca , Amacı ve Görevleri Nelerdir 2022

ESA Nedir kısaca anlatacağımız bu yazımızda sizlere ESA’nın amacı ve görevlerinden de kısaca bahsetmeye çalışacağım. Hazırsanız yazımıza başlayalım.

ESA Nedir Kısaca?

Değişen dünya düzeni içinde insanların karşısına farklı farklı olgular çıkmaktadır. Şartlar ne olursa olsun uzay olgusu en çok merak edilen olgulardan bir tanesidir. Uzay konusunda da dünyanın her yerinde farklı kurumlar vardır. Onlardan bir tanesi de kısa adı ESA olan kuruluştur. ESA bir kısaltma olup İngilizce olarak European Space Agency biçimindedir. Bu üç sözcüğün Türkçe karşılığı ise Avrupa Uzay Ajansı biçiminedir. ESA Avrupa bilimsel araştırma merkezlerinin başında gelmektedir.

ESA hükümetler arası bir organizasyondur. 1975 yılında kurulmuş olan bir kurumdur. UAÖ türünde olan bir yapıdır. Kuruluşun merkezi Fransa’nın Paris kentidir. Kurumun resmi dilleri İngilizce, Almanca ve Fransızcadır. 2021 yılı bütçesi 5.33 milyar Euro’dur. Şu an için mevcutta tüm Avrupa ölçeğinde 2200 adet çalışanı vardır. Kuruluşun 22 ortağı vardır. ESA Rusya ile çok daha farklı bir şekilde çalışmalar yürütmektedir. Yani bir diğer deyiş ile keşif ve uzay araştırmaları noktasında uzun vadeli ortaklıkları vardır. ESA’nın ana fırlatma aracı Ariane 5 aracıdır. İlk uçusunu yaptığı zaman başarısız olsa da sonraki yaptığı uçuşlarda son derece başarılı olan uçuşlar gerçekleştirmiştir. Aracın çok fazla roket türevi vardır.Bu roketleri sayesinde farklı görevleri yerine getirebilme kapasitesine sahiptir.

ESA farklı katmanları olan bir kuruluştur. ESA görev kontrolleri ise merkezi Fransa Paris olsa da Almanya’nın Darmstadt şehrinden gerçekleştirilmektedir. Resmi internet sitesi: https://www.esa.int/ dir. Bu sitede her kuruma dair her türlü güncel bilgi mevcuttur. Kısacası ESA Amerika Birleşik Devletleri kuruluşu olan NASA ile benzer görevleri ve yapılanması olan bir kuruluştur.

ESA ‘ nın Amacı Nedir ?

Esa’nın amacı uzayın keşfi olarak firma tarafından açıklanmaktadır. Ayrıca yapılan araştırma ve keşif sonuçlarını da kamuoyuna sunmak amaçları arasındadır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  Dinozorların Nesli Neden Tükendi Kısaca Anlatım 2022
esa nedir kısaca görevleri nelerdir
esa nedir kısaca görevleri nelerdir

ESA Görevleri Nelerdir ?

Esa’nın görevlerini maddeler halinde yazacak olursak;

  • ESA tarafından gerçekleştirilen en önemli projelerin başında dünya çapında ses getiren Mars Express, Smart-1, Columbus, Vega, Galileo, Olympus, Giotto çalışmasıdır.
  • ESA’nın görevlerinden bir tanesi Ay için insansız keşifler yapılmasıdır. ESA en son bu konuda 2019 senesinde Ay üzerinde maden olup olmadığına dair bir çalışma yürütmüştür.
  • Firmanın ana görevi elbette tahmin edilebileceği gibi uzayı çok geniş bir çapta, alanında uzmanlar ile araştırmaktır.
  • ESA temel görevleri arasında eğitimler de başlı başına bir yer teşkil ediyor. Bunun içinde Almanya’nın Köln kentinde kısa adı EAC olan Avrupa Astronot Merkezi vardır. Burada astronot ve astronot adayları düzenli olarak eğitimlere tabi tutulmakta, yaşanan gelişmeler hakkında bilgiler verilmektedir.
  • Uzay uçuş programları da kurumun temel görevleri arasında yer alır. Bunlar arasında Uluslararası Uzay İstasyon Programı isimli bir görevi vardır. Burada astronotlar ile beraber hem uzayın değişik yerlerine, hem de aya yapılan düzenli keşif uçuşları vardır.
  • Kurum sürekli olarak alanında uzmanlar ile uzayı gözlemler. Gözlem sonuçlarını analiz eder ve raporlaştırır. Bu çalışmalar ESA’nın İtalya’nın Frascati kentinde yer alan ESA Dünya Gözlem Merkezinden gerçekleşir.
  • Yapılan keşif sonuçlarını raporlandırarak insanlara bilgi vermek görevlerinden bir tanesidir.
  • ESA ana görevi dışında telekomunikasyon ve navigasyon çalışmaları da yapmakta, bunu da görevleri arasında kabul etmektedir.
  • Kurumun esas olarak bilimsel çalışmaları da vardır. Bunun için de merkezi Hollanda’nın Noordwijk kentinde kısaca ESTEC denilen yerde bilimsel çalışmalar akademisyen ve alanında uzmanlar tarafından gerçekleştirilmektedir. Firma bu alanda çok geniş bir bilgiye sahiptir.
  • ESA uzay alanında ayrıca uzay uygulamaları da yapmakta ve konuya ilgi duyanları bu alanda bilgilendirmektedir. Bu çalışmalara katılmak isteyenler ise Madrid kentinde olan kısa adı ESAC olan Avrupa Uzay Astronomi merkezine başvurmaktadır.

Sıkça Sorulan Sorular

ESA açılımı Nedir ?

European Space Agency kelimelerinin Türkçe karşılığı olan Avrupa Uzay Ajansıdır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu