Bilim

Galileo Galilei Hayatı Kısaca ve Kimdir 2022👍

Galileo Galilei hayatı kısaca bu yazımızda bulabilirsiniz, ayrıca neden mahkum edildiği ile ilgilide bilgiler bulabilirsiniz.

Galileo Galilei Hayatı Kısaca ve Kimdir

Galileo Galilei Kimdir : Astronomi üzerine çalışan bilim adamları ndan olan Galileo Galilei ‘nin 77 yıllık hayatı nasılmış bir bakalım. 1608 yılında Hans Lippershey adında bir Alman teleskobu icad eder. Yaşadığı dönem astronomi bilimi için zorlu yıllardır, mahkum edilen bilim adamları nın sayısı oldukça fazladır çünkü gezegenler için henüz yeterli gözlem yapılmamış olduğundan her şey tahminlerle ve teorilerle açıklanmaktadır.

Gökyüzüne bakan bilim adamlarının bir kısmı Dünya’nın merkezde ve sabit olduğu bir sistem öngörürken diğer bir kısım günmerkezli,  Güneş’in merkezde olduğu bir sistem olduğunu savunur. Üstelik Orta Çağ Avrupa’sı kilisenin tekelindedir ve kilise henüz Dünya’nın Güneş etrafında döndüğünü duymaya hazır değildir.

Sanılanın aksine Güneş’in merkezde olduğu bi sistem fikri M.Ö 300 lü yıllara kadar gitmekte. Yeni bir fikir olmamasına rağmen bu fikir uzun yıllar geri planda kalmış, son dönemde Kopernik tarafından tekrar gündeme getirilene dek.

galileo-'nun-teleskobu
galileo-‘nun-teleskobu

Galileo ‘nun Teleskobu

1609 yılına gelindiğinde Galileo Galilei kendi teleskobunu yaparak ilk kez gökyüzünü gözlemlemek için kullanır. Gözlemlerinin sonuçları oldukça heyecan vericidir. Ayın yüzeyinin sanıldığı gibi pürüzsüz olmadığını, girinti ve çıkıntıları bulunduğunu fark eder. Gözlemleri sonucu çizdiği Ay yüzeyleri döneminde ressam olan arkadaşı tarafından da kullanılmıştır.

Galileo aynı zamanda Jüpiter ‘i uzun bir süre gözlemleyerek etrafında bir yörünge çizen 4 uydusu olduğunu keşfetti. Bu oldukça şaşırtıcı bir gözlemdi çünkü bilim dünyası çoğunlukla Dünya’nın her şeyin merkezi olduğunu kabul ediyordu. Başka bir gezegenin etrafında dönen uydular fikri başta şiddetle reddedilse de başka gözlemciler tarafından da doğrulanınca Galilei büyük bir itibar kazandı.

Uydularına o dönemdeki patronu Cosimo II de’Medici ‘nin adını verdi ;”Medici Yıldızları”. Sonraki yıllarda ise Galileo’  yu onurlandırmak adına bu uydulara “Galileo Uyduları” denildi. Bahsedilen dört büyük uydu günümüzde Io , Europa , Ganymede ve Callisto olarak isimlendirilmiştir.

Galileo Galilei bütün gözlemlerini Sidereus Nuncius (The Starry Messenger- Yıldızların Habercisi) adında bir inceleme yazısı yazarak 1610 Martında yayınladı.

Yazısında bahsettiği bir diğer konu ise Güneş Lekeleri idi. Galileo Galilei Güneş Lekelerinin ekvatorun iki tarafında ve Güneş’in düşük enlemlerinde bulunduğunu söylemişti. Günümüzde artık çok daha fazla bilgiye sahibiz ve bilim adamları güneş üzerindeki her hareketi her an takip etmekteler. Ancak Galileo Galilei nin zamanında Güneş Lekeleri ‘nin hareket halinde olması yine Dünya merkezli bir evren fikri ile çelişmekte ve Kilise karşısında Galileo ‘yi zor durumda bırakmakta idi.

galileo-galilei-hayatı-kısaca-nedir
galileo-galilei-hayatı-kısaca-nedir

Mahkum Edilen Bilim Adamları İçinde En Ünlüsü : Galilei Galileo

1616 yılında Galileo kilise tarafından resmî olarak bir uyarı alır. İhtarın sebebi Kopernik Sistemini doğrulayan yani Dünya’nın Güneş etrafında döndüğünü söyleyen yazılarıydı. Bu onu kafir yapıyordu ve bu hatadan dönmesi için ona fırsat tanınmıştı. Kilise bir sonraki hamle olarak Kopernik ‘ın 1543 de yayınladığı başyapıtı Göksel Kürelerin Devinimleri Adında kitabını yasaklı kitaplar listesine alır.

Galileo 1623 de The Assayer (İtalyanca  Il Saggiatore – Tahlilci) ‘ı ve ardından 1632 de çok ses getiren kitabı  Dialogue Concernin the Two Chief World Systems (İki Büyük Dünya Sistemi Hakkında Diyalog) ‘u yayımlar. Böylece geri dönüşü olmayan bir yola girmiş olur. Son kitabında hala Kopernik Sistemini savunması İki Büyük Dünya Sistemi Hakkında Diyalog ‘un da yasaklı kitaplar listesine girmesine neden olur.

Engizisyon Mahkemesi Galileo yu kafirlikten suçlu bularak ömür boyu hapis cezasına çarptırır. Açıkçası daha önce de Galileo gibi Kopernik Sistemini savunan filozoflar, mahkum edilen bilim adamları olmuş ve diri diri yakılmıştır. Onların cezasının yanında ev hapsi daha hafif kalmış ve Galileo Galilei hayatı nın  son üç yılını ev hapsinde geçirmiştir.

Tarih boyunca Astronomi ile ilgilenen bilim adamları çalışmalarının sonuçları dolayısı ile ya birer kahraman ya da mahkum edilen bilim adamları listesine birer isim olmuş. Galilei de bu listede yerini almış, hayatı boyunca doğru bildiği yolda yürüdüğü halde ölümünden yüz yıl sonrasına kadar Dünya ‘nın Güneş etrafında döndüğünü söylemek kilisenin gözünde kâfir olmanız için yeterli bir sebep olmuştu.

Galilei Sadece Astronomi İle Uğraşan Bilim Adamı mıdır ?

Galilei yalnızca bir Astronom değildi. Aynı zamanda bir filozof, fizikçi, matematikçi, mühendis ve tam anlamı ile bir bilim adamıydı. Son yazdığı kitap için Papa ‘dan izin almıştı ancak Papa ‘nın üç şartı vardı. Güneş etrafında dönen bir Dünya fikri kitapta yer almamalı ve Papa nın fikirlerine yer verilmeliydi.

Galileo söz verdiği gibi Papa’nın fikirlerini kitaptaki karakterinin ağzından söylemişti. Ancak ne var ki karakter kitapta şaşkın ve saf bir kişilikti. Ismi de italyancada simple-basit anlamına gelen bir kelime olunca Papanın ve kilisenin gazabı geç kalmadı.

Tarihte astronomi ile ilgilenen bilim adamları arasında Galilei ‘nin yeri oldukça önemlidir. Ailesinin tıp okuması için baskı yaptığı ancak kendisinin fizik ve matematiğe tutkuyla bağlı olduğu bilinmekte.

Bugün bizim ilkokulda dahi anlattığımız konular için ceza almayı göze almış bu dahi adam, Galileo Galilei hayatı kısaca anlatmaya çalıştık, kendisini saygıyla anıyoruz.

Sıkça Sorulan Sorular

Galileo Galilei Kimdir Kısaca

Astronomi üzerine çalışan bilim adamları ndan olan Galileo Galile 1608 yılında Hans Lippershey adında bir Alman teleskobu icad etmiştir.

Galileo Galilei Neyi Bulmuştur

Teleskobu bulmuştur.

Galileo Nasıl Öldü

77 yaşında iken Ateşlenme v kalp çarpıntısı sebebi ile ölmüştür.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  Jeotermal Enerji Nedir Kısaca ve Kullanım Alanları Nelerdir ?

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu