Bilim

Dinozorların Nesli Neden Tükendi Kısaca Anlatım 2022

Çocukluğumuzun çizgi filmlerinin ve pek çok filmin vazgeçilmez ögesi dinozorlar merak ettiren,heyecanlandıran,belki biraz korkutan ancak kesinlikle hayranlık uyandıran yaratıklar. Milyonlarca yıl önce üzerinde yaşadığımız gezegenin sahibi onlardı. Ancak yine milyonlarca yıl önce yeryüzünden silindirler. Peki  Dinozorların nesli neden tükendi? Bu sorunun cevabını merak ediyorsanız işte tam size göre bir yazı. Bu yazımızda bu konunun kısa bir özetini ve bu konuya dair teorilerin ayrıntılı anlatımını bulabilirsiniz.

dinozorların-nesli-neden-tükendi-kısaca-anlatalım
dinozorların-nesli-neden-tükendi-kısaca-anlatalım

Dinozorların Nesli Neden Tükendi Kısaca Anlatalım

Dünyada altmış altı milyon yıl önce dinozorların yaşadığı kesin olarak bilinmekte. Bu dinozorlara ait iskeletler, kemikler ve pek çok bilimsel kanıta sahibiz. Ama ne olduysa tam bu zamandan sonra bir anda yok olmuşlar. Bu konuda araştırmacılar bir çok teori üretip, çalışmalar yapmış. Bu çalışmalara göre dinozor neslinin neden tükendiğini açıklayacak en olası 2 teori ortaya konmuş durumda. Kısaca bu iki teoriden bahsedecek olursak.

  1. Bu teorilerden birincisi ve en çok bilindik olanı, büyük bir meteorun dünyaya çarpması ve bunun sonucunda oluşan iklimsel koşulların yaşanabilir olmaktan çıkması. Bilim adamları bu şartların kitlesel olarak dinozor neslinin bitmesine neden olduğunu belirtiyorlar.
  2. İkinci teoride ise uzaydan gelen bir meteor yerine dünyada oluşan büyük volkanik olayların sonucunda iklim koşullarının dinozorlar için yaşanamaz bir ortama yol açtığı  düşünülüyor. Bu volkanik patlama ve etkileri öylesine büyüktü ki yine meteor da olduğu gibi dünya atmosferine salınan volkanik gazlar sonucu oluşan hava şartları dinozor neslinin tükenmesi ile sonuçlandı.

Dinozor neslinin tükenmesinde etkili olan bu iki teoriye biraz daha ayrıntılı bakacak olursak.

meteor-mu-dinozor-neslini-tüketti
meteor-mu-dinozor-neslini-tüketti

Meteor mu Dinozor Neslini Tüketti?

Bu teorinin kökeni 1980 yılına dayanmakta. Alvarez teorisi olarak bilinen açıklamaya göre dünyaya dev bir meteorun çarptığı, bu çarpma sonucu atmosfere yayılan gazların ve tozların artık dünyanın yaşanılır olmaktan çıkmasına yol açtığı düşünülmektedir. Kanıt olarak ise dinozor fosilleri çevresinde bulunan kaya parçalarından alınan maddelerde iridyum madeninin dünyada bulunma oranından daha fazla olması gösterilmektedir. Dünyada çok bulunmayan bu madene meteorlarda daha çok rastlanılmaktadır. Bu da meteor teorisini ön plana çıkarmaktadır. Ayrıca Meksika yakınlarında bulunan bir kraterin bu kitlesel yok oluşa yol açabileceği üzerinde duruluyor ve bu krater üzerinde yapılan çalışmalar devam ediyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  ESA Nedir Kısaca , Amacı ve Görevleri Nelerdir 2022
yoksa-bir-volkan-mı-dinozor-neslini-tüketti
yoksa-bir-volkan-mı-dinozor-neslini-tüketti

Yoksa Bir Volkan mı Dinozor Neslini Tüketti?

İkinci teori ise volkan kaynaklı lav akıntıları olarak belirtilmekte. Bu teorinin dayanağı Hindistan yakınlarında bulunan bu lav akıntılarının tarihi dinozorların neslinin tükenmesi ile örtüşmektedir ve bu durum teoriyi daha da ön plana çıkarmakta. Bu büyük volkanik olay sonucu atmosfere salınan karbondioksit gazı ve daha bir çok gaz iklimin değişmesine yol açmış ve bu olay dinozorların neslini bitmesi ile sonuçlanmıştır.

Bir diğer düşünce ise bu iki teorinin birleşimi. Dünya’ya çarpan meteorun yeryüzü sistemini tetiklemesi sonucu binlerce yıl sürecek olan depremlerin ve volkanların oluşması. Depremlerin ve volkanik olayların yıllarca sürmesi sonucu dinozorların yok olduğu düşüncesi de alternatif bir teori olarak araştırılmaktadır.

Belki de asıl sebebi bilmeye henüz yaklaşmamızdır. Dinozorların nesli neden tükendi sorusunun cevabı elbet bir gün kesin olarak verilecek. Ancak şu an için yalnızca teoriler var elimizde. İki teorinin de tam olarak kanıtlanabilmesi için daha bir çok çalışma yapılması gerekmekte. Gelişen teknoloji, yeni kazılar ve yeni araştırmalar bilim dünyasının bu gizemini çözmeye her geçen gün biraz daha yaklaşmakta.

İnsanoğlu kendi neslini tüketmeye öylesine kararlı ki dinozorlar neden yok oldu sorusuna cevap bulamadan dünyamıza verdiğimiz zararın karşılığında yok olmazsak şanslıyız. Küresel ısınma başta olmak üzere doğaya saygı duymadan, sonuçlarından korkmadan yakıp yıktığımız ormanlar, kirlettiğimiz hava, atıklarımızla doldurduğumuz sular, neslini tükettiğimiz hayvanlar sonumuzu kendi ellerimizle hazırladığımızın habercisi. Ansızın tüm dünyayı saran korona virüs salgınının asıl sebebinin insanların doğaya verdiği zarar olduğu konusunda pek çok bilim adamı hemfikir. Yaşadığımız pandemi sürecinden dersler çıkarıp dinozorların yok olmasına neden olan küresel yıkımın tekrarının bu kez insan eliyle olmaması için hepimize büyük sorumluluk düşmekte. Aksi taktirde insanlığın yeryüzünden silinmesi kaçınılmaz son olacak.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu