Eğitim

Tübitak Arbis Nedir , Üye Olma Adımları Resimli Anlatım

Bu yazımızda Tübitak 4006 fuarlarında başvuru yapabilmek için gerekli olan Tübitak araştırmacı bilgi sistemini açıklayacağım. Yazımızda Tübitak arbis nedir , üye olma adımlarının görsellerle anlatımı ve diğer projeler hakkında bilgilere nasıl ulaşılır açıklamaya çalışacağım.

Tübitak Arbis Nedir ?

Tübitak kurumunun araştırmacılarla bilgi alış verişi kurmak onlar hakkında bilgiler edinmek ve projelerini duyurmak için kurduğu sisteme verilen addır. Ben bu yazımda okulların katıldığı 4006 bilim fuarları başvurusunda kullandıkları bir sistem olarak bahsediyorum fakat bu platform genelde bir çok proje için kullanılan bir iletişim sistemi diyebiliriz. Projelere ilginiz varsa bu sisteme kaydolmanız sizin için faydalı olacağını düşünüyorum.

Arbis Üye Olma Adımları Nedir Nasıl Yapılır ?

Öncelikle belirtmeliyim ki araştırmacı bilgi sistemine üye olmak için ilk defa bilim fuarına başvuracaksınız ve yürütücü iseniz yapmanız gereken öncelikle bilimiz.tubitak.gov.tr sitesine giriş yapmak ve üyelik işlemlerini aşağı anlattığım gibi tamamlamak olacaktır.

Bundan sonraki işlemleri madde madde anlatmak istiyorum karışmaması adına.

 1. bilimiz.tubitak.gov.tr adresine giriş yapıyoruz.
  Arbis-nedir-üye-olma-adımları-nasıl-yapılır
  Arbis-nedir-üye-olma-adımları-nasıl-yapılır
 2. Karşımıza gelen sayfadan yukarıdaki örnek resimde de belirtilen adımları yani başvuru sekmesi ve ardından başvuru sonuç sistemine giriş adımlarını izliyoruz.
  tübitak-arbis-üye-olma
  tübitak-arbis-üye-olma
 3. Açılan sayfadan sol atta bulunan yeni kullanıcı kaydı sekmesinden işlemlere devam ediyoruz.
 4. Artık Tübitak kayıt sayasına ulaştık buradan istenen bilgileri eksiksiz bir şekilde doldurup en alta bulunan kaydet butonuna bastıktan sonra bir eksiğiniz yoksa bizi kayıt sayfasına yönlendirecektir.
  kayıt-sayfası-gorunumu
  kayıt-sayfası-gorunumu
 5. Karşımıza gelen sayfada  resimde görüldüğü gibi kayıt işlemini tamamlıyoruz. Dilerseniz sol menüde bulunan bilgilerinizi inceleyip güncellemeler yapabilirsiniz. Arbis kayıt işlemi bu kadar.

Diğer Kayıt Yöntemi

Diğer bir kayıt yolu ise direk arbisin anasayfası olan https://arbis.tubitak.gov.tr/ adresine giriş yapmak.

 1. Buradan sağ üst köşede bulunan arbis’e giriş butonuna basıyoruz.
  diğer-kayıt-yöntemi
  diğer-kayıt-yöntemi
 2. Karşımıza yine birinci üyeli yönteminde anlattığımız bilimiz tübitak üye sayfası gelecek aynı şekilde yeni kullanıcı kaydı ile üyelik işlemlerini yaparak Araştırmacı bilgi sistemine kayıt işlemini tamamlamış oluyoruz.
  tübitak-arbis-üye-olma
  tübitak-arbis-üye-olma

Proje Bilgileri

Araştırmacı bilgi sistemi üyelik işlemlerini tamamlayıp bilgilerinizi doğru bir şekilde güncellemiş seniz. Tübitak kurumunun yapmış olduğu bireysel yada ortak projeler konusunda bilgiler artık mail adresinize gelmeye başlayacaktır. İlginizi çeken ve kriterlerinin size uygun olduğunu düşündüğünüz projeye başvuru yapabilirsiniz. Bu sisteme araştırma ve geliştirme konusunda ilgisi olan herkes üye olabilir ve projelerden haberdar olabilir.Şimdiden kolay gelsin.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  Bilsem Nedir , Nasıl Yapılır 2019 - 2020 Sınav Takvimi

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu