Eğitim

Crespi Etkisi Nedir ? 2024

Crespi Etkisi Nedir?

Davranış psikolojisinde Crespi etkisi, ödül- motivasyon dengesini tanımlar. Ödülü arttırsanız motivasyonu da arttırmış olursunuz. Bir işveren iseniz, işçilerinizin performansını arttırmak için onlara zaman zaman hediyeler ve ödüller vermeniz gerekir. Verdiğiniz ödüller, size daha çok verim olarak geri döner.

Crespi Etkisi Örnekleri

Dünyanın birçok farklı yerinde psikologların deneylerle ortaya çıkarmış olduğu ödül-motivasyon paralelliğinin birçok örneği vardır. Crespi etkisi örnek olarak ABD’li bir Psikolog olan L. Crespi tarafından da fare denekleri ile gözlemlendi. Ödülü arttırdığınızda bunun karşılığında gösterilen çaba da artar. Motivasyon ve ödül paraleldir.

crespi etkisi nedir
crespi etkisi nedir

Crespiyi Tam Olarak Açıklarsak

Fareleri bir labirente koyan psikolog, farelerin labirentten çıkmak için harcadığı enerji ve çabayı arttırmaları için, köşelere, her seferinde daha büyük ödüller koydu. Her seferinde ödülleri büyüterek farelerin tepkisini ölçtü. Ödüller arttıkça fareler labirentte daha hızlı çabalamaya başladılar. Aynı model öğrencilerin motivasyonunu arttırmak, işçilerin daha verimli çalışmalarını sağlamak için de kullanılabiliyor. Crespi etkisi ödülün çaba ile paralel olduğunu ortaya koyar, ödülü azaltır veya yok ederseniz çaba ve motivasyon da azalır.

Bir Başka Crespi Örneği

İşçilerine ayda asgari ücret veren bir işveren ile, işçilerine asgari ücretin 2 katını ücret veren bir işverenin kazançları arasında büyük farklar olacaktır. Geçtiğimiz yıllarda yemeksepeti.com sitesini satışa çıkaran ve elde ettiği parayı tüm çalışanlarına eşit dağıtan ileri görüşlü şirket sahibi; bu davranışı ile crespi örneği sergiler. Her eleman, bu işi kendi öz şirketinin işini yapıyormuş gibi zevkle ve yorulmadan yapar. Sonuçta herkes kazançlı çıkar.

Crespsi Nerelerde Kullanılabilir?

İnsanlar sosyal birer varlık olmak durumundalar ve herkesin herkese ihtiyacı var. İnsanlar olarak beraber yaşama zorunluluğumuz var ve herkesin yetenek ve becerilerinden maksimum şekilde istifade edebilmek için, sosyal ticari ekonomik ve eğitim alanlarındaki ilişkilerimizde crespi etkisini oluşturmak; hepimizi kazançlı çıkarır.

Korkutarak Motivasyon Sağlanabilir mi?

Bir noktaya kadar korkutarak daha fazla iş yaptırılabilir. Ama bu bir özgürlük ve seçim kısıtlaması olduğundan, denek bir an evvel bu kumpastan kurtuluş yollarını arayacaktır. Crespi etkisinde böyle bir risk yoktur. Kişi daha çok ödül aldıkça daha çok motive olur ve verimini arttırmayı düşünür.

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu