Fizik

Hareket Nedir Çeşitleri Nelerdir 2024 👍

Bu yazımızda sizlere fizik dersinin bir konusun olan hareket nedir ve hareket çeşitleri nelerdir konularını kısaca açıklamaya çalışacağım.

Hareket Nedir ?

Diğer adıyla devinim bir cismin birim zamanda durum ya da yer değişikliği yapmasıdır. Tanım çok basit gözükebilir ancak bilim adamlarının hareket nedir sorusuna yanıt verebilmesi 17.yy ı bulmuştur. Hareket evrendeki bütün maddeyi kapsar. Yani bütün maddeler hareketlidir aslında. Bur da önemli olan maddeye baktığınız yerdir.

Tren yolculuğu yapan iki kişi düşünelim. Yolcular birbirini hareketsiz olarak görürler. Ancak trene dışarıdan bakan biri için ikisi de belirli bir doğrultuda ilerliyordur. Ancak dünyanın döndüğünü unutmayın. Daha da genişletirsek dünyamız güneş etrafında güneş Samanyolu galaksisi etrafında hareket halinde. Hatta evrenin kendisi bile sürekli genişlemekte. Yani hareket evrenin her yerinde.

Bu durumda hareket baktığınız noktayla tanımlanmalı diyebiliriz. İşte seçilen bu sabit noktaya başlangıç noktası ya da referans noktası denir. Bulunduğunuz konumu referans noktasıyla tanımlarsınız. Arkadaşınızla buluşacaksınız ve ona meydanda bir heykelin önünde onu beklediğinizi söylüyorsunuz. Böylece referans noktanızı belirlemiş olursunuz. Bur da saat kulesi sizin başlangıç noktanız yani referans noktanızdır.

hareket nedir çeşitleri nelerdir
hareket nedir çeşitleri nelerdir

Hareket Çeşitleri Nelerdir ?

Cisimler üç çeşit hareket yapar. Bunlar ;

  1. Öteleme hareketi
  2. Dönme hareketi
  3. Titreşim Hareketi

Bunlardan birincisi öteleme hareketidir. Öteleme hareketi genellikle doğrusal düzlemde gerçekleşir. Masayı itmek ya da çekmek, okuldan eve gitmek, otobüsün ilerlemesi öteleme hareketidir. Akışkanları yani sıvıları ve gazları tanımlarken de öteleme hareketi yaparlar deriz. Yere döktüğümüz su akar. Odada sıktığımız parfüm bir süre sonra diğer odalara doğru yayılır. Suyun ve parfümün hareketi öteleme hareketidir.

İkinci hareket türü içinde yaşadığımız dünyanızın da yaptığı dönme hareketidir. Dönme bir eksen etrafında gerçekleşir. Topun dönmesi, gezegenlerin hareketi, çamaşır makinesinin hareketi dönme hareketine örnek olarak verilebilir.

Son olarak titreşim hareketini bir çeşidi olarak açıklayalım. Titreşim cisimlerin iki sabit nokta arasında gidip gelme hareketidir. Telefonun titremesi ya da gitar telinin titremesi gibi. Bu hareketin bir diğer adı salınım hareketidir. Salınım kelimesi akla salıncağı getirir. Salıncağın gidiş gelişleri de titreşim hareketi sınıfına girer. Lunaparklardaki gondolun hareketi de aynı şekilde titreşimdir. Titreşim hareketine pek çok örnek verebiliriz. Üşüyünce titrememiz, ses tellerinin titremesi, sinek kuşunun kanadını çırpması da titreşimdir.

Daha fazla bilgi almak için Newton’un hareket yasaları yazımızı incelebilirsiniz.

[box type=”success” align=”aligncenter” class=”” width=””]https://www.nedir-bu.com/newton-un-hareket-yasalari-kanunlari-nelerdir/[/box]

Sıkça Sorulan Sorular

Titreşim Hareketine Örnek

Telefonun titremesi ya da gitar telinin titremesi

Hareketin Tanımı

Diğer adıyla devinim bir cismin birim zamanda durum ya da yer değişikliği yapmasıdır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu