Donanım Yazılım

Meb DYS Kurulum Adımları Nasıl Yapılır Görsellerle Anlatımı

Bu yazımızda bilişim öğretmenlerinin ve idarecilerin çokça kurulum yaptıkları DYS ( Döküman Yönetim Sistemini ) nedir konusunu açıkladıktan sonra, Meb DYS kurulum adımlarını resimlerle anlatmaya çalışacağım.

Meb DYS ( Doküman Yönetim Sistemi ) Nedir ?

Milli Eğitim Bakanlığına bağlı okullar , il ve ilçe Milli Eğitim Müdürlükleri arasında evrak israfını önlemek ve iletişimi hızlandırmak için kullanılan evrak gönderme ve depolama sistemi adıdır DYS. DYS sayesinde üst yazılar ve eklerde gönderilen evraklar bu site üzerinden istenilen kurumlara iletilmesi mümkündür. Daha hızlı iletişim sağlayıp iş yükünü ciddi bir şekilde azaltmıştır. DYS kurulumu gerekli olduğu için bende bu yazımda kurulumda sorun yaşayanlar için nasıl kurulur konusunda biraz bilgi vermek istiyorum.

Meb DYS Kurulum Adımları Sırası İle Nasıl Yapılır 2020 ?

DYS sistemini düzgün bir şekilde çalıştırmak istiyorsanız bir çok programın kurulumunu yapmanız gerekmektedir. Dys kurulumu için gerekli bu programlar;

 • JAVA 8 ve üstü
 • Uyap Editör
 • Akis kart e-imza sürücüleri
 • Akis kart izleme uygulaması
 • Gerekli Host dosyası
 • Gerekli DLL dosyaları

Bu uygulamaları ve dosyaları tek tek kurup çalıştırmak ve hatalarını gidermek çok zor olduğundan en kolay yöntemlerden birisi olan hepsinin bir uygulamada olduğu hazır sistem üzerinden kurulumu anlatmak istiyorum. Öncelikle yapmanız gereken Batman Milli Eğitim Müdürlüğünün hazırlamış olduğu dosyayı edinmek bunun için sitesine giriş yapıyoruz.

 1. Batman DYS adresine giriş yapalım.
 2. Sayfanın ortasında bulunan güncel 04/01/2021 sürümünü dys kurulum dosyasını edinelim.
 3. Zıp dosyası olduğu için dosyayı winrar programı ile açıp için dosyayı çıkaralım.
  meb-dys-kurulum-adımları
  meb-dys-kurulum-adımları
 4. Bu aşamada varsa açık antivirüs programlarını kapalı konuma getirmek gerekiyor.
 5. Daha sonra uygulamayı bilgisayarımızda çalıştıralım.
  meb-dys-kurulum-sihirbazı
  meb-dys-kurulum-sihirbazı
 6. Üstteki resimde görülen ekran karşımıza gelecek buradan kur butonuna basarak kurulumu başlatalım.
  dys-kurulumu-nasıl-yapılır
  dys-kurulumu-nasıl-yapılır
 7. Kurulum tamamlandıktan sonra yükleme ekranı karşımıza geleçektir. Bu ekrandan meb dys kurulumu yapmak için ilçe / okul dys kurulumu sekmesi seçilip açılan sekmeden Dys kurulumu başlat butonuna basalım. ( il ilçe ve okul bölümleri farklı oldu için hangi doküman yönetim sistemi kurmak istiyorsanız ona göre giriş yapınız. )
  ilçe-okul-dys-kurulumu-başlatma
  ilçe-okul-dys-kurulumu-başlatma
 8. Kurulum tamamlandıktan sonra yine de bir sorun olmaması adına ilçe okul dys kontrol sekmesini açalım ve yüklenen uygulamaların doğru bir şekilde çalıştığını kontrol edelim.
  dys-kontrol-ekranı
  dys-kontrol-ekranı

  Eğer uygulamalarda bir sorun olmuşsa yanlarında HAYIR yazısı çıkacaktır. Bu durumda o uygulamanın onar sekmesine basarak onarmasını sağlayabilirsiniz. Hepsinin karşısında EVET çıkarsa sorunsuz bir kurulum yapılmış olup artık masaüstünde bulunan Meb Dys giriş kısayoluna tıklayarak giriş yapabilirsiniz.

Meb Dys Giriş Ekranı İşlemleri Nelerdir ?

Kurulum tamamlandıktan sonra artık tek yapmanız gereken http://dys.meb.gov.tr adresine giriş yapmaktır. Giriş yaptıktan ve sayfa yüklendikten sonra sağ üst köşede bulunan iki giriş seçeneğinden biri ile artık sisteme girebilirsin.

İlk defa kurulum yapılıp giriş yapıldığında java dosyalarının yüklenmesi biraz uzun süreceğinden dolayı beklemeniz gerekebilir.

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  Fatih Projesi Faz 1 HDD SSD Değişimi Nasıl Yapılır?

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu