Bilim

Fizik Nedir Kısaca Ve Fiziğin Alt Dalları Nelerdir

Fizik Nedir Kısaca ?

Sorusunun cevabı pek çok farklı şekilde verilebilir. Fizik nedir kısaca tanımı , en temel anlamıyla doğa bilimi demektir. Yunanca ‘physis’ kelimesinden gelen bu anlam oldukça geniş bir tanımdır. Physis eski Yunancada doğa anlamına gelmektedir. Fiziğin inceleme alanı o kadar geniştir ki atom altı parçacıklardan genişleyen evrene bütün varlıkları kapsar. Bir diğer deyişle maddenin olduğu bütün alanlar fiziğin inceleme konusudur. Örneğin bitkilerin kısımları fiziğin konusu değildir ancak bitkinin köklerden yapraklara şu taşırken kullandığı adezyon ve kohezyon kuvvetleri fizik bilimi ile açıklanmaktadır. Öyleyse fizik dersi nedir sorusuna da cevap verebiliriz.Başka bir tanımla Fizikle ilgili temel kavramları anlatan ve öğrencilere evrenin işleyiş sistemini açıklayan bu dersi genellikle öğrenciler tarafından korkulan ve zor olduğu düşünülen bir derstir. Ancak unutulmamalıdır ki en temel branşlardan olan fizik kesinlikle her yaşta öğretilmesi gereken bir bilim dalıdır. fiziğin alt dalları nelerdir bahsedelim.

Fiziğin Alt Dalları Nelerdir ?

fiziğin alt dalları nelerdir : Fizik bu kadar kapsamlı olunca onu alt dallarına ayırmak kaçınılmaz olmuştur. Başlı başına bir ders olarak okutulan mekanik, fiziğin alt dallarının başında gelir. Kuvvet, hareket ve aralarındaki enerji ilişkisini inceler.

Mekanik dışında ısı ve sıcaklığı inceleyen termodinamik, elektrik ve manyetizmayı inceleyen elektromanyetik, ışık olaylarını inceleyen optik, kristal yapılı katıları inceleyen katı hal fiziği, atomu inceleyen atom fiziği, atomun çekirdeğini ve çekirdek olaylarını  inceleyen nükleer fizik, maddenin dördüncü hali olan plazma maddelerin yapısını inceleyen yüksek enerji ve plazma fiziği diğer alt dallar olarak sıralanabilir.

Fiziğin-Alt-Dalları-Nelerdir
Fiziğin-Alt-Dalları-Nelerdir

Fizikçi Ne İş Yapar ?

fizik nedir kısaca anlattık şimdi fizikçi ne iş yapar, birazda bundan bahsedelim.  Bu bölümü bitiren biri için iş imkanları çok geniş bir alanı kapsar ancak maalesef bir o kadar da kısıtlıdır. Fizikçiler bilim adamı olmak yolunda üniversitede kariyer yapabilir. Ülkenin en saygın kurumlarından olan Türkiye Atom Enerji Kurumu (TAEK) ‘de çalışabilir. Fabrika ve hastane laboratuvarlarında çalışabilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  NASA Nedir , Ne İş Yapar ve Açılımı Nedir ?

Fizik Laboratuvarı CERN Hakkında

Bu  alanında yapılan en kapsamlı çalışmalar dünyanın en büyük fizik laboratuvarı olan CERN den çıkmadır.

CERN (Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi) İsviçre ve Fransa sınırında kurulmuş dünyanın en büyük parçacık fiziği labaratuvarıdır. 1954 yılında 12 üyeyle kurulmuştur. Günümüzde 23 üyesi bulunan yapıya Türkiye ortak üye sıfatıyla katılmıştır. Prf. Dr. Bilge Demirköz ve Prf. Dr. Mete Atatüre gibi bilim insanları CERN de ülkemizi başarıyla temsil etmiştir.

Günümüz teknolojisinin neredeyse tamamı CERN de yapılan çalışmalarının sonucudur. Elimizden düşünmediğimiz telefondan internete, hastanelerde kullanılan MR cihazlarına kadar her alanda hayatı kolaylaştıran teknoloji bu biliminin ürünüdür.

Örneğin katı maddeleri ve özelliklerini inceleyen katı hal fiziği alanında yapılan çalışmalar oldukça kullanışlı olan su geçirmez kumaşların hayatımıza girmesini sağlamıştır.

İçinde yaşadığımız evreni, dünyayı ve içerisindeki yaşamı anlamak için fizik bilimine ihtiyaç duyduğumuz su götürmez bir gerçektir.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu