Dizi Film Konusu

Game of Thrones Dizisinin Konusu Nedir ? Winter is Coming

Game of Thrones Dizisinin Konusu Nedir ?

Ejderhaları sever misiniz? Peki ya entrikayla aranız nasıl? Bu sorulara cevabınız evet ise Game of Thrones tam size göre. Game of Thrones dizisinin konusu nedir biraz bahsedelim.

Westeros ‘un Demir Tahtı ( İron Throne )  ‘na oturmak için  dokuz asil ailenin birbirinin üzerine tırmanışının hikayesini anlatan dizi imdb en çok izlenen diziler listesinde Breking Bad dizisinden sonra ikinci sırasında oturuyor. Şimdiden gelmiş geçmiş en iyi dizilerden biri olarak kabul gören bu şaşalı yapım son sezona kadar bütün dünyada fırtınalar estirdi. İzleyicinin beklentisini arşa çıkarınca finali yüzünden de çok eleştirildi.

Diziyi izlemediyseniz uyaralım, yazının burdan sonrası spoiler içeriyor!

Epik bir tarih dizisi Game of Thrones. Binlerce yıl öncesinde geçiyor. Herkes İron Throne ‘u istiyor ve herkesin kendince haklı sebepleri var.

Stark’lar ve Lennister’lar..

Westeros eski dünyanın başkenti. Kuzey ve güney olarak ayrılmış olan dünyayı güneyde Westeros da bulunan kral yönetiyor. Tahtta oturan kişi Baratheon Hanesinden Robert Baratheon içine düşen bir kuşku yüzünden Kuzeyin koruyucusu olan Eddard(Ned) Stark ‘ı Westeros ‘a çağırıyor. Starklar her daim doğrucu bir aile ve bu doğrulukları yüzünden başları uzun süre beladan kurtulmayacak.

Stark'lar-ve-Lennister'lar
Stark’lar-ve-Lennister’lar

Ned Stark, kralın karısı ve onun ikizi arasındaki çarpık ilişkiyi ortaya çıkarmak üzereyken kellesinden oluyor. Sanırım dizinin en çarpıcı sahnelerinden biri Ned Stark ‘ın idamı. Başrol sandığınız kişinin ölmeyeceğinden o kadar emin oluyorsunuz ki idam sizde her an herkes ölebilir hissi bırakıyor. Dizinin heyecanını bu kadar yüksek tutan da büyük ölçüde bu his aslında.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  A Star is Born Konusu Nedir : Film Romantizm Sevenlere Gelsin

Kralın karısı Lannister Hanedanından Cersei Lannister, olayların başlamasına neden olan kişi. İkiz kardeşi Jaime ile aralarındaki ilişkinin açığa çıkmaması için kralın sağ kolunu öldüren de bu ikili. Dolayısıyla Ned Stark ‘ın ölümünden de sorumlular.

Burada belirtmeliyiz ki dizinin özellikle ilk sezonları ağır sahneler içeriyor. Bol miktarda da kan ve vahşet görmeye hazır olmanız lazım.

Dizinin Yıldızı Tyrion Lannister

Dizinin hemen her bölümünde oynayan Tyrion Lannister cüce olduğu için hayatı boyunca ablası Cersei ve babası Tywin tarafından dışlanmış. Daha doğarken lanetlenmiş gibi görünen Tyrian ‘ı seven ve her daim kollayan tek kişi Jamie. Doğumu sırasında annesinin ölmesi, üstüne bir de cüce olması Tyrian için büyük talihsizlik olmuş. Ancak bu tiksinilen cüce karakter dizinin mihenk taşlarından birine dönüşüyor. Dizi ilerledikçe bilgeliğiyle herkesi kendine hayran bırakıyor.

İron Throne yani demir taht için en güçlü iddia Ejderhaların annesi ve daha bir çok unvanı kendi hakkıyla kazanan Daeneryrs Targaryan ‘ın. Son sezona kadar iyiliği, adaleti ve asaleti temsil eden Daenerys Targaryen dizinin sonunda en büyük hayal kırıklığına sebep olan kişi oluyor. Sen yıllar boyu ezilenlerin yanındayım de sonra çoluk çocuk kim varsa ejderhanla küle çevir. İnsanın sınırlarını nerede çizeceği mevzusunu kraliçenin bir kez daha düşünmesi lazım.

Game of Thrones ‘un kuşkusuz en sevilen karakteri ise John Snow. Dizinin başında Ned Stark ın dışlanmış oğlu olarak tanıyoruz John ‘u. Annesi farklı bir kadın olduğu için Stark soyadını kullanamayan ama her haliyle doğruluk timsali bir Stark olan John hangi topluluğa girse insanlar onun etrafında toplanıyor. Zamanla anlıyorsunuz ki o aslında o çok arzulanan Demir Taht ‘ın tek gerçek varisi. O bir Targaryen!

game-of-thrones-Winter-is-Coming
game-of-thrones-Winter-is-Coming

Winter is Coming

Bir kaç paragrafta bu uzun soluklu diziyi anlatmak zor iş. Akgezenler ile girilen ölüler ve yaşayanlar arasındaki savaş sırasında John ve Daenerys ‘ın yollarının kesişmesi ve Sansa, Arya, Bran, Rickon kardeşlerin başına gelenler ve daha neler neler..

Diziyle özdeşleşen ‘Winter is Coming’ repliği Akgezenleri bir kaç sezon boyunca korkuyla beklemenize sebep oluyor.

En nihayetinde tahta hiç beklenmedik bir karakteri oturtan senaristler oldukça eleştiri aldı. Hatta son sezon tekrar çekilsin diye milyonlarca oy toplandı.

Game-Of-Thrones-Dizisinin-Künyesi
Game-Of-Thrones-Dizisinin-Künyesi

Game Of Thrones Dizisinin Künyesi

Sonuçta bir kitap uyarlaması olan Game of Thrones (2011-2019) George R.R. Martin ‘in Buz ve Ateşin Dansı kitabından HBO kanalı için David Beniof ve D.B.Weiss tarafından çekilmişdir.

George R.R. Martin henüz kitabı yazarken HBO ‘nun dizi teklifini kabul ediyor. Elinde binlerce sayfalık döküman olduğu halde dizi sonlara yaklaştıkça senaristlerle arası açılıyor. Kitap kafasında bir türlü bitmiyor. Nitekim dizi son sezonlarda yazardan ve kitap serisinden ayrılıyor. En büyük eleştiriyi de bu yüzden alıyorlar. Final sezonunu ve hikayenin bitiş şeklini kimseye beğendiremediler.

George-R.-R.-Martin
George-R.-R.-Martin

R.R. Martin ‘e kitap da dizi gibi mi bitecek diye sorulduğunda “Hem evet hem hayır. Ama evet.” cevabını veriyor. Nitekim kitap serisi henüz bitebilmiş değil!

R.R Martin Dizide En Sevdiği ve Beğenmediği Sahneleri Açıkladı!

Yazar dizinin en sevdiği ve pek de beğenmediği iki sahnesini açıkladı yenilerde. R.R. Martin dizinin 2.sezon 9.bölümünde yer alan Blackwater (Karasu) savaşını dizide en sevdiği bölüm olarak açıklıyor. Tyrion Lannister ‘ın tabiri caizse rüştünü ispatladığı bu bölümde Kral Robert ‘ın kardeşi Stannis Baratheon King’s Landing ‘e denizden saldırıyor. Tyrion ise oldukça cesur davranarak savaşın ön safında şehri savunuyor. Zekice planladığı savunma stratejisi ve cesareti sayesinde pek çok kişinin kendisiyle ilgili ön yargılarını da yıkmayı başarıyor. Ve elbette dizinin sonuna kadar yüzünde taşıyacağı iz bu savaşta oluyor.

R.R. Martin dizide beğenmediği sahne olarak ise Kral Robert ‘ı ölüme götüren av sahnesini söylüyor. 7 Krallığı yöneten bir kral için düzenlenen av çok daha gösterişli olmalıydı derken yazar haklı aslında. Çadırlar kurulmalı en az bin kişilik bir kafile olmalı davullar çalmalıydı diyor yazar. Sahnenin sönük kalması haklı olarak bu efsaneyi yazan kişi için hayal kırıklığı olmuş.

Sekiz sezon süren dizinin ilk 6 sezonu 10 bölümden oluşuyor. Ilk sezonlar yaklaşık 50 dakikalık. 7. Sezon 7 bölüm ve son sezon yani 8.si 6 bölümden oluşuyor. Son sezonlarda bölüm sayısı azalıyor ancak süreler 82 dakikaya kadar uzayabiliyor.

Aksiyon, macera ve dram etiketi ile yayınlanan dizinin imdb puanı ise 9,3.

Altın Küre ve Emmy dahil 347 dalda prestijli ödüller alan dizi şimdiden tarihe geçti.

Son not olarak dizinin geçmişini anlatan spin off ‘larının yolda olduğunu da müjdeleyelim. Bu etkileyici hikaye için şimdiden iyi seyirler diliyoruz.

Daha bir çok dizi konusu hakkında bilgi almak isterseniz dizi film konusu kategorisini incelemenizi tavsiye ederim.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  Anne Whit An E Dizisinin Konusu Nedir Ve Oyuncuları

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu