Teknoloji

Bisiklet ‘in Tarihi Nerede Ne Zaman Ve Kim Tarafından İcat Edilmiştir

Bisiklet ‘in Tarihi, Nerede Ne Zaman ve Kim Tarafından İcat Edilmiştir

Modern dünyada bisiklet artık bir ulaşım aracı olmaktan çıkıp bir yaşam biçimine dönüşmüş durumda. Daha da ötesi modern insan bisiklete ulaşım aracı olmanın ötesinde anlamlar yüklemiş durumda. Beyaz yakalı olmaktan sıkıldım, bisikletimle dünyayı geziyorum diyen gezginlerin sayısı giderek artıyor. Çevreyi kirletmeyen, enerji tüketmeyen üstelik artık düşük maliyetli olarak üretilebilen bu iki tekerleğin tarihi ise şaşılacak derecede karmaşık. Üstelik ilk bisikleti biz yaptık iddiaları havada uçuşuyor. Almanya, Fransa ve Büyük Britanya ‘nın da arasında geçen ilk olma yarışına bir göz atalım. Bisiklet nerede ve ne zaman icat edilmiştir, Kim tarafından icat edilmiştir ?

Alman Baron Karl Drais 1817 yılında Almanca Loufmachine (Koşu Makinesi) adını verdiği bir alet tasarlar. 1818 Şubatında ise Fransızca vélocipède adıyla patentini alır. Lâtince veloks(hız, hızlı) ve pes,ped (ayak) kelimelerinin birleşimi olan bu terim günümüz bisikletinin atası sayılmaktadır. Ancak henüz pedalları olmayan bu aleti sürmek için ayaklar kullanılır ve sürüşü pek de konforlu değildir. Aynı yıllarda Almanlar demir yolu altyapısının bakımı için gerekli olan malzeme ve mürettebatı taşımak amacı ile insan tahrikli, iki tekerlekli,yönlendirilebilir aletler tasarladı. Karl Drais e ithafen bu aletlere Daisine adı verildi.

bisiklet-nerede-ne-zaman-ve-kim-tarafından-icat-edilmiştir
bisiklet-nerede-ne-zaman-ve-kim-tarafından-icat-edilmiştir

İlk Bisiklet İsminin Verilmesi

Bisiklete bisiklet denilmesi oldukça uzun sürdü. Karl Drais kendi tasarladığı alete Dandy Horse (Züppe At) ve Hobby Horse(Hobi Atı) gibi lakaplar da takmıştı.

İlk mekanik iki tekerlekli araç için ise 1839 da İskoç bir demirci olan Kirkpatrick MacMillan ın adı geçmektedir. 1842 de kayda geçen ilk bisiklet kazası da Glasgow bölgesinde gerçekleşmiştir.

1860 ların başına gelindiğinde Fransa’da iki mucit Pierre Michaux ve Pierre Lallement  velocipede nin ön tekerleğini genişleterek pedallı mekanik bir krank tahriki eklediler. Bu seri üretime geçişin de başlangıcı oldu. Aynı yıllarda özellikle Fransa’da tekerlek üzerine çalışmalar ardı ardına geldi. Velocipede sürekli geliştiriliyordu.

1867-1869 yılları arasında Boneshaker (Bone Shaker- Kemik Sallayıcı) üretimi Michaux firmasi tarafından yapıldı. Adından da anlaşacağı üzere çok rahatsız bir modeldi. Çok yoğun bir dönemin ardından bu tür bisiklet yerini High Wheel ( Yüksek Tekerlek) , Ordinary ( Sıradan) ve Penny Farthing (Kuruşluk) gibi türlere bıraktı.

Fransız velocipede artık demir ve ahşaptan yapılmış ‘Penny Farthing’ (Kuruşluk) e dönüşmüştü.

Ön tekerleği arkadakine göre yüksek olan bu alet 1870 ve 1880 lerde çok popüler oldu. Penny Farthing terimi İngilizlerin iki para birimi Penny ve Farthing den geliyordu. Biri diğerinden büyük olan kuruşluklar yan yana gelmiş gibi göründüğünden bu ad verilmişti ancak pratikte artık bu alete bisiklet denilmeye başlanmıştı. Yüksek hız ve konfor gibi özellikler artık daha on plandaydı. 1880 lerin sonuna gelindiğinde güvenlik bisikletleri de pazarlanmaya başlamıştı. Penny Farthing kısa bir süre revaçta kalmasına rağmen Viktorya döneminin sembolü haline geldi.

i̇lk bisiklet i̇sminin verilmesi kısaca
i̇lk bisiklet i̇sminin verilmesi kısaca

Bisikletin Gelecekte Uğrayabileceği Değişiklikler Neler Olabilir Kısaca?

Güvenlik bisikletlerinin gelişimi bisiklet tarihi için önemli bir dönüm noktası oldu. Bisiklet artık genç erkekler için tehlikeli bir oyuncak olmaktan çıkmış her yaştan kişi ve hatta kadınlar için günlük bir ulaşım  aracı olmuştu.

1900 lerin başı bisiklet için pek de iyi geçmedi. Otomobil ve motosiklet geliştikçe bisiklet çocuk oyuncağı olarak kabul edilmeye başlandı. Ardından gelen dünya savaşlarında bisikletli askerler de yer aldı.

60 lar ve 70 ler Amerika’sında satışlar patladı. Egzersiz aracı olarak görülen bisikletler rekor üstüne rekor kırdı. Tasarımlar daha hafif , güvenlik ve konfor artmıştı.

21. Yüzyıl bisikletlerinde ise artık teknoloji ön planda. Teknolojinin uygulanmaları bisikletlere de yansımış durumda. Karbon fiber alaşımlar, bilgisayar destekli programlar, hibrit bisikletler.. İhtiyaca uygun çeşitliliği ile artık yaşamın vazgeçilmez bir parçası.

Yeni yüzyılda bisikletlere araç sensörleri takılmış, iletişim cihazları ve her türlü elektronik aksesuar eklenmiş ve bisiklet adeta evrim geçirmiştir. Gelişen teknoloji kendi titreşimi ile kendini şarj eden bisikletleri kullanımınıza sunmaya hazırlanıyor.

Aslına bakarsanız bisiklet nerede ne zaman ve kim tarafından icat edilmiştir net bir cevabı yok.İlk bakışta çok basit bir buluş gibi duran bu iki tekerleğin baş döndüren hikayesinin sonu elbette burada bitmeyecek. Daha ayrıntılı bir tarihçe için wikipediyı inceleyebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu