Donanım Yazılım

E-okul Fotoğraf Küçültme Ve Dosya Boyutu Değiştirme

E-okul fotoğraf küçültme ve foto dosya boyutu değiştirme işlemi nasıl yapılır konusuna görseller ile anlatacağım. Bu yazıyı okuduktan sonra sizlerde çok kolay ve seri bir şekilde sizde sınıflarınızda ki öğrencilerin resimlerini e-okula sorunsuz bir şekilde yükleme işlemini gerçekleştirebileceksiniz. Hazırsanız hemen yapılışını anlatmaya başlayayım.

E-Okul Fotoğrafı Kaç KB Omalı ?

Belli boyutlarda ve belirli piksel değerlerine sahip fotoları eklenmesine müsaade eden e-okul için 20 kb dosya boyutunu geçmeyen resimler ( fotoğraf ) ve 133 piksel e 171 piksel boyutlarında dosyalar yüklemeniz gerekmektedir. Bu özelliklere sahip dosyalar oluşturmak biraz karmaşık olmasından dolayı bu işlemi kolayca yapabileceğiniz bir yazılımın nasıl kullanıldığını anlatmaya çalışacağım.

E-okul Fotoğraf Küçültme İşlemi Dosya Boyutu Değiştirme Nasıl Yapılır ?

Bilindiği üzere e-okul öğrenci resimleri konusunda bir standartı var ve bu boyutu ve dosya türü olmadan asla resimlerin eklenmesini kabul etmiyor. Buda bazen sorunların ortaya çıkmasına yol açıyor. Bu işlemin en hızlı yolu için öncelikle resimleri aktaracağımız sınıfın fotoğrafları düzgün bir şekilde çekildikten sonra bilgisayarımızın masaüstüne sınıf isminde bir klasör açarak içerisine ekleyelim. Bu aşamadan sonra yapılacak adımları problem yaşamamanız adına madde madde yazacağım.

 1. Fotoğrafları çekip bilgisayarınızın masa üstüne bir klasör açarak işleme başlıyoruz.
  E-okul-Foto-Küçültme-adım-1
  E-okul-Foto-Küçültme-adım-1
 2. Ardından ihtiyacımız olan uygulamayı edinmemiz gerekmektedir. Bunun için gerekli uygulamanın bulunduğu reyhanlı meb adresinden e-okul foto küçültme ve dosya boyutu değiştirme uygulamasını rar dosyasından çıkarıyoruz ve bilgisayarımızın masa üstüne ekliyoruz.
  E-okul-Fotoğraf-Küçültme-adım-2
  E-okul-Fotoğraf-Küçültme-adım-2
 3. Ardından uygulamanın ana ekranı resimde görüldüğü gibi karşımıza aşağıdaki ekran geliyor. Buradan e-okul resim yazan kırmızı butona basıyoruz. Karşımıza küçük bir uygulama penceresi gelecek işte bu pencere resimlerimizi e-okul çin uygun olan 133 e 171 piksel boyutuna küçültecek.
  e-okul-dosya-boyutu-değiştirme
  e-okul-dosya-boyutu-değiştirme

   

 4. Bu küçültme işlemi için 1. aşamada yaptığımız içerisinde resimlerin bulunduğu sınıf klasörünü tutup bu uygulamanın üzerine bırakmak. Bu kadar basit uygulama hemen dosyalarınızı istenen boyuta küçültüp e-okul adında bir klasöre içerisine resimlerinizi ekleyecektir.
  resim-boyutu-küçültme
  resim-boyutu-küçültme
 5. Artık son aşama olan doya türünü değiştirme bunun içinde uygulamanın ana ekranında bulunan Bmttojpg bat yazan butona basıyoruz. Karşımıza bir klasör ve içerisinde bmptojpg yazan bir dosya çıkacak. Bu dosyayı alıp sınıf klasörümüzün içerisinde bulunan resimlerin boyutunun küçültülüp e-okul adında klasörün içerisine kopyalıyoruz.
  e-okul-resim-dosya-uzantısı-değiştirme
  e-okul-resim-dosya-uzantısı-değiştirme

   

 6. Bmptojpg yani uzantısı jpg olan dosyaları bmp dosyasına dönüştürmesi için çalıştırıyoruz. Artık tüm işlemleri tamamladığımıza göre tek yapmanız gereken e-okul a bu resimleri sırası ile eklemek.

E-okul fotoğraf küçültme işlemi , dosya boyutu ve türü değiştirme adımlarını en kısa şekilde anlatmaya çalıştım. Bende bu uygulama sayesinde çok hızlı bir şekilde bu işlemleri tamamlayarak resimleri ekliyorum. Umarım size de faydalı olur kolay gelsin.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  Arduino Nedir , Bileşenleri Nelerdir ve Özellikleri ?

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu