Donanım Yazılım

E-okul Fotoğraf Küçültme Ve Dosya Boyutu Değiştirme 2024

E-okul fotoğraf küçültme ve foto dosya boyutu değiştirme işlemi nasıl yapılır konusuna görseller ile anlatacağım. Bu yazıyı okuduktan sonra sizlerde çok kolay ve seri bir şekilde sizde sınıflarınızda ki öğrencilerin resimlerini e-okula sorunsuz bir şekilde yükleme işlemini gerçekleştirebileceksiniz. Hazırsanız hemen yapılışını anlatmaya başlayayım.

E-Okul Fotoğraf Boyutu Kaç KB Olmalı ?

e okul fotoğraf boyutu ayarlama işlemi için belli boyutlarda ve belirli piksel değerlerine sahip fotoları eklenmesine müsaade etmektedir. e-okul için 20 kb dosya boyutunu geçmeyen resimler ( fotoğraf ) ve 133 piksel e 171 piksel boyutlarında dosyalar yüklemeniz gerekmektedir. Bu özelliklere sahip dosyalar oluşturmak biraz karmaşık olmasından dolayı bu işlemi kolayca yapabileceğiniz bir yazılımın nasıl kullanıldığını anlatmaya çalışacağım.

E-okul Fotoğraf Küçültme İşlemi Dosya Boyutu Değiştirme Nasıl Yapılır ?

Bilindiği üzere e-okul öğrenci resimleri konusunda bir standartı var ve bu boyutu ve dosya türü olmadan asla resimlerin eklenmesini kabul etmiyor. Buda bazen sorunların ortaya çıkmasına yol açıyor. Bu işlemin en hızlı yolu için öncelikle resimleri aktaracağımız sınıfın fotoğrafları düzgün bir şekilde çekildikten sonra bilgisayarımızın masaüstüne sınıf isminde bir klasör açarak içerisine ekleyelim. Bu aşamadan sonra yapılacak adımları problem yaşamamanız adına madde madde yazacağım.

 1. Fotoğrafları çekip bilgisayarınızın masa üstüne bir klasör açarak işleme başlıyoruz.

  e-okul fotoğraf boyutu kaç kb olmalı
  e-okul fotoğraf boyutu kaç kb olmalı
 2. Ardından e okul toplu fotoğraf küçültme programı olan uygulamayı edinmemiz gerekmektedir. Bunun için gerekli uygulamanın bulunduğu reyhanlı meb adresinden e-okul foto küçültme ve dosya boyutu değiştirme uygulamasını rar dosyasından çıkarıyoruz ve bilgisayarımızın masa üstüne ekliyoruz.
  [box type=”download” align=”” class=”” width=””]Dosyayı yükleyin[/box]

  e-okul-fotoğraf-küçültme-adım-2
  e-okul-fotoğraf-küçültme-adım-2
 3. Ardından uygulamanın ana ekranı resimde görüldüğü gibi karşımıza aşağıdaki ekran geliyor. Buradan e-okul resim yazan kırmızı butona basıyoruz. Karşımıza küçük bir uygulama penceresi gelecek işte bu pencere resimlerimizi e-okul çin uygun olan 133 e 171 piksel boyutuna küçültecek.
  e-okul-dosya-boyutu-değiştirme
  e-okul-dosya-boyutu-değiştirme

   

 4. Bu küçültme işlemi için 1. aşamada yaptığımız içerisinde resimlerin bulunduğu sınıf klasörünü tutup bu uygulamanın üzerine bırakmak. Bu kadar basit uygulama hemen dosyalarınızı istenen boyuta küçültüp e-okul adında bir klasöre içerisine resimlerinizi ekleyecektir.

  resim-boyutu-küçültme
  resim-boyutu-küçültme
 5. Artık son aşama olan doya türünü değiştirme bunun içinde uygulamanın ana ekranında bulunan Bmttojpg bat yazan butona basıyoruz. Karşımıza bir klasör ve içerisinde bmptojpg yazan bir dosya çıkacak. Bu dosyayı alıp sınıf klasörümüzün içerisinde bulunan resimlerin boyutunun küçültülüp e-okul adında klasörün içerisine kopyalıyoruz.
  e-okul-resim-dosya-uzantısı-değiştirme
  e-okul-resim-dosya-uzantısı-değiştirme

   

 6. Bmptojpg yani uzantısı jpg olan dosyaları bmp dosyasına dönüştürmesi için çalıştırıyoruz. Artık tüm işlemleri tamamladığımıza göre tek yapmanız gereken e-okul a bu resimleri sırası ile eklemek.

E-okul fotoğraf küçültme işlemi , dosya boyutu ve türü değiştirme adımlarını en kısa şekilde anlatmaya çalıştım. Bende bu uygulama sayesinde çok hızlı bir şekilde bu işlemleri tamamlayarak resimleri ekliyorum. Umarım size de faydalı olur kolay gelsin.

Online E okul Fotoğraf Küçültme İşlemi Nasıl Yapılır ?

Daha uzun bir yol olacak ama yine de bir alternatif olması adına anlatmak isterim. Öncelikle öğrencilerin resimleri çekildikten ve bilgisayar aktarıldıktan sonra.

 • Paint programı ile yeniden boyutlandır yapılıp  133 piksel e 171 piksel boyutlarında ayarlamalıyız.
 • Bu işlem bitip kaydedildikten sonra dosya boyutu halen 20kb altına gelmemişse tinypng.com sitesinde resimleri sürükle bırak yöntemi ile aktaralım ve 20kb altına gelene kadar tekrar tekrar küçültme yapalım.
 • Son adım olarak ise dosya uzantısını BMP yapma bunu da yapmak için resmimize sağ tuşa basıp açılan menüden yeniden adlandır yapıp dosya uzantısını BMP yapalım.

Artık fotoğraf e okul için boyut ve küçültme kriterlerine uygun olacaktır.

E okul Fotoğraf Yükleme İşlemi Nasıl Yapılır ?

Artık dosyalarımızı e okul için uygun boyuta ve türe dönüştürdüğümüze göre tek yapmamız gereken bu dosyaları yüklemek. Bunun için e-okul sistemine giriş yapıp kurum işlemleri bölümüne girmeniz gerekmektedir. Ardından resim işlemleri ve hızlı resim yükleme seçeneklerini takip ederek hangi sınıfın resimlerini yenilemek istiyorsanız o sınıfı seçip hızlı bir şekilde resimleri yenileyebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu