Programlama

Web Sitesi Renk Uyumu İçin Kullanabileceğiniz Araçlar

Bu yazımızda web sitesi renk uyumu nedir konusunda zorluk çekiyorsanız işinize yarayacağını düşündüğüm 2 siteden bahsetmek istiyorum. Hazırsanız yazımıza başlayalım.

Web Sitesi Renk Uyumu Nedir ?

Günde bir çok web sitesine girip yazılar okuyup resimlere bakıp çıkıyoruz fakat bazı sitelerde gezerken çok güzel bir web sitesi renk uyumu ve düzeni ile karşılaşırken bazı sitelerde bu uyumu bulamıyoruz. İşte burada uyumlu renklerle çalışma konusunu bilmek gerekiyor.

Genelde insanlar web site yaparken renk paleti açıp buradan beğendiği renklerle çalışmayı tercih ediyorlar. Fakat daha profesyonel siteler tasarlayanlar renk uyumu konusunda içerikler ve renk paletleri olan siteleri tercih ediyor ve bu uyumlu renklerle site çalışmaları yapıyorlar. Sizde site tasarlarken renklere dikkat etmelisiniz.

Ayrıca renk tercihlerinin web sitesi ziyaretçilerinin sitenize girdiğinde ilk olarak neler hissettirdiğini de bilmek önemlidir. Yoksa bilmeden saçma bir renk seçip insanların ilk izlenim olarak siteden çıkma isteğini tetiklemiş olabilirsiniz. Ana renklerin insan duyguları üzerinde ki etkisini de inceleyelim ve kullanacağımız araçları tanıtalım.

renklerin-hissettirdiği-duygular-nelerdir
renklerin-hissettirdiği-duygular-nelerdir

Renklerin Hissettirdiği Duygular Nelerdir ?

  • Beyaz : Saflık sadeliktir.
  • Siyah : Güçlü ve tutkulu olmanın rengidir.
  • Kırmızı : Macera ve heyecanın rengidir.
  • Sarı : Rahatlama hissi veren renktir.
  • Turuncu : Güneş gibi sıcağı simgeler.
  • Mavi : Mavi ve tonları web sitelerinden çok kullanılır. Saygı ve ciddiliğin rengidir.
  • Yeşil : Doğayı ve huzuru çağrıştırır.

Web Sitesi Renk Uyumu İçin Kullanılacak İki Site

1- Flatuicolors Sitesi

flatuicolors sitesine girdiğimizde sade ve kolay bir tasarımla karşılaşacaksınız. Bir çok renk paletinin olduğu ana sayfa karşımıza çıkmaktadır. Bu sayfadan istediğimiz bir palet türüne giriş yapabiliriz. Açılan renk paleti sayfasından birbiri ile uyumlu renk tonlarından hangi rengi kullanmak istiyorsan o rengin üzerine basılması ile birlikte renk kopyalanmış olacaktır.

web-sitesi-renk-uyumu-flatuicolors
web-sitesi-renk-uyumu-flatuicolors

Kopyalanan rengin Hex renk formatın da biçimlendirilmiş şekilde kopyalandığı görülmektedir. Genelde kodlama en çok tercih edilen renk kodu türü hex formatıdır. Fakat siz diğer türlerde renk kodlarına da erişmek isterseniz sayfanın üst bölümünde bulunan copy format seçeneğinden. ( üstteki resimde de görüldüğü gibi ) daha farklı bir format türünü de seçip buna göre renk kodlarını kopyalayabilirsiniz. Dört adet renk türü bulunmaktadır hangisi sizin için uygunsa o formatı seçip istediğiniz resme basarak rengin kodunu kopyalayabilirsiniz.

2- Materialcolors Sitesi

materialcolors.com renk uyumu sitesinden de kısaca bahsetmek gerekirse daha kolay bir tasarıma sahip olan bir site. Siteye giriş yaptığımız zaman hemen renk paleti karşımıza çıkıyor. Burada kodları direk üzerine basarak kopyalama imkanı vermese de hex türünde renk kodları üstlerinde yazdığı için beğendiğimizi sitemizde kullanabiliriz.

web-sitesi-renk-uyumu-materialcolors
web-sitesi-renk-uyumu-materialcolors

Bu sitenin en güzel özelliği ise bu renklerin hemen bir menüde yada bir başlık yazısında nasıl göründüğünü görme imkanı tanımasıdır. Renk paletinde gördüğünüz renklerden büyük kutulara bastığınızda üstte bulunan menü renginin ve başlığın o renk tonu ile  nasıl gözüktüğü hemen görülmekte. Küçük renk kutularına açtığınızda ise başlık altı çizginin renk değişimi görülmektedir. Bu  özellik sayesinde hemen sonuçları gözlemleyerek renk tonunu beğenme imkanı bulabiliriz.

 

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu