Programlama

W3school Nedir , Ne İşe Yarar , Nasıl Kullanılır ?

Bu yazımızda w3school sitesi hakkında bilgiler vermek istiyorum. Programlama ile uğraşıyorsanız yolunuz bir şekilde kesişme ihtimalinin bulunduğu w3school nedir , ne işe yarar ve nasıl kullanılır konularında bilgi niteliğindeki yazımıza hemen başlayalım.

W3school Nedir ?

W3School Nedir  HTML , CSS , JavaScript , PHP , SQL , Python , jQuery , Java , C ++ , C # ,  XML  ve Bootstrap gibi web sitesi dillerinde bir çok kaynağa ve uygulamaya ücretsiz bir şekilde ulaşabileceğiniz bir web sitesidir. W3Schools.com sitesi Norveçli bir yazılım şirketi olan Refsnes Data tarafından 1998 yılında kurulmuştur. Günümüzde çok tercih edilen, web programlama konusunda aradığınız bir çok içerikte karşınıza çıkacak ve uygulamaları kullanacağınız web sitesidir.

Sunduğu en büyük özellikler konu bazlı eğitim, eğitimler sırasında öğrenmeyi arttırmaya yönelik quizler olup ve dersleri bitirip yeterli düzeyde öğrendikten sonra sınavlar sizi bekliyor. Online kod düzenleme özelliği ile bir program yüklemeden istediğiniz dilde kodları değiştirip deneyebilme olanağı sunmakta. Site dilleri konusunda en çok tercih edilen sitelerin başında gelmektedir. W3School web sitesinin en güzel özelliği sitede gördüğünüz kodları hemen deneme imkanı sunan kendin dene özelliğidir.

W3school Nasıl Kullanılır ?

W3Schools.com adresine girdiğinizde hangi dilde eğitim almak istiyorsanız o dilin kategorisine giriş yapmalıyız. Seçtiğiniz Programlama dilinin sayfası açıldıktan sonra o dil ile ilgili dersler sol menüde eğitim seviyesine göre listelenmekte olduğu görülecektir. Yukarıdan aşağıya doğru seçilen dilin derslerinde sırası ile ilerleyerek eğitiminizi tamamlayabiliyorsunuz.

w3school-nedir-nasıl-kullanılır
w3school-nedir-nasıl-kullanılır

Dersler içerisinde bulunan kendin dene butonu ile kodlar üzerinde değişiklik yapıp yaptığınız düzenlemeyi canlı olarak görebiliyorsunuz.

w3school-ne-işe-yarar
w3school-ne-işe-yarar

Ayrıca W3School sitesinde ders aralarında sunduğu egzersizler ile öğrendiğiniz bilgilerin pekiştirilmesi sağlanıyor. Sitenin bir diğer özelliği ise size seçtiğiniz dille ilgili quizler yapması. Seçtiğiniz dilin eğitimlerini tamamladıktan ve yeter düzeyde öğrendiğinizi düşündükten sonra W3School  sitesinin online sınavlarını yapabilirsiniz ve bu sınavların sonucunda online sertifika sınavı ile sertifikanızı alabilirsiniz.

Kısacası udemy gibi eğitimin paralı olduğu sitelere alternatif oluşturan ve ücretsiz eğitimleri ile kendinizi geliştirebileceğinizi düşündüğüm güzel bir programlama sitesi. Benim eksi olarak gördüğüm konu ise videolu ders anlatımlarının bulunamaması. Bu da zaten sitenin tarzından kaynaklanan bir yapı olarak düşünmek gerekiyor.

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu