Teknoloji

3D Baskı Teknolojisinin Kullanılacağı En Önemli Sektörler

3D baskı teknolojisinden gerek ülkemizde gerek dünyada faydalanma oranı hızla yükseliyor. Dijital ortamda tasarımı yapılan bir objenin birebir boyutlarda 3 boyutlu basılması işlemi şeklinde ifade edilen 3D baskı teknolojisi, geleceğin üretim şekline yön veren teknolojisi olarak adlandırılıyor.

3D Baskı Kullanıldığı Sektörler

 3D yazıcı teknolojisinin hayatın her alanına entegre olması beklenmekle birlikte bazı sektörler var ki onlara bakış açımızı kökten değiştireceği düşünülüyor. Öncelikle eğitim sektörü 3D yazıcı teknolojisini, teknik derslerdeki yaratıcı düşünceyi teşvik etmesi açısından önemli bir eğitim aracı olarak görüyor. Örneğin matematik dersinde bu teknoloji vasıtasıyla 3D objeler tasarlanıyor ve hesaplanabiliyor. Keza biyoloji, coğrafya ve sanat derslerinin de 3D  teknolojilerini kullanmak konusunda matematik dersi kadar iddialı olduğunu görüyoruz. Şimdilik üniversite düzeyinde yaygın olan 3D yazıcı teknolojisi yakın gelecekte ilk ve ortaokullara da eğitimin destek unsuru olarak katılması bekleniyor.

3D yazıcılar, üretim firmalarının prototip oluşturmada kullanacağı tasarım araçları olacak gibi görülüyor. Hali hazırda dünyanın en büyük spor ayakkabı firması Nike’ın koşu ayakkabılarının prototiplerini oluşturmak için 3D kullandığı biliniyor. Bunun yanında şirketler özel üretim için 3D yazıcıları kullanmaya başladılar bile. Bu teknolojiyle üretilmiş birçok ürün prototip olmaktan çıkarak son kullanım ürünü olarak yerini almaktadır.

3D baskı teknolojisinin kullanılacağı sektörlerin en önemlilerinden biri de otomotiv olarak görülüyor. Gerek yedek parça gerekse alet üretimi için bu teknoloji kullanılıyor. Büyük oranda montaj sanayine dayalı bir sektör olan otomotiv sektörü her bir parçanın üretimi için farklı iş kollarının üretimine ihtiyaç duyması nedeniyle 3D baskı teknolojisini yakın zamanda geniş bir alanda kullanacağı çok açıktır.

Havacılık ve uzay alanında da 3D teknolojisi başat aktör olarak yer alacağı düşünülüyor. Her iki alanda da günlük hayatta kullandıklarımıza nispeten oldukça dayanıklı ve sağlam ürünlere ihtiyaç duyması nedeniyle 3D baskı ile üretilecek özel ürünlerin kullanılması kaçınılmaz olacaktır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  Boston Dynamics Nedir Ve Robotları Hakkında Kısa Bilgiler

İnsanlığın en temel ihtiyaçlarından barınma ve beslenme ihtiyacını da karşılanmasında etkin bir rol oynayacağı şimdiden belli olan 3D yazıcı teknolojisi ile ev ve gıda maddesi üretimi de dünyanın gündeminde olan konuların başında gelmektedir.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu