Eğitim

Bilsem Nedir , Nasıl Yapılır 2019 – 2020 Sınav Takvimi

Bilsem Nedir ?

Bilsem Nedir : Bilim ve Sanat Eğitim Merkezlerinin kısaltılmış adı BİLSEM düzenli olarak her yıl sınavla öğrenci alan bir kuruluştur. BİLSEM her yıl ilköğretim öğrencileri arasında yaptığı sınavlarla öğrenci kabul eder. Öğrenciler kendi okullarının yanı sıra BİLSEM’e de devam etmektedirler. Bu süreç öğrencinin isteğine bağlı olmakla birlikte lise son sınıfa kadar devam etmektedir. Bilsem Nedir açıkladık peki sınava nasıl hazırlanacağız.

Peki Bilsem’e Nasıl Başvuru Yapılır ?

İlköğretim öğrencileri adına sınıf öğretmenleri sınav formlarını düzenler. Sınıf öğretmenleri yetenekli olduğunu düşündüğü öğrenciler arasından seçim yapar ve onlar adına başvuruda bulunur. 2017 yılından itibaren yapılan düzenleme ile artık veliler sınav ücretini yatırarak öğretmenden başvuru yapmasını isteyebilmektedir. Önceden kişisel başvuru kabul etmeyen kurum 2017 den itibaren kişisel başvuru yolunu dolaylı olarak açmıştır.

Unutulmamalıdır ki BİLSEM kendini tanıyan,  kapasitesinin sınırlarını zorlayan bireyler yetiştirmeyi hedefler. Ancak ülkemizde veliler tarafından olması gerekenden fazla bir baskı unsuru olabilmektedir. Bu durumun önüne geçmek için kurum, öğrenci seçimini asıl olarak sınıf öğretmenlerine bırakmıştır.

BİLSEM Kendi Amacını Söyle Açıklar;

Amacımız, çocuklarımız ilgilendiği sevdikleri şeyleri yaparken; bireysel gelişimlerini arttırmak, gelecekte hayatlarına rehber olacak özel yeteneklerinin gün yüzüne çıkmasını ve gelişmesini sağlamaktır.

Dolayısı ile BİLSEM okullarda olduğu gibi ölçme ve değerlendirmeye dayalı bir sistem değildir. Her çocuğun kendi öğrenme hızında ilerlemesi ve kendi yeteneklerini keşfedip geliştirmesi asıl amaçtır.

BİLSEM Sınavı Nasıl Yapılır Hazırlanırken Nelere Dikkat Etmeliyiz ?

Bilsem sınavlar online ortamlarda yapılır. Bu yüzden sınava hazırlanan öğrencilerin tablet kullanılabilmesi önemli bir ayrıntıdır. Tablete aşina olmayan çocuk elinde olmadan geri kalabilmektedir. Sınava hazırlamak için online kurslar bulunur.

bilsem-sınavına-Kimler-Katılabilir-ve-Kaç-Yaşında-Başlar
bilsem-sınavına-Kimler-Katılabilir-ve-Kaç-Yaşında-Başlar

Kimler Katılabilir ve Kaç Yaşında Başlar ?

Her yıl  ilköğretim 1. , 2. ve 3. sınıf öğrencileri arasından değerlendirmeye alınan öğrencilere düzenli olarak yapılan sınavın 2019-2020 eğitim -öğretim yılı için tarihi 4 ocak-19 nisan 2020 dir. Bu tarihlerde grup tarama uygulamaları yapılacaktır.

Sonuçlar meb.gov.tr adresinden takip edilebilir.

Bilsem Sınavı Başvuru Takvimi Ne Zaman ?

24 – 30 Nisan 2020 tarihleri arasında grupla yapılan tarama uygulama sonuçlarına itirazda bulunabilirsiniz
Bireysel değerlendirme randevuları 11-15 Mayıs 2020 tarihleri arasında il tanılama sınav komisyonları tarafından verilecektir. Öğrencilerin giriş belgeleri e-okul sistemi üzerinden 18 mayıs tarihinden sonra yayımlanacaktır.
01 Haziran 2020-28 Ağustos 2020 tarihleri arasında öğrencilerin bireysel değerlendirmeleri yapılacaktır. 04 Eylül 2020 tarihinde başarılı olanöğrenciler http://meb.gov.tr adresinden ilan edilecektir. Bireysel değerlendirme sonuçlarına itiraz edilebilir. Başvurular 07-11 Eylül 2020 tarihleri arasında alınacak.
Bireysel olarak yapılan değerlendirme sonuçlarına itiraz edilmesi durumunda itirazlar 14-25 Eylül 2020 tarihlerinde değerlendirilecektir.
Son olarak başarılı olan öğrencilerin kayıtları 07 Eylül 2020-02 Ekim 2020 tarihleri arasında yapılacaktır.
Sınava hazırlanan öğrencilerimize başarılar dileriz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  Resfebe Nedir Kısaca , Nasıl Hazırlanır Ve Örnekleri

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu