Teknoloji

İlk Bilgisayar Kaç Kilo Ağırlığında ve Nedir ?

Dünyanın ilk bilgisayarı ENIAC nedir , kullanım alanları nelerdir ve ilk bilgisayar kaç kilo ağırlığında gibi konulardan bahsetmeye çalıştığımız yeni yazımız. Hazırsanız yazımıza başlayalım.

Dünyanın İlk Bilgisayarı Nedir ?

Bilim insanlarının çoğunluğuna göre dünyanın ilk sistematik bilgisayarı ENIAC adlı bilgisayardır. ENIAC 2. Dünya Savaşı’ndan sonra bir grup bilim insanı tarafından 1945 yılında askeri amaçlar ile geliştirildi. Bilim insanlarının başında John Mauchly ve Presper Echert bulunuyordu. ENIAC isimli bilgisayar ile artık mekanik dönemden elektronik devreler dönemine geçilmiştir.

ENIAC, savaş sonrasında çoğunlukla bilimsel araştırmalar da, kozmik ışın çalışmalarında, atom enerjisi hesaplamalarında, rastgele sayı bulunmasında, rüzgâr tüneli tasarımında ve hava tahminlerinde kullanılmıştır. 1951 yılından sonra da endüstriyel olarak kullanılmaya başlanmıştır.

Yaklaşık 500 bin dolara mal olan ENIAC bilgisayarı, 20 saat süren el hesaplamalarının süresini 15-20 saniyeye düşürmüştür. ENIAC o zamana kadar kullanılan hesap makinelerinin 1000 katı bir hıza sahipti. Eşitlikleri karşılaştırabilen ENIAC, dört işlem ve karekök hesapları da yapabiliyordu. 1 saniyede 5 bin toplama işlemi, 38 bölme işlemi, 38 karekök işlemi ve 357 çarpma işlemi yapabiliyordu. Ayrıca geçici hafızaya sahipti ve bu hafızasında 300 salt okunur veriyi saklayabiliyordu.

Bu özelliklere sahip olan bilgisayarı o zamanlarda çalıştırmak için kablolar ile manuel programlama yapmak gerekiyordu. ENIAC’da toplam 18 bin ampul kullanılıyordu ve bir tanesi ortalama 8 dakikada yüksek ısıdan dolayı yanıyordu. Yani ENIAC, kesintiye uğramadan sadece 8 dakika çalışabiliyordu. Daha sonra ampul sorunu çözülerek bu süre 2 güne kadar çıktı. Ayrıca ENIAC bilgisayarının çalışması sırsında sıcağa böcek ve güveler geliyordu. Böcek ve güvelerin kablo bağlantılarına zarar vermesiyle çalışma koşulları zorlaşıyordu.

Tarihin ilk bilgisayarı olan ENIAC, 6 bayan operatör ile kontrol ediliyordu. Ayrıca programlama işlemi manuel kontrol ediliyordu, anahtar ve kablolardan oluşuyordu. ENIAC, 30 ana bölümden meydana geliyordu.

eniac-in-kullanim-alanlari-nelerdir
eniac-in-kullanim-alanlari-nelerdir

ENIAC’ın Kullanım Alanları Nelerdir ?

  • 2. Dünya Savaşı sırasında balistik ve menzil hesaplamaları
  • Hava tahminleri
  • Atom enerjisi hesaplamaları
  • Termal tetikleme
  • Kozmik ışın çalışmaları
  • Rüzgâr tüneli çalışmaları
  • Rasgele sayı hesaplamaları
  • Bilimsel çalışmalar
  • Endüstriyel alan

ENIAC, günde 150 kilovat kadar elektrik tüketiyordu. Vakum tüplerini sıcaktan korumak gerekiyordu ve bunun için soğuk hava odaları vardı.

ENIAC bilgisayarı günümüz teknolojisi için ilkel gözükse de o zamanlar için büyük bir buluştu. Ayrıca günümüz bilgisayar ve telefonlarının temelini oluşturmaktadır.

ENIAC, 1947-1955 yılları arasında toplam 8 yıl boyunca kullanılmıştır. Kendisinden sonra üretilen bilgisayarlar daha az maliyete üretilebildikleri için ENIAC bilgisayarının 2 Ekim 1955 yılında görevi tamamlanmış ve elektrikleri kesilmiştir. Şimdilerde, ENIAC bilgisayarının parçaları Amerikan Ulusal Müzesi’nde ve çeşitli müzelerde sergilenmektedir.

ilk bilgisayar kaç kilo ağırlığında
ilk bilgisayar kaç kilo ağırlığında

İlk Bilgisayar Kaç Kilo Ağırlığında ?

ENIAC, 30 ton ağırlığında idi.

Dünyanın İlk Bilgisayarı Ne Kadar Büyük ?

İlk bilgisayar olan ENIAC 167 metrekarelik bir alanı kaplıyordu. ENIAC 40 panel, 18000 vakum tüpü. 70000 rezistör, 1500 röle, 10000 kapasitör ve 6000 manuel anahtara sahipti. ENIAC, hesaplamaları sonucunda belleğinde en fazla 10 basamak tutabiliyordu. Ayrıca 10 haneli olan 5000 sayıyı 1 saniyelik bir süre içinde toplayabiliyordu.

İlk Bilgisayarı Kim İcat Etti ?

ENIAC bilgisayarının geliştirme ekibinin başında John Mauchly ve Presper Echert bulunuyordu.

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu