Web 2.0 Araçları

Edpuzzle Nedir , Nasıl Kullanılır ? Etkileşimli Video Aracı

Sizler için hazırladığım bu makalede edpuzzle web 2.0 aracını tanıtmak istiyorum. Yazımda edpuzzle nedir , ne işe yarar , nasıl kullanılır ve Uygulamanın avantaj ve dezavantajlarından bahsetmek istiyorum. Hazırsanız hemen başlayalım.

Edpuzzle Hakkında

Kimler Kullanabilir ? Orta Okul, Lise Kademesi
Uygulama Ücretli mi? Ücretsiz kısıtlı kullanım
Üyelik gerekli mi? Üyelik gerekli
Uygulamanın desteklediği diller hangileri? İngilizce

Edpuzzle Nedir ?

Edpuzzle video içeriklerini seslendirmek , videolar kolayca kırpmak yada video içerisinde sorular ( quiz yapmak ) sormak istiyorsanız aradığınız web 2.0 aracıdır. Videolar içerisine çoktan seçmeli , açık uçlu  sorular ekleyebilirsiniz. Bu araç sayesinde sanal sınıflar oluşturup öğrencilerinizi ekleyebilir ve içeriklerinizi paylaşabilirsiniz.Video içeriği hazırlarken bir çok video platformundan yada sizin oluşturduğunuz  videolardan ekleyerek düzenleme işlemler yapabilirsiniz. Bu aracın kullandığı video platformları listesi ise;

 • Edpuzzle video arşivi
 • Youtube
 • Khan Academy
 • National Geographic
 • Ted Talks

Üyelik İşlemleri Nasıl Yapılır ?

Öncelikle web sitesi olan https://edpuzzle.com/ adresine giriş yapıyoruz. Ana sayfada bulunan resimde de görüldüğü gibi sağ üst köşedeki sing up butonuna basarak işlemlere başlıyoruz.

edpuzzle-üyelik-i̇şlemleri-nasıl-yapılır
edpuzzle-üyelik-i̇şlemleri-nasıl-yapılır

Bir sonraki ekranda Öğretmen ve Öğrenci üyeli işlemlerinden birini seçmemizi istiyor. Biz öğretmen üyeliği seçip devam edelim ve karşımıza aşağıda ekran gelecek.

üyelik-işlemi-yapılışı
üyelik-işlemi-yapılışı

Burada dilerseniz gmail hesabınızda üyelikle uğraşmadan giriş yapabilir yada alttaki mavi butona basarak farklı bir mail ile üyelik işlemi yapabilirsiniz. Biz alttaki seçenek ile ilerleyelim.

edpuzzle-üye-formu
edpuzzle-üye-formu

Karşımıza gelen ekranda bizden istenen bilgileri sırası ile isim , soyisim , email , parola giriyoruz referans kodu gerekli değil i agree işaretleyip formu onaylıyoruz ve üyeli işlemi tamamlanıyor.

Edpuzzle Nasıl Kullanılır , Etkileşimli Videolar Nasıl Yapılır ?

Üyelik işlemini tamamladığımıza göre artık bir etkileşimli bir video hazırlayabiliriz. Bu aşamayı sıralı olarak anlatmak istiyorum ki problemsiz bir şekilde video hazırlayalım.

 1. Üyelik sayfamızın giriş yaptıktan sonra sağ tarafta bulunan My content menüsünü açıyoruz.

  seslendirmeli-ve-quizli-video-hazırlama
  seslendirmeli-ve-quizli-video-hazırlama
 2. Açılan sayfadan resimde de görüldüğü gibi add content butonuna basıyoruz.
 3. Karşımıza bir açılır menü çıkacak buradan eğer hali hazırda videolarla üzerinde düzenleme yapmak istiyorsanız create a video yeni video yüklemek istiyorsanız ise upload a video sekmesini seçebilirsiniz. Biz create a video seçeneğine basalım.
 4. Yeni bir sayfa bir kaç öneri video karşımıza gelecek biz sayfanın biraz altına inip youtube video seçeneklerinin altında bulunan see more sekmesine basarak istediğimiz videoyu arayabiliriz.

  edpuzzle-video-ekleme-seçeneği
  edpuzzle-video-ekleme-seçeneği
 5. İstediğimi videoyu bulduktan sonra ok ile gösterdiğim yeri işaretleyerek işlemlere açılan sekmeden edit seçeneğini seçerek devam edebiliriz.
 6. Artıl video düzenleme sayfasına ulaşmış olacağız bu sayfada 3 adet bölüm bulunmakta bunlar; Video kırpma , Seslendirme ve videoya soru ekleme.

  edpuzzle-video-kesme-seslendir-ve-quiz-ekleme
  edpuzzle-video-kesme-seslendir-ve-quiz-ekleme
 7. Video başlangıç ve bitiş noktalarını ayarladıktan sonra ( resimdeki gibi ) eğer seslendirme eklemek istiyorsanız üst menüden voiceover sekmesine tıklayp işleme devam edebiliriz yada video içerisine soru eklemek istiyorsak ise questions bölümüne girmeliyiz. Biz 1 adet soru ekleme işlemine devam edelim.
 8. 3 adet ekleme seçeneği karşımıza gelecek  bunlar sırası ile çoktan seçmeli soru , açık uçlu soru ve not dur.

  soru-ekleme-bölümü
  soru-ekleme-bölümü
 9. Resimde görüldüğü gibi soru ve cevapları yazıp doğru cevap seçeneğini yeşil sekme işaretleyip soruyu hazırlıyoruz ve save butonuna basarak kaydediyoruz. İki cevap yeterli olmayacak ve daha fazla cevap seçeneği eklemek istiyorsanız son cevabın hemen altında yer alan add another answer choice seçeneğini seçmelisiniz.
 10. Ardından Continue butonu ile video içerisine bir başka soru daha ekleyebilirsiniz.
 11. İşlemi bitirmek için sağ üst köşede bulunan finish butonuna basalım ve artık hazırladığım video tamamlanmış olacaktır.

Edpuzzle Avantaj Ve Dezavantajı Nedir ?

Avantajı

 • Ücretsiz olması .
 • Kullanım kolaylığı.
 • Video düzenleme seçenekleri sade ve anlaşılır olması.

Dezavantajı

 • Türkçe dil desteği olmaması. Google çevirici işinize yarayacaktır.

Umarım faydalı bir yazı olmuştur. İstek , öneri ve görüşlerinizi yorum olarak ekleyebilirsiniz. Kolay gelsin.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu