Donanım Yazılım

Etab 5 Tablet Kurulumu Nasıl Yapılır Görsellerle Anlatım

Etab 5 tablet kurulumu nasıl yapılır konusunu bu yazımda görsellerle birlikte anlatacağım. Kurulum için kullanılacak rom dosyası Milli Eğitim Bakanlığının kendisinin sunmuş olduğu en güncel rom dosyasıdır. Hazırsanız yazımıza başlayalım.

Etab 5 Tablet Kurulumu Nasıl Yapılır ?

Öncelikle kuruluma anlatmadan gerekli olan dosyalara ulaşmak için http://fatihprojesi.meb.gov.tr/ adresine giriş yapmanız ve sayfanın en altında bulunan resimde de görüldüğü gibi bizim için gerekli olan etab 5 rom unu edinmeniz gerekmekte.

etab5-tablet-kurulumu
etab5-tablet-kurulumu

Eğer tabletiniz etab5 değilde etab 4 ise yandaki romlardan hangisi size uygunsa onu kullanabilirsiniz. Fakat ben etab 5 kurulumu nasıl yapılır yazımda bunu anlatacağım diğerlerinin kurulum işlemleri aynı değildir belirteyim. Maddeler halinde ilerleyecek olursak.

 1. Gerekli dosyayı edinmişseniz, dosyayı klasöre çıkaralım ve tabletimizi kapatalım bilgisayar ile bağlantısını kesiyoruz.
 2. Flash tool klasörünün içinde bulunan aynı isimli uygulama dosyasını çalıştıralım karşımıza uygulamanın ana ekranı gelecektir.

  fatih-projesi-etab-5-tablet-nasıl-kurulumu-yapılır
  fatih-projesi-etab-5-tablet-nasıl-kurulumu-yapılır
 3. Resimde de görüldüğü gibi 1 numaralı agent sekmesini açıp buradan mtk_allone_da.bin dosyasını aynı klasör içerisinden bulup seçiyoruz.
 4. Yukarıdaki resimde görülen 2 numaraları scatter sekmesini açıp buradan rom klasörü altında bulunan mt6592_androin_scatter.txt  dosyasını seçiyoruz. Gerekli olan dosya işlemlerini bu şekilde tamamlamış oluyoruz resimdeki gibi bir görüntüyü elde etmiş olmalısınız.
 5. 3 numaralı yerde bulunan seçenek resimde görüldüğü gibi olduğundan emin olduktan sonra 4 nolu butona basarak işlemi başlatıyoruz.
 6. Artık tableti usb porduna bağlama zamanı tablet kapalı halde bağlantı yapıyoruz ve kurulum otomatik olarak başlıyor olacak. Eğer başlamamış ise programa müdahale etmeden sadece tabletin kablosunu çıkarıp başka bir usb portuna takıp bekleyiniz. Uygun olan porttan kurulum hemen başlayacaktır.

  kurulumun-başlaması
  kurulumun-başlaması
 7. İşlem 1 dk dan kısa sürmektedir ve tamamlandığında yeşil bir tik işareti ekrana gelecektir. Bu aşamadan sonra tabletinizi çıkartıp artık çalıştırabilirsiniz.

Not: Kuruluma başlamadan önce tablet şarj etmeyi unutmayın ayrıca kurulum yapılacak bilgisayarında elektrik bağlantısında kopma olmaması adına laptop tan kurulum yapmanızı tavsiye ederim.

Son olarak belirtmeliyim ki Etab 4 tablet kurulumu biraz sorunlu olmakta fakat 5 serisi tabletler çok kolay bir şekilde kurulmaktadır. Kendi tecrübelerime dayanarak  4 serisi tabletlerin kurulumu ile ilgili olarak şunu belirtmeliyim ki kurulum tamamlanmış olarak gözükse bile dosya cihaza kurulmaya biliyor ben 7 -8 kez denedikten sonra anca dosyayı kabul ettirebiliyorum. Onun için biraz çabalamak gerekiyor.

Takıldığınız bir yer olursa yorum olarak belirtirseniz yardımcı olmaya çalışırım.Şimdiden kolay gelsin

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu