Donanım Yazılım

Meb Kısa URL oluşturma Servisi Nedir ve Nasıl Kullanılır ?

Bu yazımda Milli Eğitim Bakanlığının ( MEB ) yeni hizmete aldığı kısa url oluşturma servisi nedir ve nasıl kullanılır konularından bahsetmek istiyorum.

Meb Kısa URL oluşturma Servisi Nedir ?

Öncelikle kısa url nedir bundan bahsederek yazımıza başlayalım. Kısa url servisi url karmaşıklığını önlemek ve insanların daha az url kullanarak istedikleri içeriğe ulaşmalarını sağlamak için geliştirilmiştir.  Bu konuda hizmet veren bir çok servis bulunmaktadır. Derslerin online işlendiği , ödev ve ders içeri paylaşımının çok yapıldığı bu dönemde Milli Eğitim Bakanlığının da bu servisi hizmete alması öğretmenler için çok faydalı olacaktır.

Çok uzun adresler karışıklığa ve yanlış kodlamaya yol açtığından dolayı bu bu hizmet yerinden bir karar olmuştur. Öğretmenlerin öğrencilerine url ler yolladıklarında çok uzun olması problemlere yol açabiliyordu. Bu servis sayesinde çok kolay bir şekilde adresleri kısaltıp paylaşımlarınızı yapabilirsiniz. Peki bu servisi nasıl kullanacaksınız bundan da biraz bahsedelim.

Meb Kısa Url oluşturma Servisi Nasıl Kullanılır ?

Bu hizmeti kullanabilmeniz için MEB personeli olmanız gerekmektedir. Yapacağınız adımları görsellerle adım adım anlatacak olursak.

 1. İlk olarak mebbis sayfanıza giriş yapmanız gerekmektedir.
 2. Ardında Mebbis ana ekranında bulunan size tanımlı servisler arasında kısa url oluşturma sekmesini bulmalısınız. Genelde en altta yer almaktadır. Ardında Resimde görülen sekmeye giriş yapıyorsunuz.
  "<yoastmark
 3. Daha sonra karşınıza resimde görülen ekran gelecektir. Burada link kısaltma uyarılarını okuduktan sonra okudum sekmesini işaretlemeniz gerekmektedir.

  meb-link-kısalma-nasıl-yapılır-adımları
  meb-link-kısalma-nasıl-yapılır-adımları
 4. Sonrasında kısaltmak istediğiniz link i internet adresi kutucuğuna giriyorsunuz. Kısa link oluştur butonuna bastıktan sonra artık linkiniz oluşacaktır.
 5. Son olarak bu link i de kısa link kopyala butonuna basarak kopyalayıp paylaşmak istediğiniz platformda yapıştır ile istediğiniz kişilere iletebilirsiniz. Bu servis çok kolay kullanabileceğiniz bir şekilde hazırlanmıştır.

Son olarak belirtmeliyim ki uyarılar sekmesinde bulunan bir kaç maddeyi okumalısınız. Ardından link kısaltmalarınızı bu uyarıları dikkate alarak yapmalısınız. Ayrıca oluşturma sekmesinin hemen altında eski oluşturduğunuz linklere ulaşabileceğiniz bir yerde bulunmaktadır. Bu sekme ile önceden oluşturduğunuz linkleri de kullanmaya devam edebilirsiniz.

Karşılaşabileceğiniz sorunlar ya da öğrenmek istediğiniz eğitim konularını yorumlar bölümüne yazabilirsiniz. Elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışabilirim. Kolay gelsin.

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu