Teknoloji

Etik Nedir , İlkeleri Nelerdir ve Bilişim Etiği Nedir Kısaca

Etik Nedir Kısaca Bu kavramı Açıklayalım

Etik nedir kısaca ; İnsanların yaşadıkları ortamda yaptıkları davranışların doğru ya da yanlış olarak değerlendiren felsefedir. Günlük hayatta uyulması gereken bir çok kural vardır. Bu kurallara uyulmadığı taktirde sorunlar oluşacağı için herkes için geçerli kurallar olmak zorundadır. Bu kural ve davranışlara etik davranış yada kavramı denir . Toplum olmanın en önemli kavramlarından biride bu kurallardır. Günlük hayatta uyulması gereken toplumsal etik kuralların olduğu gibi internet ortamı da bir toplum buluşma yeri olmasından dolayı buranında kuralları olması gayet doğal. Bu etik kulların olmadığı bir internet ve bilişim düşünün ne kadar çok problem çıkardı değil mi ?  o zaman bilişim etiği nedir ve temel etik ilkeleri nelerdir konularından bahsedelim.

Bilişim-Etiği-Nedir
Bilişim-Etiği-Nedir

Bilişim Etiği Nedir ?

Bilişim Etiği nedir ;  İnternet ve Bilişimle ilgili tüm araçların kullanımı sırasında uyulması gereken kuralları ve bunu tanımlayan ilkelerdir.

Bilişim Etik İlkelerin Temel Amaçları

  •  Bilişim teknolojilerini kullanan kişilerin yanlış davranışlarını engellemek
  •  Bilişim teknolojilerini kullanan kişileri güvende tutmak
  •  Bilişim teknolojilerini kullanan kişilerin haklarını korumak
Bilişim-Etiği-Örnekleri
Bilişim-Etiği-Örnekleri

Bilişim Etiği Örnekleri

Bilişim etiği konusunda örnek verecek olursak.

  • Arkadaşınızın size emanet ettiği bir usb bellek içindeki dosyaları izinsiz bakmak etik ilkelerine uymayan bir durumdur.
  • Yada daha ileri götürüp bu dosyalar içinde bulduğunuz resim yada yazıları izinleri olmadan sosyal medya gibi yerlerde paylaşmanızda etik ilkelerine aykırı ve bilişim suçları kapsamına girer.

Temel Etik İlkeleri Nelerdir ?

  • FİKRİ MÜLKİYET
  • ERİŞİM
  • GİZLİLİK
  • DOĞRULUK

Bu temel etik ilkeleri nelerdir kısa kısa açıklayalım.

Fikri Mülkiyet :

Düşünüp tasarlayarak kendinizin ürettiği ürünlerin tamamıdır. Geliştirilen bir program, web sitesi yada , film senaryosu yada bir müzik yazmak fikri mülkiyet anlamına gelir. Eğer sizin de böyle yaptığınız bir çalışma var ise fikri mülkiyet haklarını almanız gerekmektedir. Bunun için Tescil firmaları bulunmaktadır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  Algoritma Ne Demek Kısaca Açıklayıp Örnekler Verelim

İlla geliştirdiğiniz bir programı yaptığınız bir çalışmayı fikri mülkiyet kavramına alıp koruma altına almaya da bilirsiniz. Tercihinize bağlı olarak geliştirdiğiniz bu çalışmayı herkesin kullanımına açabilirsiniz.

Bilişim Konusunda En güzel örnek Linux işletim sistemleridir. Bu işletim sistemini indirmek kullanmak geliştirmek içerisinde kullanılan tüm programlar ücretsiz ve mülkiyetleri kısıtlanmamıştır.

Erişim :

Bilgiye erişim olarak düşünebilirsiniz. Web de araştırmalar yaparken bulduğunuz bilgilere erişmek olarak erişimi tanımlayabiliriz. Yaptığınız bu araştırmalardan elde ettiğiniz bilgiler nereden aldığınız konusunda bilgi vermektir.

Gizlilik :

Özellikle arama motorlarında yaptığımız aramalarda arkamızda ceşitli çerezler ( kırıntılar ) yani izler bırakırız. Gizlilik ilkesinin tersi bir anlam ifade etmektedir.

Doğruluk :

Bilişim teknolojilerini araçlarının kullanımının doğru ve düzgün bir şekilde olması herkesin yapması gereken bir etik kuralıdır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu