Doğa

Kırmızı Ceviz Nedir Robert Livermore Özellikleri Ve Yetiştiriciliği

Kırmızı Ceviz Nedir  ?

Televizyon reklamlarında çok duymaya başladığımız kırmızı ceviz nedir ? Öncelikle açıklama yapmadan belirtmek istiyorum ki bir dönem salkım ceviz diye insanların kandırıldığı Altay cevizi vakası şu an bu ceviz türünde tekrar ortaya çıkmak üzere. Lütfen önce  araştırma yapıp güvenilir firmalardan sipariş verin yoksa yıllarınız ve emekleriniz boşa gider. Kırmızı renkli denince akla ilk olarak genetiği oynanmış mı sorusu geliyor fakat Türkiye orjinli olmasa da Avrupa’da kırmızı renkte ceviz veren ağaçları bulunmaktadır. İşte bu türlerden biri iç rengi kırmızı ROBERT LIVERMORE dur. Bu tür  Fransız cevizi olan J. Purpurea  ile Chandler cevizinin kardeşi olan Howard cevizinin çaprazlanması sonucu üretilmiştir. Kırmızı ceviz özellikleri ve yetiştiriciliği konularından bira bahsedelim.

Robert Livermore Kırmızı Ceviz Yetiştiriciliği ?

Robert Livermore Kırmızı Ceviz Özellikleri Nelerdir ; rengi , tadı ve ürünü kalitesi ile dikkat ceken Robert Livermore cevizi kardeşi olan Howard cevizinin özelliklerini yansıtmaktadır. Ceviz yapı olarak Chandler cevizine benzemekte olup orta verimlilikte bir türdür. Bu türde tozlayıcı ceviz türlerine ihtiyaç duymaktadır. Tozlayıcı ceviz için Cisco, Franquette, Fernette türleri tercih edilmelidir. Yine tozlayıcı olarak %10 oranı tercih edilmeli dikim mesafelerinde ise chandler türünde olduğu gibi sık dikim yapılabilmektedir. Dikim mesafesi olarak 7 X 5, 8 X 4, 8 X 5 metreler tercih edilebilir. Dikim çukurları en az 1 metreye 1 metre açılmalı ve açılan çukurlar bir yaz bekletilmelidir.

Kırmızı Ceviz Özellikleri

Cevizin meyve özelliklerinden bahsedecek olursak chandler a benzemekle birlikte  %50 oranında iç randımanı bulunmaktadır. Tabi bakım ve iklim şartları göz önünde bulundurulmalıdır ama araştırmalardan alınan verilere göre 12,9 gram kabuklu ağırlığı ve 6,4 gram iç ağırlığı olmaktadır. Tabi başka türler de bulunsa da en çok tercih edilen tür olarak robert livermore karşımıza çıkmaktadır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  Renkleri İle İnsanı Büyüleyen Dünyanın En Güzel 5 Ağaç Türü
türkiye-de-kırmızı-ceviz-yetiştiriçiliği
türkiye-de-kırmızı-ceviz-yetiştiriçiliği

Türkiye de Yetiştiriçiliği

Türkiye’de ise Kahramanmaraş Üniversitesinde bu çalışmaları yürüten  Doç. Dr. Mehmet SÜTYEMEZ Hocamızın 5 yıl süren çalışmaları sayesinde Türkiye’nin bu türden de ilk ürünler alınmaya başlanmıştır.Bu türün renginden dolayı çocuklara cevizi sevdirme konusunda faydası olacağı düşünülmektedir.Bu türe olan talebin hızla artmasından dolayı fidan üretimlerinde de çalışmalar hızla devam etmektedir.

Güzel bir tür ve verimli olduğu için ülkemizde de tercih edilip kapama bahçeler kurulacağını düşünüyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu