Doğa

Ceviz Budama Nasıl Yapılır ? 1 2 ve 3 Yaşında Ceviz Budama

Bu yazımda ceviz ağaçlarının 1 , 2 ve 3 yaşında budama biçimlerinin nasıl yapılır ve neden budama yapılmalı konularına değinmek istiyorum. İlginizi çeken bir konu ise yazımıza hemen başlayalım.

Ceviz Budama Neden Gerekli ?

Nereden çıktı bu ceviz budaması ? Ceviz budanır mı ? Ağacı küstürürsün ürün vermez gibi cümleleri kesin duymuşsunuzdur. Anadan babadan öğrenme yöntemler ile bilinen bu bilgiler aslında yeni sistem ceviz bahçeleri için geçerli olmayan sözlerdir.

Tohumdan ekilen cevizlerde bu bilindik yanlışlar kısmen doğru olsana yeni kapama bahçeler için geçerli olmayan bir durumdur. Peki neden budama yapılmalı?

 1. Yeni dikilen ceviz türlerine bakıldığından en çok tercih edilenler Chandler , Fernor ve Howard gibi ilk yıllardan dahi ürün vermeye başlayan türler olduğundan, budama yapılmaması durumunda ürün verip gelişimin yavaşlama durumu ortaya çıkabilir
 2. Sık dikim denilen sistemle yani iki ceviz arasının mesafe 4 5 metre gibi bir mesafe olması ağacın büyümesini kontrol etme gereksinimi ortaya çıkarıyor.
 3. Bu tür yabancı cevizlerin dal büyümelerinde çatallanma eğiliminde olması da bunu gerektiriyor.

Sağdığım bu durumlardan dolayı artık ceviz ağaçları ilk dikildiği yıldan başlanarak 1. 2. 3. ve 4. yaşında budama yapılmaktadır. Bu yıllarda yapılan sisteme terbiye budaması denilmekte ileri ki yıllarda yapılan budamalarda ise ürün budaması denilmektedir. Şimdi kısaca yıllara göre nasıl bir yöntem izlemeniz gerektiğinden bahsedelim.

Yaşlara Göre Ceviz Budama Nasıl Yapılır ?

0-yaşında-i̇lk-yıl-yapılacaklar
0-yaşında-i̇lk-yıl-yapılacaklar

0 Yaşında Ceviz Budama İlk Yıl Yapılacaklar

 • Öncelikle dikim dönemi olan kasım aralık ayında budama işlemi olarak 120 santim gibi seviyelerde kesim yapılır ve kesilen yerden kuruma olmaması adına sutut yada aşı macunu sürülür.
 • Bölgeye göre Şubat – Mart aylarında bu ağaçlar aşı noktasından başlanarak sağlam 3 göz sayılıp üzerinden yatay bir şekilde kesim yapılır.
 • Bu yıl için yapılacak işlemler artık besleme ve bakım ile ağacımızı büyütmektir.
1-yaşında-ceviz-budama
1-yaşında-ceviz-budama

1 Yaşında Ceviz Budama

 • Eğer 3 göz üzerinden kesilen ağaç 2.5 – 3 metre boylarına ulaşmamış ise yine sağlıklı 3 göz sayılır ve kesim yapılıp besleme bakımla bu sene yeterli seviyeye ulaşması sağlanır.
 • 3 metre boyuna ulaşmış ceviz ağaçlarınız varsa 2 –  2.2 metre üzerinden kesip yapılarak artık yan dal alma işlemine başlanır.
 • İlk sürgünler çıktığında 1.5 – 1.8 metreden aşağıda sürgün vermesi engellenir. Bu sayede sık dikim bahçeler için yapılacak makineli tarım uygulaması desteklenmiş olur.
2-yaşında-ceviz-budama
2-yaşında-ceviz-budama

2 Yaşında Ceviz Budama

 • Artık birinci yan dalları belirleme ve bu sene ikinci katı oluşturma budamasına geçilir.
 • 1,5 metre ve üstü oluşan sürgünler incelenir ağacın gelişimine göre 3 – 5 adet farklı yöne bakan dal bırakılıp diğerleri kesilir.
 • Bu bırakılan dallar sert bir şekilde budanır ki seneye ürün değil sürgüne çalışması için.
 • Lider dal belirlenip sert budama yapılır rakipleri kesilir.
3-yaşında-ceviz-budama
3-yaşında-ceviz-budama

3 Yaş Ceviz Budaması nasıl yapılır

 • Artık ikinci kat için belirleme yılıdır. ilk kat ile ikinci kat arasındaki mesafe 1 metreden fazla belirlenir.
 • Bu katta da yine ilk kat gibi farklı yöne bakan dallar belirlenir.
 • İlk kattaki dallarla paralel olmayacak şekilde dallar seçilir.
 • Obur sürgün varsa temizlenir.
 • Çatallanan dallar temizlenir.
 • lider yine sert budanıp rakipleri kesilir.

Bu budama yöntemi bu şekilde 5 yaşına kadar devam edilir ve ağaçların üzerinde oluşan cevizler toplanır ki gelişimi yavaşlatmasın. 4-5 Yaşından sonra artık ağacın gelişimine göre ürün almaya başlanabilir. Bundan sonra yapılacak budamalar ürün budaması olarak adlandırılır ve sert budamalar dan kaçınılır.

Daha farklı bir bilgi kaynağından bilgi almak isterseniz wikipedia yı incelemenizi tavsiye ederim.

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu