Doğa

Howard Cevizi Nedir Yetiştirme Rakımı Ve Verim Bilgileri

Howard Cevizi Nedir ?

Bu ceviz türünün ismi giderek duyulmaya başladı. Yazımda howard cevizi nedir , yetiştirme için uygun rakımı ve verim bilgileri konusunda bir yazı yazmak istedim. Gelin bu konulara ayrıntılı bir şekilde değinelim. Öncelikle howard ceviz türü nedir sorusunun cevabını verelim. Bu tür En bilindik ceviz türlerinden biri olan chandler cevizinin kardeşi desek yeridir. Aynı çaprazlama denemelerinden çıkan ama özellikleri biraz farklı bir türdür. Peki özellikleri nedir ?

Howard Cevizi Özellikleri Nelerdir ?

Bu tür en büyük avantajlarından biri ilk bahar geç donlarına karşı tercih edilen bir tür olmasıdır. Howard Cevizinin uyanma zamanı olarak chandler türü ile aynı olduğu gözlemlenmekte fakat hasat tarihi olarak ondan 7- 10 gün önce olduğu testip edilmektedir. Bu da iç Anadolu gibi sonbahar erken donların daha erken tarihlerde geldiği bölgelerde tercih edilme sebebi olabilir. Tozlayıcı olarak fernor cevizi , fernette ve cisco cevizi gibi türler tercih edilebilir. Kendi kendini tozlama konusunda diğer türlerden daha başarılı olduğu bilinmektedir.

Yetiştirme Rakımı Bilgisi

Genel olarak chandler cevizi rakım bilgisine benzer yörelerde yetiştirilmesi uygundur. Bu da 50 – 1100 rakımları arası denebilir. Tabi bu tam bir bilgi olamaz çünkü her bölgenin rakım özellikleri aynı olamayacağı için howard cevizi rakımı bilgisi de değişiklik gösterebilir. Ülkemizde çok fazla bahçe kurulmayan bir tür olduğu için bölgesel rakım bilgilerine ayrıntılı olarak ulaşılamamaktadır. Son bahar erken donları açısından biraz daha avantajlı olması rakım konusunda daha karasal bölgelerde de denenmesini artırabilir.

howard-cevizi-verimi-ve-özellikleri
howard-cevizi-verimi-ve-özellikleri

Howard Cevizi Verimi

Her türün bir artısı olduğu gibi bazı eksi yönleri de bulunmakta. Bu tür için eksi özelliği ileri yaşlarından daha az verimli bir tür olarak kabul edilmesidir. Tabi buna karşılık ilk yıllarında diğer türlerden hatta chadler türünden bile daha fazla verimli olduğu tespit edilmiştir. İleriki yıllarda verim azlığının asıl sebebi ağacı yapı olarak daha küçük kalması gösterilmektedir.

Küçük yapıya sahip olması verim açısından dezavantaj olsa da bahçe kurulumu açısından bir avantaj konumuna gelmektedir. Yani daha sık dikim bir bahçe kurmaya müsait bir türdür. Howard cevizi dikim aralığı olarak 6 metreye 4 metre gibi mesafeler bile tercih edilebilir. Bu da birim alana girecek ağaç sayısını arttıracaktır.

Özetleyecek olursak güzel bir tür olan howard cevizi uyanma tarihi vejetasyon süresi ve dikim mesafesi konularında avantajlı bir tür olarak karşımıza çıkmaktadır.

Howard Ceviz Tozlayıcısı Nedir ?

Bu tür chandler cevizinin kardeşi bir tür olması ve aynı tarihlerde çiçeklenmesinden dolayı aynı tozlayıcıları tercih edebilirsiniz. Tozlayıcıları Fernette, fernor, franquette ve cisco olarak sıralayabiliriz.

 

İlgili Makaleler

2 Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu