Doğa

Makako ve Vairo Badem Türleri , Özellikleri Ve Yetiştiriciliği

Nedir Bu Badem Türleri ve Özellikleri

Bu yazımızda makako ve vairo badem türleri ve özellikleri hakkında bilgiler vermeye çalışacağım.Bu türleri seçmemin nedeni ilkbahar geç donları için terçih edilebilecek en iyi türler olmaları. Daha fazla ayrıntı için Nedir bu makako ve vairo badem türleri ve özellikleri konulu yazımıza başlayalım.

makako-badem-türü-nedir-özellikleri-ve-yetiştiriciliği-nedir-bu
makako-badem-türü-nedir-özellikleri-ve-yetiştiriciliği-nedir-bu

Makako Badem Türü Nedir Özellikleri ve Yetiştiriciliği ?

Bu türleri seçmemdeki en büyük etken ülkemiz şartlarında her yıl ürün alabilme potansiyeli olan bir tür olması. Tabi teoride böyle çünkü hali hazırda tam bilgiler için daha fazla bölgede bu türle kurulu kapama bahçelerin oluşması gerekmektedir. Bu sayede daha ayrıntı bilgiler elde edilip sonuçların paylaşılması için.

Makako türünün özelliklerinden bahsedecek olursak. En büyük artısı ülkemizde en çok tercih edilen türlerinden olan Ferragnesten daha geç uyanan bu sayede kısmi ilkbahar geç donlarına yakalanmayan bir türdür. Soğuklanma ve rakım bilgileri değişiklik gösterebilmektedir. Kendine verimli yanı kurulan bahçelere ekstra olarak bir tozlayıcı bir tür almanıza gerek kalmaz. Bölgeye göre değişiklik göstermekle birlikte makako türünün uyanma tarihi 8 – 20 mart tarihleri arasından meyvenin yetişme tarihleri ise 7-20 eylül tarihleri arasındadır.

makako badem yetiştiriciliği konusunda biraz bilgi verelim. Sulama imkanının az olduğu yerlerde dahi dikilebilir. dikim aralığı olarak 6 metreye 4 metre gibi bir mesafe uygun olacaktır. Yüksek verimli bir türdür. Kabuğu serttir yapı olarak elips şekline benzemektedir. Kabuk iç randımanı %33 civarında ve ağırlığı 1.2 gram dır. biraz da vairo türünün özelikleri ve yetiştiriciliğinden bahsedelim.

vairo-badem-türü-nedir-özellikleri-ve-yetiştiriciliği-nelerdir-nedir-bu
vairo-badem-türü-nedir-özellikleri-ve-yetiştiriciliği-nelerdir-nedir-bu

Vairo Badem Türü Nedir Özellikleri Nelerdir ?

Vairo badem nedir ; diğer ismi vayro olan bu türü irta firması tarafından ıslah edilmiştir. Vairo badem yetiştiriciliği konusunda bilgiler verelim. vairo türünün de geç çiçeklenme özelliği olduğunu belirtmeliyiz. Çok verimlidir ve kendi kendini tozlama özelliği olması büyük bir avantajdır. Günlü bir büyüme yapısına sahip olan ağaç orta büyüklükte yapıya sahiptir. kabuk iç randımanı % 29 dur. Sert çekirdekli bir yapıya sahiptir.Ortalama 1.2 gram ağırlığında çekirdek yapısına sahiptir. vairo türünün de dikim aralığı 6 metreye 5 metre ya da 6 metreye 4 metre mesafe uygun olacaktır.

Hastalıklara dayanıklılık konusunda makako türüne göre daha dirençlidir. Ticari açıdan avantajlı bir tür olarak gözükmektedir. ıslah çalışmalarını irta firması yapmaktadır. Türkiye de de satışı bulunmaktadır. Bu yazıyı hazırlarken irta firmasından ve provedo firmasından yararlandım umarım yararlı olmuştur. Badem türleri hakkında bilgi almak için wikipedia sitesini inceleyebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu