Doğa

Dünya’nın En ilginç 5 Ağaç Türü ve Özellikleri Hakkında Bilgi

Görünüşleri ve özellikleri ile Dünya’nın en ilginç 5 ağaç türü hakkında kısa kısa bilgiler bulabileceğiniz, siz doğa sevenler için hazırladığımız yazımıza ve görsel şölene hemen başlayalım.

En ilginç 5 Ağaç Türü ve Özellikleri

baobap-ağacı-nedir-bu
baobap-ağacı-nedir-bu

1-Baobap Ağacı

Dünya’nın en yaşlı ve ilginç ağaç türü hiç kuşkusuz baobap ağaçlarıdır. Heybetli bir gövde yapısına sahip olması  üzerinden hiç dal ve yaprak yokmuş izlenimi vermekte. Çok az dal ve yaprak yapısı ile dikkat çeken bir ağaç türü. Baobap ağaçları bir türü Afrika kıtasında, bir türü Avustralya da ve kalan 6 türü ise Madagaskar adalarından bulunmakta olup 8 farklı türü mevcut. Fakat günümüz şartlarından dolayı ( küresel ısınma ) bu ağaçlarda yok olmanın eşiğine gelmiş durumda.

ejder-hakanı-(-ejder-kanı-)-ağacı-nedir-bu
ejder-hakanı-(-ejder-kanı-)-ağacı-nedir-bu

2-Ejder Hakanı ( Ejder Kanı ) Ağacı

Bu ağaç türünün en dikkat çeken özelliği hiç kuşkusuz öz suyu renginin kırmızı olmasıdır. Genel ağaç hakkında bilgiler verecek olursak 600 yıl yaşaya bilen ejder hakanı ağacı 10 metre boya ulaşabilmektedir. Görüntüsü bir şemsiyeyi andırmakta olan ağacın ana vatanı kanarya adalarıdır. Kırmızı renkli suyu tıpta ve boya endüstrisinde kullanılmaktadır.

gezgin-palmiyesi-nedir-bu
gezgin-palmiyesi-nedir-bu

3-Gezgin Palmiyesi

Ana vatanı Madagaskar olan gezgin palmiye ağacı görüntüsü ile insanı büyülemekte. İlk gördüğünüzde Tavuz kuşuna benzer bir görüntüsü olduğu hemen dikkatleri çekmekte. Bu ağacın bir diğer adı da muz palmiyesidir fakat muz meyvesi vermez. Boyları 30 metreyi bulmaktadır. Tropikal bir ağaç olup Türkiye’nin güney kıyılarında da yetişebilir.

jabuticaba-ağacı-nedir bu
jabuticaba-ağacı-nedir bu

4-Jabuticaba Ağacı

Jabuticaba ağacının en ilginç özellikli diğer ağaç türlerinden farklı olarak bu tür meyvelerini gövdesinde yetiştirmektedir. Görüntüsü ile sanki gövdesini meyvelerle kaplamışsın gibi durmaktadır. Bu ağaç türünün ana vatanı Brezilyadır. Meyvecilik için ağacın meyve verme süresini kısaltmak için aşılama yöntemi kullanılmaktadır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  Ceviz Budama Nasıl Yapılır ? 1 2 ve 3 Yaşında Ceviz Budama
dünya'nın-en-ilginç-5-ağaç-türü-cannonball-ağacı
dünya’nın-en-ilginç-5-ağaç-türü-cannonball-ağacı

5-Cannonball (top mermisi) Ağacı

Meyvelerinin top gibi sert ve büyük olması ile ünlü cannonball ağacı altından geçenler için çok tehlikeli olduğu kesin.En ilginç ve tehlikeli ağaç türü diyebiliriz. Güzel çiçekleri ve yaprakları tıp alanında kullanılan bu ağacın ana vatanı kuzey Amerikadır. Meyvesi o  kadar tehlikeli ki ağaçların üzerine tabela bile asılmakta ve yol kenarlarına dikilmesine izin verilmemektedir.

 

Dünya’nın en ilginç 5 ağaç türü hakkında bilgiler verdiğimiz yazımızın sonuna geldik. Daha bir çok ilgin ağaç türü olmasına rağmen yazım için en ilgi çekicileri seçmeye çalıştım. İlginizi çekebileceğini düşündüğüm Renkleri İle İnsanı Büyüleyen Dünyanın En Güzel 5 Ağaç Türü konulu yazımıza da bakabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu