Doğa

Renkleri İle İnsanı Büyüleyen Dünyanın En Güzel 5 Ağaç Türü

Dünyanın En Güzel 5 Ağaç Türü Kısa Özellikleri

Bu yazımda siz doğa severleri renklerinin güzelliği ile mest edecek dünyanın en güzel 5 ağaç türü nedir bundan bahsetmek istedim. Bu ağaçlar sadece çiçekleri ile değil gövdeleri, yapraklı ve hayranlık uyandıran göz alıcı renk tonları ile görsel şölen sunmaktadırlar. Bütün dünyada en beğenilen ve ilgi gören ağaç türlerinden olan orman gülü ağacı , mor salkım ağacı , gökkuşağı ağacı , japon akçaağacı ve Jakaranda ağacından bahsedeceğim. Gelin bu ağaçların özelliklerinden ve kökenlerinden kısa kısa bahsedelim.

1- Orman Gülü Ağacı Özellikleri

orman-gülü-ağacı-özellikleri-nedir-bu
orman-gülü-ağacı-özellikleri-nedir-bu

Bir buket çiçeğe benzeyen bu ağaç türünün dünyanın bir çok yerinde farklı türleri bulunmaktadır. Genel olarak nemli bölgeleri seven bu ağaç türü çok büyük boylara ulaşmayan çalı tarzında bir ağaçtır. Fakat büyük olan çeşitleri de vardır. Türkiyede de çeşitleri  bulunan bu ağaç türü Karadeniz bölgesinde bulunmaktadır. Hatta mor renk çiçeği olan orman gülü türü Karadeniz’e özgü bir türdür. Bir çok renk çeşidi bulunan bu ağacın kışları yaprak döktüğü bilinmektedir.

2- Mor Salkım Ağacı Özellikleri

mor-salkım-ağacı-özellikleri-nedir-bu
mor-salkım-ağacı-özellikleri-nedir-bu

Salkım çiçekleri ile mor bir yağmur yağıyormuşçasına güzellikte bir ağaç türü olan mor salkım ağacının anavatanı Çin’dir. Orta büyüklükte olan bu ağaç türünün boyu 30 metreyi bulabilir. Uzun yıllar yaşayabilen ağacın ortalama ömrü 75 yıl civarındadır. Yaprak açmadan önce çiçek açtığı için ilk baharda görsel şölen sunan bir ağaçtır. Yaprakları çıkmadan önce tamamen çiçeklerden oluşan bu güzellik kendisine gösterilen ilgiyi sonuna kadar hakediyor.

3- Gökkuşağı Ağacı ( Okaliptüsü ) Özellikleri

gökkuşağı-ağacı-(-okaliptüsü-)-özellikleri-nedir-bu
gökkuşağı-ağacı-(-okaliptüsü-)-özellikleri-nedir-bu

Renklerle çevrili bir gövdeye sahip olan bu ağacı insan kereste yapmaya kıyamaz. Gökkuşağı ağacı çok hızlı büyüyen bir tür olup 45 metre boyuna kadar ulaşabilir. Geniş gövde yapısı olan gökkuşağı ağacının genel özellikleri diğer okaliptüs türleri ile benzerlik göstermektedir. Bu ağacın kerestesi için kesildiğini ve ilaç yapımında yararlanıldığını söylemeden geçmeyeyim.

4- Japon Akçaağacı Özellikleri

japon-akçaağacı-özellikleri-nedir-bu
japon-akçaağacı-özellikleri-nedir-bu

Bu ağaç çiçekleri ile değil ama yaprakları ile bir görsel şölen sunmaktadır. Anavatanı Çin, Kore  ve Japonya olan ağacın bir çok türü bulunmaktadır. Japon akçaağacın özelliklerinden bahsedecek olursak, yapraklarını kış aylarında döken boyu ortalama 14 -15 metrelere ulaşan bir türdür. Karasal iklimlere uygun bir ağaç türü değildir.

5- Jakaranda Ağacı Özellikleri

jakaranda-ağacı-özellikleri-nedir-bu
jakaranda-ağacı-özellikleri-nedir-bu

Çiçeklerinin rengi sayesinden çok güzel bir görüntü oluşturan jakarda ağacı anavatanı güney Amerika’nın tropikal bölgeleridir. Ortalama boyu 13 metrelere ulaşan jakarda ağacı tam çiçeklenme dönemi yaz aylarıdır. Tropikal iklim ağacı olduğu için karasal iklimde yetiştirilemez.

Dünyamız bize sunduğu güzelliklerle muhteşem bir gezegen. Ağaçlar ve bitkiler de gezegenimizin lokomotifi. Sayısız ağaç türü içinde bu liste daha uzar gider ama ben çiçek , yaprak ve gövde renkleri ile dikkat çeken dünyanın en güzel 5 ağaç türü hakkında kısa kısa bilgiler vermek istedim. Eşsiz güzellikteki doğamızı korumak ve daha az karbon ayak izi bırakarak yaşamak bizim en temel sorumluluğumuz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu