Bilim

Nebula Nedir Bulutsu Nebula , Bir Yıldızın Doğumu

Nebula Nedir ?

Yıldızların doğuşunun gerçekleştiği nebulalar evrenin muhteşem güzelliğini seriyor gözlerimizin önüne. Web sitelerinde dolaşırken mutlaka denk gelmişsinizdir nebula fotoğraflarına. Acaba fotoshop mu dedirtecek kadar canlı renkler. Kedi gözüne ya da dev sütunlara benzettiğimiz şekiller. İnanılmaz ama hepsi gerçekten varlar ve oradalar. Evrenin uzak köşelerinde. Peki  nebula nedir kısaca  tanıyalım.

Bulutsu Nebula Nedir Kısaca ?

Bulutsu nebula nedir : Uzayda bulunan gaz ve tozdan oluşan dev bir buluttur. Evrende gezegenler arasındaki  boşluklarda yıldızların enerjisiyle görünür hale gelirler. Kelime anlamı olarak Latince bulut demektir, Türkçede ise bulutsu olarak geçiyor. İçerisinde çoğunlukla toz,hidrojen,helyum ve iyonize olmuş gazlar bulunuyor.

100 yıl öncesine kadar astronomlar evrenin Samanyolu galaksisinden ibaret olduğunu düşünüyordu. Yıllar içinde elde edilen veriler sayesinde galaksiler ve nebulalar birbirinden ayrılabildi. İlk keşif 1919 da Edwin Hubble dan geldi. 2,5 metrelik Hooker Teleskobu ile bir ‘spiral nebula’ yı inceleyen Hubble bu nebulanın galaksimizin sınırları içinde olamayacak kadar uzakta olduğunu farketti. Bu kesif oldukça heyecan vericiydi çünkü başka galaksilerin kapısını bize aralamış oluyordu. Öncesinde Andromeda Galaksisi bile Andromeda Nebulası diye adlandırılıyor bütün gözlemlenen nebulalar ‘spiral nebula’ olarak sınıflandırılıyordu. Yani gözlenen nebulaların galaksimizin sınırlarında olduğu ve yerel oldukları kabul ediliyordu.

2016 yılına kadar en az 100 milyar galaksi olduğunu söyleyen bilim adamları 2016 da Nasa nın açıkladığı şaşırtıcı bir haberle 2 trilyon galaksi ve bunların yıldızlarından oluşan devasa bir ölçüm yaptılar. Üstelik bu dev rakamın %90 ı göremeyeceğimiz kadar uzakta.

Peki nasıl doğuyor bu yıldızlar? Cevap nebulalarda..

nebulalar-Bir-Yıldızın-Doğuşu
nebulalar-Bir-Yıldızın-Doğuşu

Bir Yıldızın Doğuşu

En başta söylemiştik gaz ve toz bulutuyla başlıyor her şey. Her şeyin bir başı ve sonu olduğu gibi yıldızlar da doğuyor ve ölüyor. Dev kütleli yıldızlar ölmeden önce Kırmızı Dev denilen bir forma dönüşür. Yani balon gibi şişerek genişler ve artan ısısından dolayı kızarır. Ve ardından ya bir Beyaz Cüce ya bir Nötron Yıldızı ya da bir Karadelik oluşturur. Bu süreçte 100 milyon dereceye varan sıcaklığı ile içe doğru bir çöküş yaşar ve etrafına gaz salmaya başlar. Bu gazın sıcaklığı 15 bin dereceyi bulur. İşte yıldızların ölümü sırasında açığa çıkan bu gaz ve toz bulutu Nebuladır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  Dinozorların Nesli Neden Tükendi Kısaca Anlatım

Kimi yıldızlar Kırmızı Dev aşamasında dev bir patlama yaşar. Bu patlamaya Süpernova adi verilir ve açığa çıkan inanılmaz miktardaki gaz da Nebula oluşturur. Bu Nebula çok daha dağınık bir halde bulunur.

Sıcaklığı 15 bin dereceyi bulan gazlar Nebula içerisinde kütle çekim etkisiyle yeni füzyon reaksiyonları başlatır. İşte yeni bir yıldızın doğumu da böylece başlamış olur.

Nebula için ‘star nuseries’ terimi kullanılmaktadır. Yıldız Kreşi olarak çevirebileceğimiz bu terim bebek yıldızların bu dev bulutsularda doğduğu ve büyüdüğünü söylüyor bize.

nebulalar ile ilgili daha fazla bilgi ve görseller için Nasanın sitesini https://www.nasa.gov/subject/6893/nebulae/ ziyaret ediniz. Nebula Nedir konulu yazımız umarım faydalı olmuştur.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu