Donanım Yazılım

Ücretsiz Ofis Programları İçinden En İyi 3 tanesi

Bu yazımızda sizlere ücretsiz ofis programları arasından seçtiğim 3 uygulamayı tanıtmak ve bu uygulamalara kullanmak için neler yapmanız gerektiğinden bahsetmek istiyorum. Hazırsanız yazımıza başlayalım.

En İyi Ücretsiz Ofis Programları Nelerdir ?

Hali hazırda en çok tercih edilen ofis programı hiç kuşkusuz Microsoft ofistir. Fakat bu uygulamanın çok pahalı olmasından dolayı kullanıcılar alternatif uygulamalara yönelmiş durumda. Microsoft firması da bunun farkında olduğundan dolayı yine kendi uygulamasının bazı özellikleri kırpılmış halde ücretsiz versiyonunu da kullanıcılara sunmuş durumda. Bu yazımda hem Microsoft’un online versiyonundan hem de diğer uygulamalardan bahsetmek istiyorum. En çok tercih edilen bu uygulamalar;

 • Microsoft 365 ( Online Ofis uygulaması )
 • Open Office
 • Libreoffice

1-Microsoft 365 Nedir Ve Nasıl Kullanabilirim ?

Microsoft firmasının sunduğu ücretsiz ve online ofis programıdır. Bazı özellikleri kısıtlanmış olsana da ücretsiz ofis programları içinde de en iyi si yine kendisi. Bu uygulamayı kullanabilmek için öncelikle web sitesine girmek için google a microsoft 365 online yazmanız yeterli olacaktır ve ilk gelen adresine giriş yapmanız gerekmektedir. Ayrıca uygulamalara erişebilmek içinde Microsoft hesabına sahip olmanız gerekmekte.

Peki nasıl kullanmaya başlayabilirim bundan madde madde bahsedecek olursak;

 • Öncelikle yukarında belirttiğim gibi siteye giriş yapıyoruz. Eğer Hotmail hesabınız varsa direk oturum aç sekmesi ile giriş yapabilirsiniz. Fakat bir hesabınız yoksa kaydolarak da bir hesap edinme imkanınız bulunmakta.

  ücretsiz-ofis-programı-microsoft-365-nedir-nasıl-kullanılır
  ücretsiz-ofis-programı-microsoft-365-nedir-nasıl-kullanılır
 • Giriş yaptıktan sonra ücretli versiyon hakkında bir tanıtım gelebilir. Bu alanları geçerek ilerleyin ve uygulamaları kullanabileceğiniz ana sayfaya ulaşabilirsiniz.

  microsoft-365-ana-ekranı
  microsoft-365-ana-ekranı
 • Resimde görülen sayfaya ulaşacaksınız artık tek yapmanız numaralarla belirttiğim word , excel ve power point uygulamalarına girmek kullanmak olacaktır.
 • Çalışmalarını yaptıktan sonra dosyalarınız one drive a kaydedebilirsiniz. Yada bilgisayarınıza kaydedebilirsiniz.

2-Open Office Nedir ?

En iyi ofis programları içerisinde yer alan bir diğer programda hiç kuşkusuz Open Office dir. Açık kaynak kodlu bir uygulama olması ve bir çok dil desteğiniz olması en büyük avantajıdır. Uygulamayı edinmek için öncelikle web sitesi olan https://www.openoffice.org/download/ adresine giriş yapıyoruz. Ardından uygulamayı kurabilmemiz için bizden bilgiler girmemizi istiyor. Aşağıdaki ekran da görüldüğü gibi işletim sistemi , dili ve sürümü seçip kurulum dosyasına erişebiliyoruz.

open-office-nedir-nasıl-kullanılır
open-office-nedir-nasıl-kullanılır

Bu uygulamada diğer ofis programlarından aşina olduğunuz bir yapıda karşınıza gelecektir. Biraz kullandıktan sonra göz aşinalığı ediniliyor. Uygulamaların isimlerinden farklılıklar bulunmakta bundan da kısaca bahsedeyim.

 • Word programın ismi bu uygulamada metin belgesi.
 • Excel programının ismi bu uygulamada hesap tablosu.
 • Power point programının ismi bu uygulamada sunum.

3-Libreoffice Nedir ?

Bir diğer açık kaynak kodlu yazılım ise Libreoffice uygulamasıdır. Yine bu uygulamayı web sitesinden ücretsiz bir şekilde edinebilirsiniz. Libreoffice sürekli güncellenen ve gelişimlere ayak uyduran en iyi ofis uygulamalarından biridir. Bu uygulamanın kurulumu için yapmanız gereken adımları yazacak olursam.

 • Öncelikle web sitesi olan https://tr.libreoffice.org/indir/libreoffice-taze-surum/ adresine giriş yapıyoruz.

  libreoffice-ofis-uygulamalası
  libreoffice-ofis-uygulamalası
 • Resimde görülen ekran karşımıza gelecek. Buradan en güncel sürümünün kurulumunu yapıyoruz.

Yine bu uygulamada karışıklık olmaması adına Microsoft ofis uygulamalarına karşılık gelen uygulamaları yazmak isterim.

 • Word programının bu uygulamada ki ismi writer belgesi.
 • Excel programının bu uygulamada ki ismi calc hesap tablosu.
 • Power point programının bu uygulamada ki ismi impress sunumudur.

Diğer Alternatif Ücretsiz Ofis Programları Nelerdir ?

Bu üç uygulama haricinde denemek istersiniz diye diğer uygulamalarında isimlerini verecek olursak.

 • WPS Office
 • Polaris Office
 • SmartOffice
 • Softmaker

Olarak ücretsiz ofis uygulamalarını sıralayabiliriz.

Umarın faydalı bir içerik olmuştur. Bu yazıya katkılarından dolayı volkanaktas.com.tr sitesine teşekkür ediyoruz. Ayrıca daha fazla ofis uygulaması hakkında ayrıntılı bilgiler almak isterseniz. https://volkanaktas.com.tr/en-iyi-ucretsiz-ofis-programlari/ adresini inceleyebilirsiniz.

 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu