Teknoloji

Boston Dynamics Nedir Ve Robotları Hakkında Kısa Bilgiler

Boston Dynamics Nedir ?

Boston Dynamics nedir : Robot teknolojileri konusunda çalışmalar yapan ve adından sürekli bahsedilen bir firmadır. Firma geliştirdiği robotlarını en zorlu şartlarda test edip bu zorluklarla baş edebilen robotlar üretmeye çalışır. Bu konuda da epey başarılı olduklarını söylemek mümkündür. Robotlarında kullandığı denge sistemleri , mekanik aksamlar algılama sensörleri ve kullandıkları yazılımlar ile ileri seviyede robotlar ortaya çıkarmışlar. Bu firmanın geliştirdiği en dikkat çeken robotları Atlas Robotu , Spot Robot Köpek , Handle robotu ve Pick robotudur. Kısaca bu robotlar hakkında bilgiler verelim.

Boston Dynamics Kimin ?

ABD’nin Massachusett bölgesinde bulunan firmanın kurucusu Marc Raibert dir. Firma 1992 yılında kurulmuştur. 2020 yılı itibari ile şirketin %100 hissesine japon softbank grubu sahiptir.

Boston Dynamics Atlas Robotu

Boston Dynamics Firmasının geliştirmekte olduğu en çok dikkat çeken robotların başında Atlas robotu gelmektedir. Atlas insansı robot teknolojileri konusunda en gelişmiş versiyondur diyebiliriz. Robot, kullanılan kontrol sistemleri ve donanımlar sayesinde insansı robot seviyesini en üste taşımış durumda. Biraz da bilinen özeliklerinden bahsedecek olursak, Atlas Robotu 80 kilogram ağırlığında ve 1,5 metre boyunda. Bu ağırlık oranını yakalayabilmek ve zorlu görevleri yerine getirebilmek için parçalarında 3D baskı teknolojisi kullanılmıştır. Robotta 28 adet eklem bağlantısı ve bunu kontrol eden motorlar bulunmakta ayrıca 1,5 metre / saniye hızda hareket edebilmektedir.

boston-dynamics-spot-robot-köpek
boston-dynamics-spot-robot-köpek

Boston Dynamics Spot Robot Köpek

Bu günlerde Bir petrol firmasından çalışacağı haberlerinden dolayı adından söz ettiren Robot Köpet Spot tan biraz bahsedelim. Bu robot daha çok engellerden geçebilme ve zor arazi şartlarında çalışa bilmesi için geliştirilmiştir. Güvenlik amaçlı kullanımlarda tercih edilecek bir robot olarak düşünebiliriz. Fakat eklene bilen bileşenler sayesinde farklı görevlerde de çok rahat çalışabilecek bir robottur. Spot 90 dakika çalışabilme 1,6 metre / saniye hıza ulaşabilme kapasitesine sahip. Tekerlek yerine ayak benzeri aparatların tercih edilmesi ile merdiven çıkabilme gibi özelliklere sahip. 360 derece algılama uzaktan kumanda edebilme ve zorlu hava koşullarında çalışabilme gibi başlıca özellikleri bulunmaktadır. Ekstra olarak takılabilecek robot kol sayesinde 14 kg a kadar yük taşıma kapasitesine sahip.

Handle robotu

Bu robot ise genel olarak fabrikalarda üretilen ürünlerin kutularını taşımada kullanılmak amacı ile geliştirilmiş bir robottur. Algılama özellikleri sayesinde Handle  kutuları düzenli bir şekilde taşıyıp dizebilmektedir.

Pick robotu

Pick ise bir robot koldur fakat diğer robot kollardan bu robotu ayıran en önemli özellik taşıdı ürünler için kullanılan algılama sistemidir. 2D ve 3D algılama özellikleri sayesinden çok hızlı bir şekilde kutuları ayırt edebilmekte ve taşımaktadır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu