Donanım Yazılım

Dosya Sıkıştırma Programı Nedir En İyi 3 Uygulama

Bu yazımda sizlere benimde en çok tercih ettim 3 tane uygulamadan bahsedeceğim. Ayrıca dosya sıkıştırma programı nedir konusundan ve bu en iyi üç uygulamanın en çok öne çıkan avantajlarından bahsetmek istiyorum. Hazırsanız yazımıza başlayalım.

Dosya Sıkıştırma Programı Nedir ?

Sıkıştırma işlemi bilgisayarda bulunan dosyaların mega byte yada kilo byte cinsinden kapladıkları alanı daha aza indirme işlemidir. İşte bu işlemi yapan programlara da dosya sıkıştırma programları denir. Mantık olarak bu programlar dosyaların kodlarında bulunan boşlukları azaltarak sıkıştırır. Bu boşluk bilgisini de kaydedip daha sonra açmada problem yaşanmamasını sağlar. Genel olarak bu uygulamaların çalışma mantığı bu şekildedir. Bu işlemi yapan bir çok uygulama olasına rağmen en çok tercih edilen 3 uygulama bulunmakta. Bende bu yazımda kısa kısa bu uygulamalardan bahsetmek istiyorum.

En İyi Üç Dosya Sıkıştırma Programı

1- Winrar Nedir ?

Benim en çok tercih ettiğim dosya sıkıştırma uygulamasıdır. Kullanımı kolay sade ve basit bir ara yüze sahiptir. Ayrıca uygulamanın ücretsiz olmasını da bir diğer avantaj olarak belirtebiliriz. 1995 yılından beridir piyasade bulunan uygulama en çok tercih edilen sıkıştırma programları arasında.

rar-dosyası-acma-programı-winrar
rar-dosyası-acma-programı-winrar

Uygulamanın resmi sitesi https://www.win-rar.com/ dur. Winrar ile dosyaları sıkıştırabilir, tekrar bu dosyaları açabilir ve dosyalarını şifreleyebilirsiniz. Oluşturduğu dosyalarının uzantısı ise .rar dır. Böyle dosyalarla karşılaşırsanız winrar ile açabilirsiniz.

2- Winzip Nedir ?

Yine en çok tercih edilen uygulamalarından biriside hiç kuşkusuz winzip tır. 1991 yılından bu yana piyasada bulunmaktadır. Winzip uygulamasının en büyük avantajı windows işletim sistemi ile uyumlu olmasını gösterebiliriz. En eski sıkıştırma uygulamalarından birisidir. Önceden çok kullanıyor olsam da artık winrarı daha çok tercih etmekteyim.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  Kullanım Haklarına Göre Yazılım Türleri Nelerdir Kısaca

Uygulamanın resmi sitesi https://www.winzip.com/ dur. her türlü işletim sistemine uygun versiyonu bulunmaktadır. Oluşturduğu dosyaların uzantısı .zip dır. Böyle bir dosya ile karşılaşırsanız winzip programı ile açabilirsiniz.

3- 7Zip Nedir ?

Ücretsiz açık kaynak kodlu bir uygulamadır. 1999 yılından bu yana piyasada bulunmaktadır. Bir çok gelişmiş özelliği ücretsiz bir şekilde sunması en büyük avantajıdır. Uygulama yüklemesi gerekmeden kendi kendine açılabilen sıkıştırma dosyaları yapması , bozuk sıkıştırılmış dosyaları dahi düzeltebilmesi gibi yetenekleri avantajlarındandır.

Resmi web sitesi https://www.7-zip.org/ dir. Uygulamanın windows için ve linux için sürümleri bulunmaktadır. 7zip uygulamasının oluşturduğu dosyaların uzantısı .7z dir. Böyle bir dosya ile karşılaşırsanız 7zip uygulamasını kurup dosyayı çıkarabilirsiniz.

En iyi dosya sıkıştırma programlarından bahsettiğim bu yazı umarım faydalı olmuştur. Sizde yazıya katkıda bulunmak isterseniz yorumlar bölümüne görüşlerinizi yazabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu