Donanım Yazılım

Klavyede Hızlı Yazma Teknikleri , 10 Parmak Yazmak İçin

Klavyede hızlı yazma teknikleri konusunda tüm ayrıntıların yer aldığı bu yazımızda ayrıca neler yapıp neler yapmamamız konusunda bilgiler de bulabilirsiniz. Hazırsanız yazımıza başlayalım.

Hızlı Yazma Teknikleri

Yazı yazmak, bir şeyler karalamak… şiir yazmak, öykü yazmak, günlük tutmak, hikaye yazmak, makale yazmak, blog yazmak, sunum hazırlarken yazmak… sanki bize uzak ama bir o kadar da hayatın içindeki eylemler.

Bazı insanlar aklına gelen fikirlerle direkt kağıt kaleme sarılır, bazıları için ise kağıt kalem eski de kalmıştır. Bir bilgisayar başına oturur. Çoğu zaman bilgisayar başına oturulmaya da gerek kalmaz. Akıllı telefonlardan notlar açılır ve yazılmaya başlanır.

Yazma amaçları ve araçları değişse de eylem hep aynıdır. Yazı yazarken bazı durumlarda hızlı hızlı yazmak gerekir. Özellikle de iş ile ilgili yazışmalar söz konusuysa. Hızlı yazı yazmanın da ustaları vardır: klavye ya da daktilo ustaları. Çok hızlı yazan kişileri gördüğümüzde “Ne kadar güzel ve hızlı yazıyorlar bende hızlı yazabilsem” diye düşündüğünüz olmuştur. Bu ustalar da sonradan öğrendiler hızlı yazı yazmayı. Hızlı yazı yazmak öğrenilebilecek bir alışkanlıktır. Pek çok şey gibi emek istiyor.

Emekle beraber hızlı yazmanın da ipuçları, teknikleri ve püf noktaları vardır. Peki nedir onlar? Yazımızın devamında teknikleri birlikte öğreneceğiz. Öğrendikleriniz teoride kalmamalı, pratiğe döküp, uygulamalısınız.

klavyede-hızlı-yazma-teknikleri-nelerdir
klavyede-hızlı-yazma-teknikleri-nelerdir

Klavyede Hızlı Yazma Teknikleri Nelerdir ?

Klavye de hızlı yazı yazmayı öğrenmenin ilk yolu alışkanlıklarınızı değiştirmekten geçer. Çoğumuzun klavyede yazı yazarken yanlış teknikleri kullandığımız gerçektir. Klavye de yazdığımız ilk günleri hatırlayalım. İki parmağımız ile, harflere baka baka yazı yazdığımız günleri. İşte o günlerden kalma alışkanlıklarımız hala mevcut. Bu nedenle de hızlı yazma tekniklerinin ilk yolu öğrendiğimiz bu yanlış davranışları bırakmak olacak.

1- Oturma Pozisyonunu Düzeltin

Yanlış yazma alışkanlıklarını bıraktığınızı ya da bırakmaya karar verdiğini var sayarak devam edelim. İlk adım oturma pozisyonunuzu yani duruşunuzu düzeltmekle başlıyor. Masa başında oturun. Ayaklarınız yerde ve duruş dik olsun. Bileklerinizi ve parmaklarınızı klavyeyi kapatacak şekillerde konumlandırın. Başınızı ise ekranı tam göreceğiniz şekilde ayarlayın. İşte şimdi yazma pratiklerine hazırsınız.

Buraya dipnotumuzu düşelim: oturma pozisyonunuzun doğruluğu sağlık için de önemlidir. Özellikle de masa başında çalışanlar için daha önemlidir. Yanlış oturuş nedeniyle boyun, bel ve sırt ağrısı yaşayan insanların sayısı oldukça fazladır.

klavyenin-tuşları-ve-görevleri-kısa-anlatım
klavyenin-tuşları-ve-görevleri-kısa-anlatım

2- Klavyeyi Tanıyın

Dijital çağ da yaşıyoruz. Bu yüzden de işlerimizin çoğu bilgisayar başında yapıp zamanımızı geçiriyoruz. Böylelikle de bilgisayar ve klavye iş araçlarımız. Klavye tuşlarını bilmek nasıl kullanıldıkları konusunda yetkin olmak çok önemlidir. Bu konuda kendinizi yeterli görmüyorsanız klavyenin tuşları konumuzu inceleyebilirsiniz.

3- Sürekli Ekrana Bakın Klavyeye Değil

“Yanlış harflere mi bastım ve ya sürekli büyük, küçük mü yazdım düşüncesi ile gözlerini sürekli klavyede mi? Bu soruya evet diyorsanız bu alışkanlık yanlış. Hızlı yazı yazmanın ilk püf noktası, gözlerinizin klavyenin tuşlarında de değil monitörde olmasıdır. Tuşlara bakıp yazmak sizi yavaşlatır. Gözleriniz ekranda tuşlara bakmadan yazmayı denemek çok uzun sürebilir.

Klavyeye bakmadan yazı yazmanında birkaç adımı vardır. Yavaş yavaş tuşlara hiç bakmadan yazmayı deneyin. Klavyeyi tanımaya burada ihtiyaç duyacaksınız. Bastığın tuşu sesli bir şekilde söyle akılda kalması kolaylaşsın. Deneme amaçlı klavyenize bakmadan tuşların yerini hatırlayın. İlk başlarda zorlanacaksınız biraz ama emekle üstesinden geleceksiniz.

4- 10 Parmak Yazmayı Deneyin

Neden 10 parmağımızla yaratıldık? Parmakların bir fonksiyonu vardır. 10 parmağı sadece farklı yerlerde kullanmamız gerekmiyor. Yazı yazarken 10 parmağa da ihtiyaç duyuluyor. Bundan dolayı ilk denemelerde baya zor gelecek, bu konu da haklısınız. Fakat 10 parmağı kullanarak yazmak hızlı yazmanızı sağlayacaktır. Hem F klavyede hem de Q klavyede 10 parmak yazmakla ilgili pek çok ücretsiz programlar var, internette. Bu programlara katılıp denerseniz çok faydası olacaktır.

hızlı-yazma-kısayol-tuşları-kullanımı
hızlı-yazma-kısayol-tuşları-kullanımı

5- Kısa yolları Kullanın

Hayatta birçok şey de olduğu gibi klavyede de kısa yollar vardır. İşletim sistemleri fark etmeksizin bu kısa yollar boşuna değildir. Hepsini öğrenmek belki mümkün değil ama işinize en çok yarayanları öğrenmeniz yazı hızınızı artıracaktır. Mesela Ctrl+ tuşlar işinizi baya rahatlatır.

6- Pratik Yapın

Teorik olarak öğrenilen birçok bilgi pratikte istiyor. Çünkü öğrendiklerinizin hayatta da kullanılabilir olması gerekiyor. Bu anlamda hızlı yazma teknikleri de öyle. Öğrenebilmek için pratikler yapmalısınız. Pes etmek yok. Günlük yaptığınız pratiklerle doğru ve hızlı yazacaksınız.

Pratik yaparak öğrenmenin başka bir yolu da dinleyerek yazmaktır. Özellikle de ne yazacağınızı bilmediğiniz durumlarda bu fazlasıyla işinize yarayacaktır. Bu pratiği Youtube yayınıyla, e-kitap aracılığıyla ya da televizyon programı dinleyerek yapabilirsiniz.

7- Zaman Tutarak Deneme Yapın

Hayatımızda öğrendiğimiz pek çok bilgi gibi hızı yazı yazmak da küçük adımlar ile başlıyor. Ayrıca bol bol pratik yaparak arkadaşlarınızda yarışmalar yaparak kendinizi geliştirin. Mesela dakika tutarak yazmayı deneyin. Bir an da hızlı yazamazsınız, pes etmeyin. Dikkatiniz mi dağılıyor? Bilgisayarın başından kalkın, mola verin. Daha sonra denemeye devam edersiniz.

8- Eğitim Alın

Kendi kendinize öğrenme konusunda zorluk çekiyor olabilirsiniz. Yazma yeteneğinizi geliştirecek birçok workshop ve online eğitim var. Bu eğitimlerden en uygun olanını alarak başlayabilirsiniz.

9- Taslak Oluşturun

Mesela rapor, makale, hikaye yazıyor olabilirsiniz. Yazıyı tek sefer de bitirmek de mümkün değildir bu halde. Saatlerinizi, günlerinizi, aylarınızı alabilir. Böyle durumlarda hızlı yazı yazıyor olmanızda işe yaramaz. Bu durumda yapmanız gereken süreci hızlandıracak bir taslak hazırlamaktır. Konu ile ilgili hatırladıklarını yazın, ilk taslağınızı oluşturun. Bu taslak için hedef belirleyin. Daha sonra hedefiniz doğrultusunda hazırladığınız taslağı konu konu ya da madde madde geliştirin. Son olarak tekrar gözden geçirin.

Hızlı Yazma Teknikleri Neden Önemli ?

Hayatımız bir yarış gibidir, her yere koşturarak gidiyoruz. Peki kimlerle yarışıyoruz? Zamanla ve kendimizle. Aslında zamanla yarışmaktayız. Çünkü zamanın hızına yetişemiyoruz. Bu nedenle de Hayatımızı kolaylaştıracak pratiklere ihtiyaç duyuyoruz. Hızlı yazı yazma teknikleri de bunlardan birisidir.

Özellikle de masa başında çalışanlar, masa başı olmasa da not tutmak ve yazmak zorunluluğu bulunanlar, bu teknikler vazgeçilmezdir. Katiplik, gazetecilik gibi bu alanda kariyer yapmayı planlayanlar hızlı yazmayı öğrenmeli. Bütün hızlı yazma teknikleri önemlidir. Ancak bu teknikleri tek başına bilmek yetmiyor. Yazının başında da ifade etmiştik. Birçok şey gibi emek istiyor. Adım adım pes etmeden devam edin. Pratikler yapın. Sabır ile çalışın ve Hızlı yazmanın tadını çıkarın.

Klavyede Hızlı Yazma Teknikleri Nedir ?

Hızlı yazma teknikleri, amacınız değişse de hızlı yazmanızı klavye de kolaylaştıracak adımlardır. Hayatınızı bir hayli kolaylaştıran pratiklerden bir tanesidir. Hızlı yazmak zamanı doğru kullanma konusunda size fayda sağlar. Ayrıca işinizde de yapılacak şeyleri hızlandırırsınız.

Klavyede Hızlı Yazma Teknikleri Nasıl Öğrenilir?

Hızlı yazma tekniğini öğrenmenin ilk yolu eski alışkanlıklarınızı bırakmaktır. Çünkü bir çoğumuz kendi kendimiz öğrendik. Fakat yanlış öğrendik. Eski alışkanlıklarınızı bıraktıktan sonra yapacaklarınız: 10 parmakla yazmayı denemek, kısa yolları kullanmak, klavyeye bakmadan yazı yazmak olacak.

Hızlı Yazma Tekniklerini Öğrenmenin Püf Noktası Nedir?

Hızlı yazma tekniklerini öğrenmek zaman almaktadır. Birçok öğrenilen şeyler gibi teorik bilgilerinizi pratiğe dökmeniz gerekir. Bu nedenle de başta size zor gelecektir. Bu işin püf noktasıysa, sabır, pes etmemek, tekrar tekrar denemeler yaparak öğrenmektir.

Sıkça Sorulan Sorular

Nasıl Hızlı Yazı Yazılır ?

Düzenli olarak yapılan alıştırmalar ve hızlı yazma programları sayesinde çok hızlı bir şekilde belirli düzeye ulaşabilirsiniz.

Q Klavyede Hızlı Yazma Teknikleri

Türkçe dili açısından f klavye hızlı yazmak için uygun olsa da q klavye ile de istediğiniz düzeye ulaşabilirsiniz. Klavye tercihi kişisel bir konu olabilir hangisi ile 10 parmak yazmak istiyorsanız o klavye ile çalışmalar yapıp kendinizi geliştirebilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  Donanım Nedir İç ve Dış Donanım Birimleri 2022 👍

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu