Donanım Yazılım

İriun Webcam Nedir , Kurulumu ve Kullanımı Adımları

İriun webcam nedir , kurulumu ve kullanımını anlatacağım bu yazıda draidcam de problem yaşayanlar için  alternatif bir uygulama olacaktır. Hazırsanız yazımızın ayrıntılarına başlayalım.

İriun Webcam Nedir ?

Masaüstü bilgisayarınızda webcam yok yada laptop un dahili kamera görüntüsü yetersiz ise yeni bir webcam almadan sadece cep telefonunuzun kamerasını kullanabileceğiniz uygulamadır. Droidcam kullanmışsanız aynı mantıkta çalışan alternatif bir uygulamadır. Daha önce hiç droidcam kullanmamışsanız bu konuda bilgi almak için yazımızı inceleyebilirsiniz.

[box type=”info” align=”aligncenter” class=”” width=””]https://www.nedir-bu.com/droidcam-nedir-nasil-kullanilir/[/box]

İriun Webcam Kurulumu ?

Bu uygulamayı çalıştırabilmek için hem bilgisayara hem de cep telefonunuza gerekli uygulamaları kurmanız gerekmekte. Öncelikle bilgisayar kurulumun adımlarını anlatacak olursak.

  1. İriun uygulamasının web sitesine giriş yapalım.

    iriun-webcam-kurulumu
    iriun-webcam-kurulumu
  2. Resimde de görüldüğü gibi ana sayfada bulunan işletim sistemine göre uygulama türleri bulunmakta. Bilgisayarınızda hangi tür işletim sistemi varsa ona göre gerekli uygulamayı kuruyoruz.
  3. Windows bir işletim sistemi kullandığım için windows versiyonunu tercih ediyorum.
  4. Kurulum adımlarını takip ederek uygulamayı bilgisayarımıza kuruyoruz.
  5. Sıra geldi cep telefonu versiyonunu kurmaya android store dan uygulamayı bulup telefonumuza kuruyoruz.
  6. Artık hem pc hem de telefon kurulumu tamamlandığına göre iki cihazında aynı wifi ağında yada usb bağlantısında olması çalışması için yeterli olacaktır.

İriun Webcam Kullanımı ?

Hem cep telefonuna hem de bilgisayara kurulumunu tamamladığınız uygulamayı aynı wifi ağında olmaları koşulu ile çalıştırıyoruz.

iriun-webcam-kullanımı
iriun-webcam-kullanımı

Bilgisayardan çalıştırınca karşımızdaki resimde ki ekran gelecektir. Bir kaç saniye bekledikten sonra uygulama otomatik olarak cep telefonu kamera görüntüsünü göstermeye başlayacaktır. Görüntü aktarımı başarılı ile gerçekleşmiş ise artık kullanmak istediğiniz zoom , jitsi veya google meet gibi uzaktan eğitim uygulamalarında kameranızı kullanabilirsiniz.

Usb İle bağlantı kurmak isterseniz ise ilk önce yapmanız gereken cep telefonunuzun USB hata ayıklama modunu aktif etmektir. Bunu yapmak biraz karmaşık ve telefondan telefona farklılık gösterdiği için youtube üzerinden telefonunuzun markası yazarak hata ayıklama modunun nasıl açıldığını öğrenebilirsiniz.

i̇riun-dogru-calışması
i̇riun-dogru-calışması

Geliştirici sekmesinde bulunan usb hata ayıklama modu açıldıktan sonra yapmanız gereken cep telefonu ve bilgisayardan programı çalıştırdıktan sonra ubs kablosunu bilgisayara takmak. Bilgisayarda açık olan uygulamada yukarıdaki gibi bir görüntü alıyorsanız artık kurulum işleminiz tamamlanmış ve istediğiniz uzaktan eğitim uygulamasında ( google meet , jitsi , zoom vs)kameranızı kullanabilirsiniz.

Alternatif Uygulamalar Nelerdir ?

Bu uygulamaya alternatif olarak droidcam uygulamasınız kullanabilirsiniz. Droidcam kurulumu kullanımı konusunda bilgi almak isterseniz bu konudaki yazımızı inceleyebilirsiniz.

[box type=”success” align=”aligncenter” class=”” width=””]https://www.nedir-bu.com/droidcam-nedir-nasil-kullanilir/[/box]

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu