Bilim

Göbekli Tepe Hakkında Bilgi Kısaca Hikayesi ve Nerede Olduğu

Göbekli tepe hakkında bilgi ve hikayesinin kısaca anlatımını yaptığımız yazımızda göbekli tepe nin nerede olduğu sorusunada cevap vermeye calıştık.

Göbekli tepe Hakkında Bilgi ?

Bütün bildiklerinizi unutun.. Tarihin yeniden yazıldığı yer. Çok iddialı gelebilir ama bu yer için bu söylenen gerçekten doğru. Peki nedir bu yeri bu kadar önemli kılan? Size Göbeklitepe nerede ve  Göbeklitepe hikayesi kısaca nedir anlatalım. Kazılarına kadar insanoğlunun avcı – toplayıcı olduğu dönemde yani bundan yaklaşık 12bin yıl öncesinde henüz yerleşik hayata geçmemişken böyle kompleks bir yapı inşa etmiş olması beklenmiyordu. Buranın inşa edildiği dönem, onu diğer arkeolojik kazı alanlarından ayıran en önemli özelliği , araştırma konusu , unesco dünya mirası konusundaki durumu , hangi şehirde olduğu ve özellikleri ile ilgili bilgiler bulabileceğimiz yazımıza başlayalım.

Ünlü Stoneage in M.Ö.  2500 de ,Mısır Piramitlerinin M.Ö. 2600 de , Portekizdeki Almenders Cromlech in M.Ö. 6000 de yapıldığını düşünürsek M.Ö. 10000 lik Göbeklitepe hepsinin atası yaşında. O dönemde insanların bir toplanma alanı olarak böylesi bir yer inşa etmesi ve dahası bu inşa için tonlarca ağırlıktaki taşları taşımak için organize olmaları oldukça hayret verici.

göbeklitepe-nerede-ve-özellikleri-nedir-bu
göbeklitepe-nerede-ve-özellikleri-nedir-bu

Göbeklitepe Nerede ve Özellikleri

Göbeklitepe nerede ve özellikleri sorusunun cevabı  :  Şanlıurfa ya 22 km mesafedeki Örencik Köyü civarındaki kazı alanı günümüzde bir açık hava müzesine dönüştürülmüş durumda. Alanın içinde birbirini tekrar eden yapılar mevcut. Boyları 6 metreyi ağırlıkları 20 tonu bulan T şeklindeki devasa taşların içinde bulunduğu 6 alan gün yüzüne çıkarılmış durumda. 14 tanesinin ise hala toprak altında olduğu düşünülüyor.

göbekli tepe hakkında bilgi t-şeklindeki-sütunlar
göbekli tepe hakkında bilgi t-şeklindeki-sütunlar

T şeklindeki sütunlar insanı temsil ediyor ve her birinin üzerinde ustalıkla çizilmiş hayvan figürleri mevcut. Bazı figürlerse üç boyutlu olarak oyulmuş. Yaban domuzu, tilki, yılan ve turna kuşu gibi pek çok hayvanın resmedildiği çizimlerde atalarımızın sanat anlayışının da oldukça gelişmiş olduğunu görebiliyorsunuz.

Göbekli Tepe Hakkında Bilgi ve En Önemli Özelliği

12bin yıl önce avcılık yaparak ilkel bir şekilde yaşadığını düşündüğümüz insan, sanat anlayışı olan, organize şekilde hareket edebilen ve hatta inanç sahibi bir topluluk kurmuş. Tarihin sıfır noktası ya da medeniyetin başlangıcı denilmesinin sebebi bu olmalı. Sandığımızdan çok daha eski zamanlarda ritüeller gerçekleştirebileceğimiz alanlar inşa etmeye başlamışız. Bu bölgede bulunan bulguların bize burasının yaşamak için değil toplanmak ve muhtemelen ayinler yapabilmek için inşa edildiğini söylüyor. Üstelik bereketli hilal denilen bu coğrafyada yapılan diğer kazılar bu topluluklar arası haberleşme olduğunu gösteriyor.

Göbeklitepe Araştırma ?

Göbeklitepe Araştırma sının hikayesi : Şanlıurfa da tarlasını sürerken bulduğu heykeli uygun bulmayarak ahıra saklayan bir köylünün hikayesi sıklıkla anlatılsa da 2014 de hayatını kaybetmiş olan ve en başından beri bölgedeki çalışmalarda yetkili kişi olan Prf. Klaus Schmidt in eşi, kendisi de arkeolog olan Çiğdem Köksal-Schmidt bu hikayeyi eşinin emeğine hakaret olarak görüyor. Bulunan heykel haberi doğru olsa da muhtemelen kazı alanından çıkan eserlerle ilişkisi daha sonra kuruluyor.

Göbeklitepe UNESCO

2018 yılında Göbeklitepe UNESCO Dünya Mirası Kalıcı Listesine alınan ülkemizin en değerli hazinelerinden. Önemi yeni yeni anlaşılan bu gizemli miras adına 2019 yılı Göbeklitepe yılı ilan edilmiştir. Göbeklitepe ‘nin kısaca hikayesi bu şekilde özetledik. Gidip kendi gözlerinizle görmenizi tavsiye ederiz. Bir başka kaynaktan da bilgi almak isterseniz wikipedia yazısınıda incelemenizi tavsiye ederim.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu