Dizi Film Konusu

Into The Wild Konusu Nedir Ve Oyuncuları Kimlerdir?

Son zamanlarda haberler ile yeniden gündem olan Into the Wild konusu nedir bakalım. Christopher McCandless’in Sihirli Otobüs (Magic Bus) adını verdiği otobüs yeniden gündem oldu çünkü insanlar hem kitabı yazılan hem filmi çekilen bu otobüsü görmek için Alaska ‘ya canları pahasına geliyordu. Yetkililer bu güne kadar 3 kişinin hayatını kaybettiği ve sayısız arama çalışmasının yapıldığı bölgeyi daha güvenli hale getirmek için otobüsü kaldırma kararı aldı. Peki nedir bu sihirli otobüsün hikayesi?

Into the Wild Filminin Konusu Nedir ?

Into the Wild filmi 2007 yılında yayına girdi. Film 1996 yılında yazılmış olan aynı adlı kitaba dayanarak çekildi. Kitap ise Christopher McCandless ‘in yaşam öyküsüne odaklanmıştı. Chris ‘in Alaska ‘da bulunan sihirli otobüse olan iki yıllık yolculuğunu anlatan film kesinlikle izlenmeye değer. Alaska ‘nın vahşi doğasına dair pek çok film ve belgesel çekilmiştir. Ancak bu filmi farklı kılan Chris ‘in fiziksel yolculuğu kadar ruhen toplumdan ve yozlaşmışlığından kaçışına odaklanmış olması. Günlüğüne kendisi hakkında söyle yazmıştı genç adam,

christopher-mccandless
christopher-mccandless

“İki yıl dağ taş yürüdü. Telefon yok, havuz yok, evcil hayvan yok, sigara yok. Sonsuz bir özgürlük. Sıra dışı bir maceraperest. Evi yollar olan, güzelliklere yolculuk yapan bir seyyah. Şimdi iki yıllık başıboşluğun ardından, son büyük macera. İçindeki sahte kişiliği öldürmek için heyecanı doruğa taşıyan bir savaş, galibiyetiyle ruhsal dönüşümünün başarıyla tamamlandığı.

Medeniyet tarafından daha fazla zehirlenmemek için kaçtı, vahşi doğada kaybolmak uğruna. ”

Alexander Supertrump

Mayıs 1992

Kendisine verdiği yeni adıyla ne hissettiğini ve ne istediğini çok net anlatmıştı Chris. Zekiydi, okulunu en iyi dereceyle bitirmişti. Ancak ona göre toplum ve beklentiler ruhunu yavaş yavaş yok ediyordu. Buna izin vermeye niyeti yoktu. Yolculuğunu daha en başından planlamıştı. Bütün parasından, kimliğinden hatta ailesinin ona verdiği isimden kurtularak yola çıktı. Kim olduğunu bulmak için.

into-the-wild-kitap
into-the-wild-kitap

Kitap Gibi Bir Film

Film ‘kitap gibi’ deyimini tam olarak karşılıyor. Felsefi bir kitap okur gibi izliyorsunuz. Pek çok sahnede not edilmesi gereken harika replikler var. Düzeni sorgulayan, bize dayatılan hayata baş kaldıran.

Chris ‘in babası zamanında NASA için çalışmış oldukça zeki bir adam. Daha filmin girişinde anne ve babasıyla olan zorlu ilişkilerine şahit olduğumuz Chris ve kız kardeşinin halinden, iletişim kuramayan ebeveynlerin çocuklarına nasıl zor bir hayat sunduğunu film ilerledikçe daha net görüyoruz. Meselenin para ya da statü olmadığını, aile olabilmenin bunlarla sağlanamayacağını bu iki kardeş zor yoldan öğrenmişler.

Chris sırt çantasıyla Alaska hayaline doğru yol alırken pek çok yol arkadaşı ediniyor. Gerçekte sahip olamadığı aile ilişkisini yolda tanıştığı yabancılarla çok daha doğrudan deneyimleme şansı oluyor. Onu karavanlarına alan, bir süre birlikte kaldığı Jan ve Rainey ile olan sohbetleri Chris ‘i daha yakından tanımamızı sağlıyor. Ailesinin nerde olduğunu soran Jan ‘a ‘Bir yerlerde yalan hayatlarını yaşıyorlar’ diyor. Jan ‘in  ‘Ailene karşı biraz adil ol’ deyişine ise kalbindeki kırgınlığı Thoreau ‘dan yaptığı şu alıntıyla anlatıyor,

‘Bana aşk, inanç ,para ,adalet ,şöhret yerine gerçeği verin.’

Büyürken ailesinden gerçek anlamda sevgi görmemiş, ebeveynlerinin paraya ve statüye olan hırsı yüzünden insan olmanın naif inceliklerine özlem duymuş bir çocuk. Her şeyi hatta çok sevdiği kardeşini bile geride bırakıp yolda gerçek ailesini yabancılarla kuruşunu izliyoruz filmde.

into-the-wild-magic-bus
into-the-wild-magic-bus

Yolun sonunda ise ünlü Magic Bus ( Sihirli Otobüs) onun bir kaç ay boyunca gerçek anlamda evi oluyor.

Filmin Künyesi

Film Jon Krakauer ‘in 1996 yazdığı into the wild kitabına dayanarak çekilmiştir. Kitap da film de adını Cris ‘in yolculuğun başında günlüğüne yazdığı şu cümleden alıyor.

‘I now walk, into the wild.. ‘

‘Artık yürüyorum, vahşi doğaya doğru..’

2007 de çekilen filmin yönetmeni ve senaristi Sean Penn. Macera, biyografi ve dram etiketi ile yayınlanmış olan filmin imdb puanı 8.1 olmuş.

Film 2008 yılında Altın Küre dahil pek çok prestijli ödül kazanmış. 104 adaylığı 23 ödülü ve 2 Oscar ‘ı olan film hepsini sonuna kadar hakkediyor.

Into the Wild Oyuncuları

Emile Hirsch (Christopher McCandless)

emile-hirsch-christopher-mccandless-into-the-wild-oyuncuları
emile-hirsch-christopher-mccandless-into-the-wild-oyuncuları

Başrol oyuncumuz Emile Hirsch 1985 doğumlu Amerikalı aktör.

2008 ‘de İnto the Wild ‘ın yönetmeni Sean Penn ‘e Oscar kazandıran Milk filminde de rol almış olan oyuncunun filmografisi çok renkli. The Girl Next Door,  Milk, Speed Racer, Once Upon a Time in Hollywood, Freaks, Alpha Dog filmlerinden bir kaçı. Pek çok ödülü ve adaylığı da bulunmakta.

Marcia Gay Harden ( Billie McCandless-Chris’in Annesi )

marcia-gay-harden-billie-mccandless-into-the-wild-oyuncuları
marcia-gay-harden-billie-mccandless-into-the-wild-oyuncuları

Chris ‘in annesini canlandıran Marcia Gay Harden 1959 doğumlu Amerikalı aktrist.

The Morning Show dizisinde Maggie rolüyle yer almış olan oyuncu Mystic River, The Mist filmlerinin yanı sıra Netflix ‘in sevilen işlerinden olan BoJack Horseman ‘da da karşımıza çıkıyor.

William Hurt (Walt McCandless- Chris’in Babası)

william-hurt-walt-mccandless-into-the-oyuncuları
william-hurt-walt-mccandless-into-the-oyuncuları

1950 doğumlu Amerikalı oyuncu. Genellikle fantastik macera filmlerinde gördüğümüz oyuncunun filmleri arasında Avengers serisi, Captain Amerika, Beowulf, Humans ve The İncredible Hulk sayılabilir.

Film genellikle Chris ‘e odaklansa da yol boyu tanıştığı kişilerin de adlarını analım.

 • Jena Malone – Carine McCandless (Chris’in Kız Kardeşi )
 • Rainey – Brian H. Dreiker
 • Jan – Catherine Keener
 • Wayne- Vince Vaughn
 • Tracy – Kristen Stewart
 • Ron – Hal Holbrook

Into The Wild Müzikleri ve Eddie Vedder

Into the wild filminin konusu kadar etkileyici olan müzikler dünyaca ünlü müzisyen Eddie Vedder tarafından hazırlandı ve bir albüm haline getirildi. Film boyunca Chris’in yolculuğundan aldığımız keyfin ve hüznün sebebi genellikle arka planda çalan şahane parçaların tesiri diyebiliriz. Filmin duygusunu izleyiciye olduğu gibi geçirmeyi başarmış olan müzikler Oscar alarak bu başarısını taçlandırdı. 2008 yılının En Iyi Film Müziği dalında ödül alan albümü Eddie Vedder ‘in İnto the Wild albümü oldu. Şarkıların isimleri şu şekilde,

 • Setting Firth
 • Hard Sun
 • Rise
 • For Beyond
 • No Ceiling
 • Long Nights
 • Soicety
 • End of The Road
 • Tuolumne
 • The Wolf
 • Guaranteed

Müzikler film olmadan da şahaneler. Eddie Vedder hiç biri olmadan da şahane. Ancak özellikle Hurd Sun ve Soicety filmle özdeşleşerek klasikler arasında yerini aldı.

Son günlerde haber olan Magic Bus (Sihirli Otobüs) için yetkililer güvenli bir yere kaldırıldığını söylediler. 1960 lardan beri Alaska ‘nın bir parçası olan otobüs 1990 yılında Chris için bir süreliğine de olsa yuva olmuş. Chris ‘le özdeşleşen otobüsün kaldırılması filmin ve kitabın fanları için yürek burkucu bir haber oldu.

2007 tarihi eski gibi de dursa asla eskimeyecek olan bu kitap gibi filmi izlemenizi şiddetle tavsiye ediyoruz. İnto the Wild filminin konusu nedir anlattığımıza göre film için şimdiden iyi seyirler.

 

 

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu