Dizi Film Konusu

Anne Whit An E Dizisinin Konusu Nedir Ve Oyuncuları

Anne Whit An E 2017 yılında yayına girmiş bir Netflix dizisi. Kasvetli karantina günlerinde sizi 1890 ların Prens Edward Adasına götürüyoruz. Turuncu saçları, çilli yüzü, sıska bedeni, dur durak bilmez hayal gücü ve keskin zekası ile Anne bir anda ailenizin bir parçası oluyor. Beğenerek izleyeceğinizi düşündüğüm Anne Whit An E Dizisinin Konusu Nedir, oyuncuları kimlerdir bir bakalım. Avonlea sakinlerini tanıyıp havuç kafamızın hayal gücüne birlikte hayran olalım.

Anne Whit An E Dizisinin Konusu Nedir ?

Green Gables küçük bir kasabada kendi halinde yaşayan iki kardeşin çiftliğidir. Matthew ve Marilla Cuthbert artık yaşlanmış olduğundan işlerle baş edemez olmuşlar ve evlat edinecekleri bir erkek çocuğun kendilerine yardımcı olacağını umarak yetimhaneye haber göndermişlerdir. Ama kader bu ya erkek çocuk beklerken hiç durmadan konuşarak kendilerini şaşkınlığa uğratan Anne, bir daha çıkmamak üzere hayatlarına girer.

anne-whit-an-e-dizisinin-konusu-nedir
anne-whit-an-e-dizisinin-konusu-nedir

Dizinin ilk bölümleri Anne ve Cuthbert ‘ların nasıl gerçek bir aileye dönüştüğünü anlatıyor. Az konuşan, sakin ve yumuşak kalbiyle Matthew tren garına kendilerine yardımcı olacağını düşündüğü erkek çocuğu almaya gidiyor. Ancak etrafa meraklı gözlerle bakan Anne’den başkasını bulamıyor. Önce tereddüte düşüyor çünkü planlarında bu sıska kız yok. Amaç yardım alabilecekleri bir erkek çocuk almak. Ancak Anne bir aksilik olduğunu sezince bu yabancı adamı, kendisini geri göndermemesi için en iyi yaptığı şeyle yani zihninin her ayrıntısını kelimelere dökerek ikna etmeye çalışıyor. Nitekim küçük bir kızı tren garında bırakamayan Matthew ve Anne, Green Gables ‘a dönüyorlar.

Marilla kardeşine göre çok daha kuralcı bir kadın. Hiç planlamadığı şekilde sıska bir kız çocuğuyla eve dönen kardeşine şiddetle karşı çıkıyor. Ona göre Anne kesinlikle onlarla kalamaz. Yalnızca bir gece kalmasına ve ertesi gün yetimhaneye iade edilmesine karar veriyorlar. Bu durumun 12 yaşında kendi kendine ve çok zor şartlarda büyümüş bir kız çocuğu için ne kadar acıklı olduğunu iliklerimize kadar hissediyoruz. Dizi bu duyguyu verme konusunda çok başarılı.

Her Durumda Gözleri Gülen Bir Havuç Kafa

Flash back lerle Anne’in geçmişinden  küçük küçük kesitler izliyoruz. Hiç biri iyi niyetli olmayan pek çok yabancı, hepsi için Anne karın tokluğuna çalıştırılan bir köle ve her koşulda hayal gücüne sığınarak hayatta kalmış yaşamın her detayından zevk alabilen bir kız çocuğu.

Yaşadığı hayatla kişiliği arasındaki zıtlık özellikle dizinin ilk sezonu boyunca izleyiciyi gülmekle ağlamak arasında müthiş bir duyguda bırakıyor. İkinci sezon bir takım mesajlar verme kaygısı dizinin büyüsünü biraz bozsa da bütün olarak dizi, sizi kendisine bağlamayı başarıyor.

Cuthbert kardeşler ertesi gün planladıkları gibi Anne ‘i geri götürüyor ancak durumun bu küçük kız için zor sonuçları olacağını fark eden Marilla bir nebze yumuşuyor. Bu kez deneme süresi belirliyorlar ve her şey yolunda giderse durumu kabullenip Anne ‘i almaya karar veriyorlar.

Elbette ki her şey yolunda gitmiyor. Yanlış anlaşılmalar sonucu bu işin asla yürümeyeceğine karar veriyorlar.

İlk bölümler oldukça yoğun duygularla Anne kalacak mı gidecek mi stresi yaşatıyor bize. Bu spoiler vermek sayılmaz. Evet, Anne kalıyor.

anne-whit-an-e-ve-diana
anne-whit-an-e-ve-diana

Kalışının ardından daha ilk tanışmalarında sonsuza kadar en iyi arkadaş olmaya yemin ettikleri Diana hayatımıza giriyor. Her durumda arkadaşının  yanında olan iyi kalpli prenses.

Anne’imiz Okula Başlıyor

Ardından okula başlayışı. Zorba çocuklar, zorba bir öğretmen ama Anne asla pes etmeyen bir karakter. Okulda yaşadıkları kısacık ömründe karşılaştığı zorbalıkların yanında ne ki..

Ve tabi ki dizinin en iyi işlenmiş karakterlerinden biri Gilbert Blythe. Okulun ilk günü Anne ‘i rahatsız eden çocuklardan kurtarıyor ve muhtemelen o günden itibaren aralarında güçlü bir bağ oluşuyor. Hiç dile dökülmeyen ama varlığı hissedilen bu bağın en önemli kanıtı ise okulun ilk günü Gilbert ‘ın Anne’e havuç kafa diyerek saçını çekmesi. Bu yaşta senden hoşlandım demenin daha iyi bir yolunu düşünemez insan.

anne-ve-gilbert-blythe
anne-ve-gilbert-blythe

Anne ve Gilbert ‘ın hikayeleri ayrı ayrı işlenmiş ve birbirine bağlanmış. Dizi bu konuda da çok iyi bir iş çıkarmış.

Bu tarz diziler karakterleri tanıdıkça bağlar izleyiciyi kendisine. Bu dizi de muhtemelen bir kitap uyarlaması olduğundan karakter gelişimi konusunda çok başarılı. Hatta zaten dizi karakterlerin gelişimine odaklanmış durumda.

Marilla ‘nin çocukluk arkadaşı her şeye karışan sivri dilli Bayan Lynde, Gilbert ‘ın gemiden arkadaşı Bash, Diana ‘nın şehirde yaşayan zengin Josephine Hala’sı , çiftlikte işlere yardım eden Jerry, Diana’nın küçük tatlı kardeşi Minnie May, her Netflix dizisinin olmazsa olmazı cinsel kimlik sorunu yaşayan Cole, gelişiyle okulun da kasabanın da havasını tümden değiştiren öğretmen Bayan Stacy.

Her birini tanıdıkça başlarına gelenler için üzülüyor, heyecanlanıyor, mutlu oluyorsunuz. Dizinin tüm güzelliği burda gizli. Müthiş bir görsellik de yanınıza kar kalıyor. Renkler ve ışık çok iyi kullanılmış. Mevsim geçişlerini öyle vermişler ki memlekete yine kış geldi hissi oluşuyor.

Anne whit An E Dizisinin Oyuncuları

anne-cuthbert-(-amybeth-mcnulty-)
anne-cuthbert-(-amybeth-mcnulty-)

1- Anne Cuthbert ( Amybeth McNulty )

Havuç kafamızı canlandıran Amybeth McNulty dizi başladığında henüz 15 yaşındaymış. Kızıl saçları ve çilleri ile kendine hayran bırakan kızımızın aslında sarışın olduğunu söylemeden geçmeyelim.

marilla-cuthbert-(-geraldine-james-)
marilla-cuthbert-(-geraldine-james-)

2- Marilla Cuthbert ( Geraldine James )

Cuthbert kardeşlerden disiplini ve mantığı ile öne çıkan Marilla rolünde Geraldine James var. İngiliz oyuncu 2013 yapımı Prenses Diana ‘nın hayatını anlatan Diana filmi ile de oldukça ses getirmiş. 1969 doğumlu Geraldine James, Marilla rolünün de  hakkını vermiş gerçekten.

matthew-cuthbert-(-r.h.thomson-)-anne-whit-an-e-dizisinin-oyuncuları
matthew-cuthbert-(-r.h.thomson-)-anne-whit-an-e-dizisinin-oyuncuları

3- Matthew Cuthbert ( R.H.Thomson )

Küçük kardeş Matthew rolünde ise Kanadalı Robert Holmes “R. H.” Thomson bize bu hiç büyüyememiş ihtiyar adamı kalpten sevdiriyor. Karakterinin naifliğinden mi oyuncunun etkisi mi bilinmez Matthew karakteri dizinin vazgeçilmez bir parçası.

diana-barry-(-dalila-bela-)-anne-whit-an-e-dizisinin-oyuncuları
diana-barry-(-dalila-bela-)-anne-whit-an-e-dizisinin-oyuncuları

4- Diana Barry ( Dalila Bela )

Güzel prensesimiz Diana ‘yı Dalila Bela oynuyor. 2001 doğumlu Kanadalı oyuncu herkesin hep sahip olmak istediği en iyi arkadaş adeta.

gilbert-blythe-(-lucas-jade-zumann-)
gilbert-blythe-(-lucas-jade-zumann-)

5- Gilbert Blythe ( Lucas Jade Zumann )

Son olarak ana karakterlerimizden Gilbert Blythe rolünde 2000 doğumlu Amerikalı oyuncu Lucas Jade Zumann var. Havuç kafa deyip saçını çektiği Anne ile birbirlerine nasıl açılamadıklarını izlemek çok keyifli.

Anne Whit An E Dizisinin 4. Sezonu Gelecek mi?

1908 yılında Kanadalı yazar  Lucy Maud Montgomery tarafından yazılan Anne of Green Gables kitabından uyarlanan dizinin yayınlanmış 3 sezonu bulunmakta. Dizinin bittiğini kabullenemeyen fanları çok çabalasa da 4. sezon gelmeyecek gibi duruyor.

Dizinin yapımcılığını üstlenen Moira Walley-Beckett tüm zamanların en ses getiren dizilerinden biri olan Breaking Bad dizisinin de yapımcısı.

8.7 lik imdb puanını hak eden Anne ‘imiz drama etiketi ile yayınlanmış. Her bölüm 60 dk ve 1.sezon 7 bölümden diğerleri  10 bölümden oluşuyor.

Peki dizinin adı neden Anne Whit An E  derseniz, çünkü Anne adı e ile söylendiğinde daha asil duruyor.

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu