Dizi Film Konusu

Unbelievable Dizisinin Konusu Nedir Ve Oyuncuları

Unbelievable Dizisinin Konusu Nedir ?

Marie Adler henüz 16 yaşındayken yalnız yaşadığı eve zorla girildiğini ve siyah maske takmış bir adamın saldırısına uğradığını söylüyor. Olay yerine gelen dedektifler henüz yaşadığı korkunç olayın şokunu atlatamamış olan Marie ‘ye aynı olayı defalarca anlattırıyor. Üzerinde oluşan baskı, yaşadığı travma, yorgunluk…Marie ufak detaylarda yanılıyor. Üstüne polis olay yerinde hiç bir ipucu bulamıyor. Bütün yanlışlar işte bu noktadan sonra başlıyor. Unbelievable dizisinin konusu nedir ve her biri ayrı başarılı oyuncuları kimlerdir yakından bakalım.

Unbelievable 2019 yapımı bir Netflix dizisi. 2011 yılında gazetede yayınlanmış Pulitzer Ödüllü bir makaleye dayanarak çekilmiş. Dizinin gerçek olaylara dayanarak çekilmiş olması onu daha da sarsıcı yapıyor. Marie ‘nin gerçekten bu kabusu yaşadığını bilmek insanlığımızdan bir kez daha utanmamıza sebep oluyor.

Bu kez baştan uyaralım okuyacağınız yazı spoiler içerebilir.

unbelievable-konusu
unbelievable-konusu

Üzerinde Fazla Durulmamış Bir Dava

Marie Adler isimli kurbanımız 16 yaşına kadar tabiri caizse sistemin elinde büyümüş bir kız çocuğu. Farklı bakıcı ailelerde, farklı yurtlarda ve malesef uzun süre boyunca istismar edilerek büyüyen Marie, 16 sına geldiğinde kendisi gibi gençlerin kaldığı bir binada bulunan bir daireye yerleşir. O sırada yanında kaldığı bakıcı annesi Rose M. biraz da mecburen onun bu kararını desteklemiştir. Aslında Marie ‘nin yalnız yaşamaya hazır olmadığını düşündüğü halde. Iyi niyetle olsa da Marie ‘nin hayatını mahvedecek olan fitili ateşleyen de bu bakıcı annemiz olacak.

Daha önce yanında kaldığı ailelerin istismarına uğrayan Marie tanıdığı milyon tane bakıcı aile içinden ikisi ile bağını koparmamış. Özellikle Colleen ve kocası ‘nı kendine çok yakın bulsa da ellerinde olmayan nedenlerle onlarla uzun süre kalamamış. Ardından da son kaldığı yer olan  Rose M. ‘nın yanında reşit olmuş. Tam ergenliğine denk gelen bu dönemde Marie, Rose M. ‘yi biraz zorlamış. Her şeye rağmen aralarında bir sevgi bağı kurulmuş. Marie saldırıya uğradığında yardım için Rose M. ‘yi arıyor. Ardından Colleen geliyor. İkisi de üvey kızlarının durumunun inandırıcı olmadığına kanaat getirip bu şüphelerini olayı soruşturan dedektifle paylaşıyorlar. Bunun üzerine zaten hiç bir kanıt bulamayan polis Marie ‘yi sıkıştırıyor.

‘Yalan mı söyledin? İlgi çekmek için mi yaptın?’

Zavallı kız. Yaşadıkları yeterince korkunç değilmiş gibi bir de en yakınlarına dahi bunu kanıtlamak zorunda bırakılıyor. Herkes çok üstüne gelince ‘uydurdum’ diyerek bu kabusu sonlandırmaya çalışıyor.

unbelievable-farklı-mekanlar-farklı-kadınlar-aynı-kabus
unbelievable-farklı-mekanlar-farklı-kadınlar-aynı-kabus

Farklı Mekanlar Farklı Kadınlar Aynı Kabus!

Dizinin sonlarında saldırgan yakalandığında ilk kurbanı olan Marie ‘den şöyle bahsediyor.

‘O gece kapıma dayanmanızı bekledim. Ardımda bir sürü delil bıraktığımı biliyordum. Beni yakalayacağınıza o kadar emindim ki! Ancak kimse gelmedi, olay unutuldu. Ben de tamam o zaman dedim, devam edebilirim.’

Çok uzun anlattım ancak dizi ilk saldırıya odaklansa da ilkinde yakalanmayan saldırgan aynı suçu defalarca tekrarlıyor. Farklı yaş aralığında farklı bölgelerde farklı zamanlarda yalnız yaşayan sekiz kadın daha aynı kabusu yaşıyor. Aradan geçen yıllar davaların kapanmasına ya da sonuçlanamamasına neden oluyor. Ta ki çaylak dedektifimiz Karen Duvall bu davalardan birine atanana kadar.

Elindeki davayı çözemediği için iyice çıkmaza girmiş olan dedektif tamamen tesadüfen kendi vakasına benzer bir vakanın varlığından haberdar olunca kıdemli bir dedektif olan Grace Rasmussen ile işbirliğine gidiyor. İki kadın dedektif olmayanı olduruyor. Parçaları birleştirmek için insanüstü bir çaba sarf ediyorlar. Bütün vakaları birleştirdikleri halde kimlik tespiti yapılana kadar geçen süreyi bile zaman kaybı olarak gören dedektifler ‘insan işinin hakkını nasıl vermeli’ dersi veriyor adeta.

Duygusal olarak gelişmiş insanın en temel özelliği empati yapabilme yeteneği olsa gerek. Empati duygunuz yüksekse unbelievable dizisinin konusu sizi iki farklı açıdan etkilemeyi başarıyor. İlki Marie ve onun gibi saldırıya uğramış olan kadınların bakış açısını çok net gösterebilmesi. Başlarına gelen felaketin bütün hayatlarını nasıl mahvettiğini, bir gece yüzünden bütün uykularını nasıl yitirdiklerini görmek insanı umutsuzluğa sürüklüyor. Karşı tarafta kadın dedektifler tuttuğunu koparan azimleri ile kaybettiğimiz umudu bir nebze de olsa bize geri veriyor. Unbelievable

Evet Ama Öfkesi Nerde?

unbelievable-dedektifler
unbelievable-dedektifler

Olayların kördüğüm olduğu bir noktada bütün ekip ve kadın kahramanlarımız ellerinde kendilerini bir türlü sonuca götürmeyen delillerle beyin fırtınası yapmaktadır. Ekip arkadaşları olan bir erkek dedektife bütün öfkesini kusan iş arkadaşını sakinleştirmek Karen ‘a düşer. Grace ‘in cevabı çok çarpıcı.

‘Evet biliyorum olanlar onun suçu değil.  Sadece yardım etmeye çalışıyor. Ama öfkesi nerde?’

Işte o öfke iki kadını sonuca götüren.

Unbelievable tek sezonluk bir dizi. 8 bölüm boyunca Marie ‘nin iyilikten ve insanlıktan nasıl ümit kestiğini üzülerek izliyoruz. Sonlara doğru terapistin sorduğu şimdi olsa nasıl davranırdın sorusuna Marie,

‘En baştan daha iyi yalan söylerdim ‘ derken insanın kalbi kırılıyor. Kadın dedektifler tesadüfen davaları birleştirmese, ilk dedektifler gibi delil bulamayınca kurban uydurmuş olabilir bakış açısıyla davaya yaklaşsa Marie için sonuç çok daha kötü olabilirdi. Yaşanan onca travmadan sonra Marie, Karen ‘a teşekkür ederken bir nebze mutlu oluyor insan.

Unbelievable Dizisinin Oyuncuları

1- Marie Adler (Kaitlyn Dever)

marie-adler-kaitlyn-dever-unbelievable-dizisinin-oyunculari
marie-adler-kaitlyn-dever-unbelievable-dizisinin-oyunculari

Kaitlyn Dever 1996 doğumlu Amerikalı genç bir oyuncu. 2009 dan beri pek çok film ve dizide oynayan aktrist Menthalist dizisinin bir bölümde ve Charlize Theron ‘lu Bad Teacher filminde yer almış. Unbelievable dizisinde Marie Adler rolünde oldukça başarılı bir oyunculuk sergiliyor.

2- Karen Duvall ( Merritt Wever )

karen-duvall-merritt-wever-unbelievable-dizisinin-oyunculari
karen-duvall-merritt-wever-unbelievable-dizisinin-oyunculari

2009 yapımı Nurse Jeckie, 2017 den bu yana Netflix ‘de yayımlanan Godless ve yayınlandığında çok ses getirmiş olan Marriege Story ‘de oynayan Merrit Wever Unbelievable ‘da önceki rollerine göre  bambaşka bir karaktere bürünmüş. Oyuncu sakin ve kararlı bir çaylak dedektif rolünde güven veriyor.

Merrit Wever 1980 doğumlu bir Amerikalı aktrist. Daha önce iki kez Emmy Ödülü almış olan oyuncu Karen Duvall rolünde aynı anda pek çok şey olunabileceğini gösteriyor. Sakin ama kararlı, tam bir işkolik ama şefkatli bir anne, inançlı ama açık fikirli, hırslı ama alçakgönüllü gibi.. Oldukça etkileyici bir karakter.

3- Grace Rasmussen ( Toni Colette )

grace-rasmussen-toni-colette
grace-rasmussen-toni-colette

1969 Avusturalya doğumlu Toni Colette ödüllü bir aktrist. Oyuncu İMDB nin en iyi 250 film listesine de girmiş olan Sixth Sence (Altıncı His ) filminde de rol almış. Altıncı His ( imdb puani 8.1) filmini bilmeyen çok azdır sanırım.Hayaletler gören küçük bir çocuğun hikayesini anlatan film ‘ i see dead peaple’ repliği ile akıllara kazınmıştı. Bruce Willis in 1999 da oynadığı filmi izlemediyseniz onu da listenize ekleyin. Tam bir klasiktir.

Toni Collette  Unbelievable da tecrübeli bir kadın dedektif rolünde. Ortağı Karen ‘a  nazaran daha agresif bir tarzı var ancak iki kadın birbirini tamamlıyor. Bu yüzden ikisini de ayrı ayrı sevip güvenebiliyorsunuz.

Grace ve eşinin ilişkisi üzerine bile başlı başına bir dizi çekilebilir. Dizinin asıl hikayesinde erkeklerin rolünü düşününce Grace ve Karen ‘ın aile ilişkilerini, eşlerinden aldıkları desteği görmek izleyiciye iyi geliyor.

netflix-unbelievable-dizi-konusu
netflix-unbelievable-dizi-konusu

Dizinin Künyesi

Netflix in en iyi işlerinden biri Unbelevebile desek abartmış olmayız. Bol aksiyonlu vurdulu kırdılı bir seri değil ama merakı hep taze tutan hafif gerilimli havası sizi kendisine bağlamaya yetiyor. Dizinin konusu zaten fazlasıyla geriyor insanı.

2019 yılında yayınlanmış olan dizi toplam 8 bölümden oluşuyor. Her bölüm ortalama 45 dakika.

Dizi polisiye ve drama etiketi ile imdb ‘den 8.4 puan almış. Puanını da fazlasıyla hak etmiş.

Netflix yapımı unbelievable dizisinin konusu nedir ve oyuncuları hakkındaki bu etkileyici drama için şimdiden iyi seyirler.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu