Dizi Film Konusu

Joker Filmi Konusu Nedir , Oyuncuları Ve Bir Kaç Ayrıntı

Sinema severler ikiye ayıran film Joker. Kimileri yere göğe sığdıramazken kimileri yerden yere vuruyor filmi. Her durumda çok ses getirdiği ortada. Peki Joker Filmi Konusu nedir filmin bu kadar konuşulmasının sebebi nedir ?2019 yapımı film 122 dakikalık ve suç, drama ve gerilim türünde.

Joker Filminin Oyuncuları

Filmin yönetmeni Todd Philips. Joker filmi oyuncuları ise Joaquin Phoenix ( Arthur Fleck ), Robert De Niro ( Murray Franklin),  Zazie Beetz var. Yaklaşık 60 milyon dolarlık bütçeyle çekilen film vizyonda ilk haftasında 234 milyon dolar hasılat yapmış durumda. Bu çıkışıyla Joker herkesi şaşırtarak bir rekora imza attı. Filmin yapımcı firması Warner Bross bile Joker için solo film çekme kararı aldığında bu kadar karlı bir işe imza atacağını tahmin etmiyordu.

Joker Filmi İlgili Bir Kaç Bilgi

Joker Filmi imdb puanı 8.7 gibi iyi bir puan almış durumda.

joker filmi kaç dakika sorusunun cevabı : 2 saat 2 dakika gibi bir süre boyunca yeni joker filmi sizi sinemaya bağlayacak.

O zaman biraz da joker filmi konusundan bahsedelim. Filmi izlemediyseniz bundan sonrası spoiler içerir haber vermedi demeyin.

joker-filmi-konusu-nedir-bu
joker-filmi-konusu-nedir-bu

Joker Filmi Konusu Nedir ?

Ünlü Batman filmlerindeki Joker karakterinin doğuşunu anlatan filmde Bruce Wayne i yani Batman i henüz çocukken görebiliyorsunuz. Film adaletsizliğin, sınıf ayrımının, zengin-fakir çatışmasının hat safhaya ulaştığı Gotham kentinde geçiyor.

Arthur Fleck annesiyle yaşayan, hayatını palyaçoluk yaparak kazanan ve doğuştan bir sinir hastalığına sahip olan bir adamdır. Ya da kendisi öyle sanıyordur. Film boyunca olayları Arthur un gözünden izleyeceğiz. Bu yüzden gördüklerimizin ne kadarı onun hayal ürünü bilemiyoruz. Arthur için koşullar çok zorlu çünkü hastalığı sebebiyle olmadık yerde gelen gülme krizleri sebebiyle insanların dik dik baktığı hor gördüğü biri o. Aslında her durumda naif ve nazik olan karakter her defasında insanlardan acımasız dönüşler alıyor. Bir noktadan sonra kendi varlığına katlanamaz hale gelmiş ama yine de muhtemelen annesi için hayata tutunmaya çalışıyor.

Sokakta dayak yemesiyle başlayan olaylar zinciri sonunda Arthur artık geri dönülmez biçimde nazik kişiliğini bir kenara bırakıyor. İş arkadaşının verdiği silahla metroda üç kişiyi … ve işin kötüsü bu durum onu rahatsız etmiyor. İnsanların kabalığı, zorbalığı, bencilliği öyle canına tak etmiş ki Arthur öl.. hak ettiklerini düşünüyor.

Üzerine titrediği annesinin akıl hastası ve yalancı olduğunu ve daha kötüsü kendi hastalığının annesinin kötü ebeveynliğinin bir sonucu olduğunu ve daha daha kötüsü aslında evlatlık olduğunu öğrenen Arthur yine hak ettiğini düşünerek annesini de soğuk kanlılıkla …

Hayranı olduğu televizyon yapımcısı Murray onu programına davet ettiğinde işler sarpa sarıyor. Programa gideceği gün eski iş yerinden arkadaşına da kıyıyor.

Olay örgüsünü tamamıyla anlatmayalım ki filmi bir de kendiniz izleyin.

Filmle ilgili en çok yapılan eleştiri Batman in Joker inin daha kompleks bir kötü olduğu, olay örgüsünün ve yaşların o filmle tutmadığı yönünde. Ancak zaten filmin yapımcıları aynı Joker ı anlatmak gibi bir hedefleri olmadığını baştan söylemişler. Üstelik filmde Arthur işlediği metro ci… ile   Gotham da tam bir kargaşaya neden oluyor. Zayıf- güçlü çatışması çıkıyor. Kelimenin tam anlamıyla halk ayaklanıyor. Bruce Wayne in anne ve babası bu süreçte … Bu arada Arthur kendi babası sandığı baba Wayne den de bir darbe yiyor film akışında.

Arthur artık görünmez değil. İnsanlar onun yaptıklarını görüyor ve tepki veriyor. Kendine katlanamayan karakterimiz kendi kafasında bir kahramana dönüşüyor. İşlediği suçları sisteme karşı bir başkaldırı olarak görüyor.  Sanırım Joker in doğuşu bu bakış açısından anlam kazanabilir. Filmde gördüğümüz palyaço maskeli adamlardan biri ilerde bir suçlu olan Batman in Joker ine dönüşebilir. İkinci film çekilirse göreceğiz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu