Teknoloji

Animasyon Nasıl Yapılır Bilgisayar ve Telefon Basit Yöntemi

Animasyon Nasıl Yapılır?

Akıllı cihazların ve bilgisayarların günlük yaşantımızdaki yerinin giderek artmasıyla bu cihazlar ile yapacaklarımızın sayısı da bir hayli arttı. Son dönemde popülerlik kazanan ve birçok kişinin kullandığı animasyon hazırlama bunlardan bir tanesidir. Hem bilgisayar hem de akıllı telefonlar üzerinden animasyonlar hazırlayabilirsiniz. Bilgisayar ortamında çeşitli programlar ile çalışarak daha profesyonel animasyonlara imza atabilirken akıllı cihazlar ile basit animasyonları hazırlayabiliyorsunuz. Peki, animasyon nasıl yapılır ve nelere dikkat etmek gerekiyor? Tüm detayları yazımızın devamında okuyabilirsiniz.

Bilgisayarda Animasyon Nasıl Yapılır?

Animasyonların büyük bir kısmı bilgisayar ortamında hazırlandığından bilgisayarda animasyon nasıl yapılır sorusunu birçok kişi merak ediyor. Bilgisayarda oluşturulmuş olan imajların yine bilgisayar ortamında çeşitli programlar yardımıyla birleştirilmesi sonucu bilgisayar animasyonları oluşturulabilirsiniz. Bilgisayar animasyonların da stop – motion ve klasik animasyon gibi çok eski teknikler kullanılmaktadır.

animasyon-stop-motion-efekti
animasyon-stop-motion-efekti

Animasyon yapmaya başlamadan önce kafanızda bir taslak oluşturmak size ilerleyen süreçte büyük kolaylık sağlayacaktır. Kafanızda bir taslak oluşturduktan sonra ise animasyon programları ile çalışmaya başlamalısınız. Bu noktada ücretli ya da ücretsiz olan programlardan bir tanesini tercih edebilirsiniz.

Animasyon sürecinin en zorlayıcı kısmı rigging ve skining süreçleridir. Eğer animasyon konusunda uzman değilseniz bu aşamada zorlanmamak adına anatomik yapıyı karakterinize uygun olarak tasarlamanız gerekiyor. Başlangıçta daha az detayla çalışmak çıkacak problemleri de en az seviyeye indirecektir.

Rigging adı verilen kemiklendirme sürecinde karakterinize gereken tüm kontrolleri tanımlamış olacaksınız. Bu süreç bir hayli zorlayıcı olacağı için işinizi kolaylaştıracak olan yöntemleri tercih etmeniz gerekiyor. Catring ve Biped gibi iç programlar kısıtlı imkân sunduğundan bu aşamada işlemleri manuel olarak yapmak daha başarılı olmanızı sağlayacaktır.

Bu aşamaları tamamladıktan sonra seslendirme aşamasında karakterinize ses eklemeniz gerekiyor. Gerekli ses efektlerini de ekledikten sonra ışıklandırma ve fiziksel hareketlerin yer aldığı render sürecine gireceksiniz. Render işlemi ise sahnenin uzunluğuna ve karakter detaylarına göre farklılık gösterse de ortalama 2.5 dakikalık bir animasyonu 30 kare ile görüntülemek isterseniz ortalama 4500 karenin renderlenmesi gerekecektir. Render işlemi de bittikten sonra artık animasyonunuz hazır demektir.

Telefonda Animasyon Nasıl Yapılır ?

Eski cihazlarda animasyon oluşturamayabilirsiniz. Eğer yeni bir cihaza sahipseniz.  Telefonda animasyon nasıl yapılır merak ediyorsanız. Aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz:

 1. İlk olarak akıllı cihazınızdan fotoğraflar bölümüne giriş yapın.
 2. Ardından Google hesabınızın oturumunu açın.
 3. Daha sonra hesabınıza giriş yaptıktan sonra en alt kısımda yer alan Kitaplık > Yardımcı Öğeler butonuna basınız.
 4. “Yeni Oluştur” sekmesine girerek film bölümüne girin.
 5. Daha sonra “Yeni Film” sekmesine bastıktan sonra filminiz içerisinde olmasını istediğiniz resim ve videoları seçin.
 6. Sonrasında fotoğraf ve videoların seçimini tamamladıktan sonra ekranın sağ üst köşesinde bulunan  Oluştur butonuna basın.
 7. Resim ve videolarınızı ekledikten sonra yapılan işlemleri kaydetmeyi unutmayın.
 8. Eğer bir tema kullanmak istiyorsanız istediğiniz bir filme basarak talimatları uygulayabilirsiniz.
 9. Son olarak oluşturmuş olduğunuz filmi görmek isterseniz Oynat butonuna basabilirsiniz.

Eğer video ve fotoğraflarınızı film şeklinde değil de animasyon şeklinde hazırlamak istiyorsanız. Bu durumda aşağıdaki adımları takip etmelisiniz:

 1. Android cihazınızda ilk olarak fotoğraflarınızın olduğu bölüme giriş yapın ve Google hesabınızda oturum açın.
 2. Ekranın en alt kısmında yer alan kitaplık bölümünde bulunan yardımcı öğeler sayfasına girin.
 3. “Yeni Oluştur” bölümüne bastıktan sonra “Animasyon” butonuna basarak artık animasyonu oluşturmaya başlayabilirsiniz.
 4. Animasyonunuz içerisinde yer almasını istediğiniz resmi seçtikten sonra Oluştur butonuna basarak işlemleri tamamlamış olursunuz.

Siz de telefonda animasyon nasıl yapılır diye merak ediyorsanız. Yukarıda bahsettiğimi bu adımları takip ederek animasyonunuzu başarılı bir şekilde oluşturabilirsiniz.

powtoon-kısaca-nedir-ve-nasıl-kullanılır-nedir-bu
powtoon-kısaca-nedir-ve-nasıl-kullanılır-nedir-bu

Online Animasyon Araçları Nelerdir ?

Son alternatif ise online olarak web 2.0 araçlarını kullanarak animasyon hazırlamaktır. En çok kullanılan animasyon araçlarının listesine vereyim.

Bu araçlarını kullanabilirsiniz. Ayrıca video düzenlemek içine kullanabileceğiniz araçlar bulunmakta. Bunlar ise;

 • Kizoa
 • Renderforest
 • Animoto
 • Hihaho

Sonuç olarak bir çok seçenekten ve  kullanım alanına göre alternatiflerden birini tercih edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu