Eğitim

Eğitim ve Öğretim Arasındaki Farklar Nelerdir ? 2024

Bu yazımızda sizlere eğitim ve öğretim arasındaki farklar nelerdir konusunu ayrıntılı bir şekilde anlatmak istiyorum. Hazırsanız başlayalım.

Türkiye’de günlük hayat içerisinde beraber kullanılan bazı kelimeler vardır. Bunlardan bir tanesi de eğitim ve öğretim kelimeleridir.

Basit olarak bakıldığında bu iki kelime ile aynı şeyin anlatılmak istenildiği düşünülebilir. Hatta okullarda eğitim ve öğretim yılı gibi ifadelere de rastlanılabilir. Bu kelimelerin manalarının bilinmesi ve arasındaki farkların bilincinde olunması oldukça faydalı olacaktır. Çünkü her iki tanımında aslında anlamları farklıdır. Öncelikle bu iki kavramı açıklayacak olursak;

egitim-nedir-turleri-nelerdir
egitim-nedir-turleri-nelerdir

Eğitim Nedir?

Her bireyin eğitimle olan ilişiği aslında dünyaya gözlerini açtığı zaman başlar. Hayatın ilk dakikasından itibaren görme, duyma, öğrenme ve diğer şekillerde alınan her davranış değişikliği eğitimin bir parçasıdır. Şüphesiz her insan aile ortamından başlayarak somut ve soyut olarak asgari düzeyde bir eğitim almıştır.

Büyüklere saygılı davranmak, insanlara yardım etmek, topluluk içerisinde gürültü yapmamak gibi birçok davranış biçimi ailenin kişiye verdiği eğitime bir örnek olarak gösterilebilir.

Bunun dışında okul hayatı da aynı şekilde kişinin eğitimine oldukça faydalıdır. Çünkü bir kurallar silsilesi içerisinde topluluk içerisinde ne şekilde hareket edilmesi gerektiğinin en somut örneği yine okullarda görülür.

Birçok birey rica etmeyi okul sıralarında öğrenir. Bunların dışında akla birçok örnek gelebilir. Her bir örnek aslında okul hayatı içerisinde insana verilen bir çeşit eğitimdir.

Yine çevresel faktörlerde insanın eğitimine ciddi anlamda katkı verir. Toplu ulaşımda insanlarla etkileşimde olmaktan tutun yolda bir marketten alışveriş yapmaya kadar birçok etkende yine eğitime örnek olarak gösterilebilir. Bunların her biri ise farkında olmadığımız eğitim alanlarıdır.

Özetlenecek olursa aslında eğitim kişinin kültürlenmesi ile ilgili olan bir süreçtir. Eğitim insanı hem hayata hazırlar hem de kendini geliştirmesine olanak verir. Tabi ki tüm bu sürecin bir uzmanın kontrolünde olması oldukça önemlidir. Aile kültürü kadar toplum kültürü de önemlidir.

Burada da okullar ve doğal olarak eğitimciler devreye girer. Bu nedenle öğretmenlere aynı zaman eğitimci de denilir.

Öğretim Nedir?

Eğitimle mukayese edildiği zaman ise öğretim daha ziyade bir müfredata bağlı kalınarak belli ders ve yönetmeliklere göre uzmanlık kazandırmak için bilgi verme faaliyetinin genel adıdır.

Bu nedenle okullarda öğrenim gören kişiye öğrenci denilir. Öğrencilik anaokulundan başlayıp üniversite hayatının sonuna kadar devam edecek olan uzun bir maratondur. Üniversiteden sonra ise artık öğretim hayatı boyunca alınan bilgilerin teoriden pratiğe dökülme zamanı gelir.

eğitim ve öğretim arasındaki farklar nelerdir
eğitim ve öğretim arasındaki farklar nelerdir

Eğitim ve Öğretim Arasındaki Farklar Nelerdir?

  1. Öğretim, belirli bir sisteme ve programa bağlıyken eğitim daha serbest bir alandır. Eğitim verilirken bir planlama yapma zorunluluğu yoktur.
  2. Her eğitimin bir öğretim olmadığı da bilinmelidir. Bunun aksine her öğretim ise bir eğitimdir.
  3. Eğitim, çok geniş kapsamlı bir alanı içerir. Yani eğitim en geniş çemberdir desek yanlış bir ifade olmaz. Öğretim ise eğitime göre daha dar bir alanı temsil eder.
  4. Öğretim, önceden hazırlanmış ve belirlenmiş olan bir müfredata tabidir. Ama eğitim, hayata dair birçok bilgiyi ve yine aynı şekilde deneyimi içerir. Öğretim, eğitimin içerisinde bir kategori gibi görev yapar.
  5. Öğretimin temel mantalitesi belirli bir kalıp üzerine olumlu davranışlar dönüşü almayı esas edinirken eğitimde istenmeyen bazı gelişmeler meydana gelebilir.
  6. Eğitim aslında hayatın tamamını doğrudan ilgilendiren ve tüm bir hayatı kapsayan bir süreçtir. Öğretim ise daha ziyade belirli bir dönem içerisinde uygulanabilir.
  7. Eğitim için bir zaman ve mekan ihtiyacı yoktur. Öğretim ise belirli bir kurumda gerçekleştirilmelidir. Ayrıca belirli bir zamanı vardır.

Eğitim ve öğretimle ilgili olarak en fazla öne çıkan farklılıklar bunlardır. Konuyu özetlemek gerekirse eğitimde alınanlar hayatın tamamını, öğretimde alınanlar ise belirli uzmanlıkları doğrudan etkiler. Tabi bu durumlara ve kişilere göre dönemsel olarak değişiklik gösterebilir.

Bu yazımızda sizlere Eğitim ve Öğretim Arasındaki Farklar dan ve eğitim ve öğretim kavramlarının kısa tanımlarından bahsetmeye çalıştık umarım faydalı olmuştur. Eğitim ile ilgili diğer konularımızı incelemek isterseniz;

Sıkça Sorulan Sorular

Öğretim eğitimi kapsar mı?

Her öğretim bir eğitim olduğu için öğretim eğitimi kapsar.

Eğitim ve öğretim aynı şey midir?

Tabi ki de farklı kavramlar bu kavramların kısa açıklamaları yukarıdaki yazımızda bulabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu