Eğitim

Yaygın Eğitim Nedir , Kurumları ve Özellikleri Nelerdir ?

Bu yazımızda yaygın eğitim nedir , amacı ve özellikleri nelerdir konularından. Ayrıca bu kurumlar da verilen kurslardan da kısa kısa bahsetmek istiyorum. Hazırsanız yazımıza hemen başlayalım.

Yaygın Eğitim Nedir ?

Bu eğitim sistemi örgün eğitim sistemine katılamayan ya da herhangi bir nedenle örgünde ki eğitimlerini yarıda bırakan kişilerin yararlandığı bir eğitim sistemidir. Yaygın eğitim nedir sorusu günümüzde eğitim hayatı ile yakından ilgilenen birçok kişi tarafından sorulmaktadır. Bu eğitim sisteminde kişilerin örgün eğitim alıp almamış olmaları önemli değildir.

Hemen her yaş grubundan kişi yaygın eğitime katılarak farklı alanlarda kendilerine meslek edinme şansı elde edebilirler. Birçok farklı alan bulunan bu eğitim sisteminde kişilerin yaşı, eğitim durumları ve becerilerine bakılmaksızın istedikleri alanlarda eğitim almaları sağlanır.

Yaygın Eğitim Kurumları ve Özellikleri Nelerdir ?

Bu eğitim alanında hizmet veren birçok kurumdan bahsetmek mümkündür. Yaygın eğitim kurumları ve özellikleri kısa başlıklarla şu şekilde açıklanabilir:

Halk Eğitim Merkezleri

Bir çok yaygın eğitimin verildiği milli eğitim müdürlüğüne bağlı kurumlarıdır. Ayrıca bu kurumlarda verilen kurslar meslek liselerinin modülleri kapsamında verilmektedir. Bu modüllerin süreleri Milli eğitim bakanlığı tarafından belirlenmiştir.

Özel Kurslar

Bu kurslar kişilerin kendilerini belirli alanlarda yetiştirmeleri için açılan kurslardır. Süreleri kursta verilecek eğitimin kapsamına göre farklılık gösterebilmektedir.

Mesleki Eğitim Merkezleri

Mesleklerle ilgili olarak bilgilerin verildiği kurumlardır. Bu kurumlarda verilen eğitimler sonrasında kişiler eğitim aldıkları alanlarla ilgili birçok beceri kazanabilirler.

Açık İlköğretim Okulları

Örgün olarak ilköğretim eğitimi almayan kişilerin eğitim aldıkları okullardır. Bu okullar açık ilkokul olarak da bilinmektedir. Kişiler belirli kredilerde ders alır ve yine açıktan sınava girerek ilkokul diploması alabilir.

Açık Öğretim Liseleri

Belirli nedenlerden dolayı örgün öğretimde okuma şansı bulamayan ve lise diplomasına sahip olmayan kişilerin başvurduğu okullardır. Bu okula başvuru yapan kişiler yine belirli kredi ders alır ve sonrasında mezun olarak lise diploması alırlar.

Çıraklık Eğitim Merkezleri

Eğitimini tamamlamış ya da herhangi bir nedenle yarıda bırakmış olan 15 yaş üzerinde ki kişilerin başvurular yaptığı merkezlerdir. Bu kişiler iş başında eğitim görebilmek için bu merkezlere kayıt yaptırabilirler.

Olgunlaşma Enstitüleri

Bu merkezlerde kadınlar biçki ve dikiş kursu, aşçılık ya da nakış eğitimi gibi eğitimler alırlar. Aldıkları eğitimlere göre kendilerine bir iş alanı yaratma şansı elde edebilirler.

Bu sayılan okulların dışında ise kişiler Halk Eğitim Merkezleri, Endüstri Pratik Sanat Okulları, Pratik Kız Sanat Okulları gibi alanlarda çeşitli eğitimler edinebilirler. Yaygın eğitim sistemi kapsamında birçok kurum kişilere meslek edindirme ve kendilerini yetiştirebilme imkânı sunulmaktadır.

Yaygın Eğitimin Amacı Nedir ?

Eğitim alarak kendini yetiştirmek isteyen kişiler için yaygın eğitimin amacı nedir sorusunun yanıtı son derece merak edilen bir konudur. Yaygın eğitimin amacı herhangi bir nedenle eğitim alamayan ve kendini yetiştiremeyen kişilerin belirli beceriler kazanarak topluma yararlı hale getirilmesidir.

Kişiler yaygın eğitime başvurduklarında belli bir süre ile eğitim alırlar ve bu eğitimler belirli bir dönem devam eder. Eğitim sonrasında uygulanan sınavlarda başarı gösteren kişiler eğitim aldıkları alana dair sertifika alırlar. Ayrıca son derece esnek bir eğitim sistemi olması kişilerin zorlanmadan eğitim alabilmesine imkân yaratır.

Bu alanda eğitim alan kişiler topluma daha faydalı bir hale gelir. Kişiler kendi hayatlarına ya da yaşam rutinlerine en uygun olanı tercih edebilirler. Yani belirli saatlerde olmayan bu eğitimler esnek bir yapıdadır ve herkes rahatlıkla katılım sağlayabilirsiniz.

yaygın-eğitim-nedir-bu-eğitimin-özellikleri-nelerdir
yaygın-eğitim-nedir-bu-eğitimin-özellikleri-nelerdir

Yaygın Eğitimin Özellikleri Nelerdir ?

Bu eğitim türü belirli nedenlerle birçok kişi tarafından tercih edilmektedir. Yaygın eğitimin özellikleri ise şu şekilde açıklayabiliriz:

 • Bu eğitim sisteminde birçok program vardır.
 • Eğitim programları süre olarak çok uzun değildir.
 • Her kurs neredeyse meslek edindirme amacına yöneliktir.
 • Bu programlara katılımda yaş kısıtlaması yoktur. 18 yaş altı başvuru yaparken ailesi ile birlikte başvuru gerçekleştirmelidir.
 • Kursun alanına yönelik önce bir ders planı yapılır ve sonrasında uygulamaya geçilir. En önemli amacı kişileri ilgili kurs alanında meslek sahibi yapmaktır.
 • Bu kurslar meslek edindirme amacı dışında aynı zamanda kişilerin sosyalleşmesi açısından da son derece önem taşır.

Yaygın eğitim sistemi kişilerin takım çalışmasına katılmasına olanak tanır ve özellikle daha girişken bir yapı kazanmalarına da yardımcı olur.

yaygın-eğitimde-verilen-kurslar-nelerdir
yaygın-eğitimde-verilen-kurslar-nelerdir

Yaygın Eğitimde Verilen Kurslar Nelerdir ?

Bu eğitim türü kapsamında birçok farklı alanda kurslar açılmaktadır. Kişiler kendi ilgi duydukları ve ileride de meslek olarak icra edebilecekleri alanları tercih edebilirler. Bu alanda açılan kurslar arasında ki kurslara örnek verecek olursak;

 1. Bilgisayar işletmeciliği
 2. Türk işaret dili
 3. Türk mutfağı
 4. Kadın elbise dikimi
 5. Gitar ve bağlama eğitimleri
 6. Dokumacılık
 7. Robotik kodlama
 8. Program yazılımı
 9. İngilizce
 10. Ahşap boyama
 11. Deri işlemeciliği

gibi eğitimler vardır. Kurs seçeneği son derece fazladır ve bu kurslar talebe göre düzenli olarak açılmaktadır. Ayrıca bu konulara ilginiz varsa hemen bir halk eğitim kurumuna girip başvuru formu doldurabilirsiniz. Sonuç olarak yeterli başvuru olması ve eğitim imkanlarının sağlanması durumunda kurslar açılacaktır.

Yaygın eğitim nedir konusuna değindiğimiz yazımızın sonuna geldik umarım faydalı bir içerik olmuştur.

Sıkça Sorulan Sorular

Yaygın Öğretim Nedir ?

ilkokul , ortaokul ve lise okulları dışında kalan eğitim kurumlarına verilen isimdir. Genellikle meslek kursları bu kapsama girmektedir.

Yaygın Eğitim Ne Demek ?

Örgün eğitim alırken meslek kursları almak yada örgün eğitim almayan bireylerin katıldığı eğitimlere verilen isimdir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu