Web 2.0 Araçları

Google Classroom Nedir Nasıl Kullanılır ? 👨‍🏫2024

Bu yazımızda uzaktan eğitim sürecinin yeniden başlayacağı önümüzdeki eğitim öğretim döneminde kullanabileceğiniz bir web 2.0 aracı olan google classroom dan bahsedeceğim. Çok aşırı ayrıntıya girmeden Google Classroom nedir nasıl kullanılır konularından bilgiler vermeye çalışacağım. Bu uygulamayı merak ediyorsanız yazımıza başlayalım.

Google Classroom Hakkında

Kimler Kullanabilir ? Orta Okul, Lise Kademesi ve üstü
Google classroom ücretli mi ? Ücretsiz Kullanım.
Üyelik gerekli mi? gmail hesabı olan herkes kullanabilir ek bir üyelik istemiyor.
Türkçe mi ? Türkçe ve diğer diller

Google Classroom Nedir ( Ne İşe Yarar ) ?

Sanal sınıf uygulaması olan bir web 2.0 aracıdır. Daha önceden EBA platformunu kullanmışsanız çok rahat bir şekilde kullanabileceğiniz bir araçtır. Özel bir üyelik istemeyen uygulama hali hazırda bir çok kullanıcının var olan gmail hesabı üzerinden çalışabilmektedir. Tek yapmanız gereken web sitesine giriş yapıp sınıfınızı oluşturmanız ve bu sınıfa öğrencilerinizi davet etmeniz olacaktır.

Kullanımı kolay sade bir tasarıma sahip olan bu uygulamayı çok çabuk öğrenip, alternatif olarak pandemi sürecinde kullanabilirsiniz. Google Classroom uygulaması nedir konusuna kısaca değindiğimize göre hemen nasıl kullanılır ve üyelik işlemlerinden görseller yardımı ile bahsetmeye çalışayım.

Google Classroom Üyelik İşlemleri ?

Öncelikle uygulamanın web sitesi olan adresine https://classroom.google.com/ giriş yapmamız gerekmek. Bu giriş sırasında gmail üyeliğiniz açık olması şartını belirtmeden başlamayayım. Gmail girişi yaptıktan sonra classroom a girdiğinizde ekrana genel sayfada üyeli isminizi görüyor olmanız gerekiyor. Eğer bir sorun yok ise devam butonuna basarak bir sonraki adıma geçebiliriz.

google classroom nedir nasıl kullanılır
google classroom nedir nasıl kullanılır

Ardından yeni açılan sayfada sağ üst köşede bulunan + işaretine basarak karşımıza gelen iki seçenekten biri olan sınıf oluştur seçeneğini seçerek yeni sınıf oluşturup ilerleyebiliriz. Tabi bu dediğim öğretmen girişi için geçerli olan kısmı öğrenci iseniz öğretmeninizin vermiş oldu kod ile sınıfa katıl sekmesini seçmeniz gerekmekte.

sanal-sınıf-oluştur
sanal-sınıf-oluştur

Daha sonra uygulamanın kurallarının açıklandığı bir ekran karşımıza gelecek. Bu sayfayı okuyup onaylayarak işlemlerimize devam edebiliriz. Sonrasında karşımıza oluşturacağımız sınıf için gerekli olan bilgilerin girildiği bir ekran gelecek resimde de görüldüğü gibi bu ekrana sadece sınıf ismi yazarak devam edebiliriz.

sanal sınıf oluştur google classroom nedir
sanal sınıf oluştur google classroom nedir

Bu aşamada artık deneme isimli sanal sınıfımız oluşmuş durumda. Bundan sonra yapmamız gereken ilk adım öğrencilerimizi bu sınıfa davet etmek. Bunun için yapmanız gereken üst menüde bulunan kişiler sekmesine açmak ve ardından öğrenciler listesinden bulunan + simgesine basarak kişileri eklemektir. Yapacağınız adımları görselde numaralandırdım sırası ile işlemleri yaparak öğrencilerinizi ekleyebilirsiniz.

google-classroom-öğrenci-ekleme
google-classroom-öğrenci-ekleme
 1. Kişiler Menüsü
 2. Öğrenci ekleme butonu
 3. Öğrencilere isterseniz bu davet bağlantısını gönderebilir ve sanal sınıfınıza bu bağlantı sayesinde giriş yapabilirler.
 4. Eğer mail hesaplarını biliyorsanız bu kutucuğu mail adresi yada ad soy ad yazarak öğrencilerinizi google verileri sayesinde bulabilirsiniz.

Google Classroom Nasıl Kullanılır ?

Artık öğrencilerimizi de sınıfımıza eklediğimize göre derse başlayabiliriz. Bunun için yine üst menüde bulunan sınıf çalışmaları sekmesine açmamız gerekecek. Açılan sayfada bulunana + butonu sayesinden öğrencilerimize işleyeceğimiz üniteler ile ilgili bir çok materyal gönderebiliriz. Bunlar ise resimde de görüldüğü gibi ;

öğrenci-materyalleri
öğrenci-materyalleri
 • Ödevler
 • Test ödevi
 • Soru
 • Materyal
 • Yayını yeniden kullan
 • Konu

Yukarıda bulunan seçeneklerinden ihtiyacınız olanı kullanarak öğrencilerinizi bir çok açıdan bilgilendirebilirsiniz. Bu sayede öğrencilere göndereceğiniz ders materyallerinden her biri için bir çok özelliğin eklendiği yeni sayfalar açılacaktır. Bu sayfalarda göndereceğiniz ödev yada testin puanını , teslim tarih saatini ve daha bir çok ayarını yapabilirsiniz. Sonuç olarak öğrencilerinizin işlediğiniz konu ve kazanımda ne kadar anladıklarını bu sayede takip edebilirsiniz.

Ayrıca yayınlanan materyaller akış sayfası altında görülmektedir. Bundan dolayı yayınlanmış içeriklere tıklayarak hangi öğrencilerin teslim aldığını ve verdiği cevaplar gibi bilgilere buradan ulaşabilirsiniz.

Google Classroom Benzeri Uygulamalar Alternatif Sanal Sınıf Uygulamaları

Sanal sınıf uygulaması konusunda en başarılısı Classroom uygulaması fakat alternatif araçlar konusunda bilgi almak isterseniz deneyebileceğiniz diğer uygulamalarında listesini vereyim.

Google Classroom Öğretmen Bölümünün özellikleri Nelerdir ?

 1. Ödevler , Notlar ve Sınıflar oluşturmada kullanabilirsiniz.
 2. Canlı dersler yapabilirsiniz. ( Google Meet ile )
 3. Google sunduğu bir çok platformu sanal sınıfınızda kullanabilirsiniz. ( dökümanlar , drive, google formlar vb.)
 4. Tartışmalar ve duyurular yapabilirsiniz.
 5. Ödevler konusunda velileri bilgilendirebilirsiniz.

Google Classroom Avantaj Ve Dezavantajı Nedir ?

 • Ücretsiz olması
 • Kullanım kolaylığı
 • Dil desteği
 • Google bünyesinde olmasından dolayı bir çok öğrenciye ulaşma sınıfa ekleme imkanı
 • Üyeli gerektirmemesi
 • Gizlilik ve güvenlik

Sonuç olarak yukarıda saydığım özellikleri avantajı olarak sayabiliriz. Sanal sınıf uygulaması olarak sunulabilecek tüm seçeneklerin bünyesinde barındırmasından dolayı bir dezavantaj göremedim. Özellikle belirtmeliyim ki sizlerde kullanıp değerlendirip yorum olarak gördüğünüz avantaj ve dezavantajları bildirmeniz yeni araştıranlar için ilham kaynağı olacaktır.

Google Classroom nedir nasıl kullanılır konularını anlattığımız yazımızın sonuna geldik umarım faydalı bir içerik olmuştur.

Sıkça Sorulan Sorular

Classroom Nedir

Google firmasının geliştirdiği sanal sınıf uygulamasıdır.

Google classroom ücretli mi

Uygulama ücretsizdir. Gmail üyeliğinizin olması yeterlidir.

Google classroom ne işe yarar

Öğrencilerinizle örgün eğitim dışında ödev verebileceğiniz öğrencileri takip edebileceğiniz ve canlı dersler yapabileceğiniz bir uygulamadır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu